Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2015 року Справа № П/811/2950/15
Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Далмакс
до відповідача: Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
за участю:
секретаря судового засідання Черної О.Ю.,
представників:
позивача ОСОБА_1,
відповідача - ОСОБА_2,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Далмакс» звернулось з позовом до Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про:
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0138110815 від 07 серпня 2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 15756,00 грн. за основним платежем та 7878,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями;
- визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0139110815 від 07 серпня 2015 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобовязання з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 3313,00 грн. за основним платежем та 1657,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що не допускав порушень при формуванні сум податкового зобовязання з акцизного податку, а тому вважає податкові повідомлення-рішення такими, що не відповідають чинному законодавству.
Відповідачем до суду подано заперечення на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі з огляду на те, що позивачем занижено обєкт оподаткування з акцизного податку та як наслідок заниження податкового зобовязання.
Дослідивши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,
ВСТАНОВИВ:
Посадовою особою Кіровоградської ОДПІ проведено камеральну перевірку податкової звітності з акцизного податку за травень 2015 р. Товариства з обмеженою відповідальністю Далмакс, за результатами якої складено акт №316/11-08-15/39453649 від 13.07.2015 року, висновками якого, на думку відповідача, зокрема, є заниження позивачем суми грошових зобовязань, заявлених у податковій звітності з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у сумі 19069,00 грн. (а.с.7-11).
Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області на підставі акту перевірки винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення (а.с.12, 15).
В ході розгляду справи встановлено, що грошове зобовязання за вказаними податковими повідомленнями-рішеннями винесено податковим органом, у звязку з заниженням, на його думку, обєкта оподаткування акцизним податком з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів шляхом неправомірного відображення у декларації акцизного податку за травень 2015 р. показника обсягів реалізації таких підакцизних товарів для комерційного використання на загальну суму 381371,36 грн. (а.с.105).
При цьому відповідач в судовому засіданні посилався на те, що позивачем безпідставно при заповненні графи 4 Розрахунку суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до декларації акцизного податку за травень 2015 року не враховано того, що усі операції з роздрібного продажу через мережу АЗС проведені кінцевому споживачеві для їх особистого некомерційного використання.
Відповідно до п.п.14.1.4 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі ПК України), акцизний податок це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Підпунктом 212.1.11 пункту 212.1 статті 212 ПК України визначено, що платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Згідно із пунктом 215.1 статті 215 ПК України до підакцизних товарів належать, зокрема, нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне.
Підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачає, що реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Згідно з п.п.213.1.1, 213.1.2 п. 213.1 ст. 213 ПК України, об'єктами оподаткування є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) й реалізації та/або передачі в межах одного підприємства підакцизних товарів (продукції) з метою власного споживання, промислової переробки, своїм працівникам, а також здійснення внесків підакцизними товарами (продукцією) до статутного капіталу.
З огляду на зміст п.п.213.1.1, 213.1.2 п. 213.1 ст. 213 ПК України, суд вважає, що обовязковою умовою оподаткування акцизним податком є реалізація субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.
Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015р. №14 затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.
Відповідно до даного Порядку Додаток 6 Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку:
графа 3 - загальна вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі та у мережі громадського харчування споживачам незалежно від форми розрахунків;
графа 4 - вартість (з податком на додану вартість) реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання;
у графі 5 Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4) вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.
Таким чином, вартість підакцизних товарів, що реалізовані для комерційного використання, виділяються окремою графою та не включаються у базу оподаткування акцизним податком.
Відповідно до статуту, одним із видів господарської діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю «Далмакс» є, зокрема, роздрібна торгівля пальним та оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами (а.с.56-63).
Відповідно до Національного стандарту України ДСТУ 4303:2004 Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики №130 від 05.07.2004 р., роздрібною торгівлею являється економічна діяльність в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг. Оптова торгівля, згідно з вищевказаного Національного стандарту визначається, як вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов'язаних із цим послуг.
Згідно з п.1 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1442 від 20.12.1997 р., дані Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.
Крім того, здійснення позивачем роздрібного продажу нафтопродуктів кінцевим споживачам (фізичним особам) для їх особистого не комерційного використання не позбавляє права останнього здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для комерційного використання.
Судом встановлено, що 16.06.2015 р. до Кіровоградської ОДПІ позивачем подано податкову декларацію акцизного податку за травень 2015 року, в якій задекларовано підакцизні товари до оподаткування, а саме:
- бензини моторні в розмірі 762370,14 грн., в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання в сумі 75532,94 грн., сума податкового зобов'язання 34342,00 грн.;
- інші нафтопродукти в розмірі 520513,02 грн., в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання в сумі 239586,82 грн., сума податкового зобов'язання 14046,00 грн.;
- скраплений газ в розмірі 329891,79 грн., в тому числі від реалізації товарів для комерційного використання в сумі 66251,59 грн. сума податкового зобов'язання 13182,00 грн. (а.с.113, 114).
Відповідачем в акті вказано, що значення рядка "сума податкового зобов'язання до сплати" повинне становити:
- по бензинам не 34342,00 грн., а 38119,00 грн.;
- по іншим нафтопродуктам не 14046,00 грн., а 26026,00 грн.
- по скрапленому газу на 13182,00 грн., а 16494,00 грн. (а.с.106).
Тому недоплата, на думку податкового органу склала 3777,00 грн., 11980,00 грн. та 3312,00 грн. відповідно (всього 19069,00 грн.) (а.с.106).
В ході розгляду справи встановлено, що відповідно до договору поставки №П-15-107 від 12.01.2015 р. укладеного між позивачем (пастачальником) та Товариством з обмеженою відповідальністю ВТФ «Авіас» (покупцем), постачальник зобовязувався поставити, а покупець прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензин, дизельне паливо і газ) в кількості і за ціною, передбаченими у додатках до даного договору (а.с.28-29).
Згідно з п.2.1 товар за вищевказаним договором має поставлятися щоденно та безперервно на умовах EXW АЗС.
У відповідності з пунктами 2.2 та 2.3 договору, товар оформляється актами прийому-передачі ПММ щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця та поставляється постачальником по довірчим документам покупця, а саме: паливним карткам та скетч-карткам.
Так, судом встановлено, що згідно вищевказаного договору ТОВ ВТФ «Авіас» в травні 2015 р. придбало у ТОВ «Далмакс» нафтопродукти, що підтверджується актами приймання-передачі товару (33-38) на загальну суму 42348803,67 грн., в тому числі ПДВ 7058133,94 грн. Відпуск переданого товару здійснено у безготівковому, готівковому порядку та шляхом отоварювання паливних та скетч карток ТОВ ВТФ «Авіас», що підтверджується відповідними документами (а.с.84-91).
Відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України №281/171/578/155 від 20.05.2008 р. (далі Інструкція), відпуск нафтопродуктів здійснюється:
1) за готівку облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою № 17-НП. Готівка, отримана від реалізації нафтопродуктів на АЗС, здається до каси підприємства або перераховується на поточний рахунок через відділення зв'язку або інкасується до банківської установи.
2) за відомостями відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою № 16-НП. Відпуск нафтопродуктів за платіжними картками здійснюється на підставі вимог Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» та Положення про порядок емісії платіжних карток і здійснення операцій з їх застосуванням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від № 137 від 19.04.2005 р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України та інших нормативно-правових актів.
3) за талонами форму, зміст та ступінь захисту бланків талонів установлює емітент талона. При цьому необхідними елементами змісту талона є його серійний та порядковий номери.
Позивачем до матеріалів справи надано копію листа, направленого ним на адресу ТОВ ВТФ «Авіас» в якому Товариство з обмеженою відповідальністю «Далмакс» просить надати докази сплати акцизного податку з реалізації нафтопродуктів, придбаних цим підприємством у позивача для комерційного використання (а.с.70).
До матеріалів справи Товариством з обмеженою відповідальністю «Далмакс» надано копію декларації з акцизного податку за травень 2015 року, задекларованого Товариством з обмеженою відповідальністю ВТФ «Авіас», в тому числі, і з реалізації нафтопродуктів, придбаних цим підприємством у позивача для комерційного використання (а.с.71-74).
Згідно п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Відповідно до п.п.75.1.1. п.75.1. ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
З огляду на те, що в графі 4 Розрахунку суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів до декларації акцизного податку вказується вартість реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, зменшення відповідачем показника такої графи з подальшим визначенням грошового зобов'язання з акцизного податку можливе лише за результатами документальної перевірки, а саме - за наслідками дослідження первинних документів, що, в свою чергу, виключає можливість здійснення такого в процедурі камеральної перевірки.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що викладені в акті перевірки №316/11-08-15/39453649 від 13.07.2015 року висновки є безпідставними та ґрунтуються на припущеннях, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 86, 94, 159 163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0138110815 від 07 серпня 2015 року, винесене Кіровоградською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю Далмакс збільшено суму грошового зобовязання з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 15756,00 грн. за основним платежем та 7878,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0139110815 від 07 серпня 2015 року, винесене Кіровоградською обєднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, яким Товариству з обмеженою відповідальністю Далмакс збільшено суму грошового зобовязання з акцизного податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розмірі 3313,00 грн. за основним платежем та 1657,00 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду ОСОБА_3