Постанова № 52137048, 08.10.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2015
Номер справи
810/4910/15
Номер документу
52137048
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2015 року 810/4910/15

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі: головуючого судді Басая О.В., судді Волкова А.С., судді Скрипки І.М.,

за участю секретаря судового засідання Короташ О.Б.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - Васильківської міської організації Української партії "Єдність" - ОСОБА_2;

представника позивачів - ОСОБА_3,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи за позовом кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_1 та Васильківської міської організації Української партії "Єдність" до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною бездіяльності,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1Ф.) та Васильківська міська організація Української партії "Єдність" (далі ВМО УП "Єдність") з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області (далі Васильківська МВК), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Васильківської міської виборчої комісії Київської області на засіданні 6 жовтня 2015 року під час розгляду звернення про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28 вересня 2015 року у частині реєстрації кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_1;

- скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28 вересня 2015 року "Про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої партії до Васильківської міської ради Київської області" у частині реєстрації кандидата у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_1.

08 жовтня 2015 року в судовому засіданні представник позивачів уточнив позовні вимоги, а саме, просив розглядати позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності Васильківської міської виборчої комісії Київської області на засіданні 6 жовтня 2015 року під час розгляду звернення про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області №38 від 28 вересня 2015 року у частині реєстрації кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_1.

ОСОБА_1, представник ВМО УП "Єдність" та представник позивачів в судовому засіданні позов підтримали та пояснили, що постановою Васильківської МВК №38 від 28.09.2015 "Про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої партії до Васильківської міської ради Київської області" ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області на виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, як лідер списку від ВМО УП "Єдність". Відповідно до цієї постанови, 30.09.2015 ОСОБА_1 видано посвідчення кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради Київської області.

Представник позивачів звернув увагу на те, що 05.10.2015 ОСОБА_1 та ВМО УП "Єдність" подали до Васильківської МВК звернення про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі та виключення ОСОБА_1 з виборчого списку партії. Однак, 06.10.2015 на засіданні Васильківської МВК, на якому розглядалась вказане звернення, жодного рішення щодо ОСОБА_1 виборчою комісією прийняте не було, що підтверджується актом від 07.10.2015.

Позивачі вважають, що неприйняття рішення Васильківською МВК на засіданні 06.10.2015 - в останній день можливого прийняття такого рішення, є бездіяльністю цієї комісії. Просили позов задовольнити.

Представники відповідача в судове засідання прибули, проте, суд не допустив їх до участі в розгляді справи у звязку з тим, що у них були відсутні документи, які підтверджують їх повноваження.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника позивачів, пояснення свідка, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

28 вересня 2015 року Васильківська МВК прийняла постанову про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії до Васильківської міської ради Київської області №38, якою зареєструвала виборчий список кандидатів у депутати до Васильківської міської ради Київської області від ВМО УП "Єдність" на чергових виборах Васильківського міської ради Київської області 25 жовтня 2015 року згідно з додатком №1, що є невідємною частиною даної постанови (том 1. а.с.).

Із додатку №1 вищевказаної постанови випливає, що першим кандидатом (лідером списку) у депутати до Васильківської міської ради, висунутих від ВМО УП "Єдність" у багатомандатному виборчому окрузі на зборах цієї організації політичної партії, що відбулися 22.09.2015, є ОСОБА_1 (том 1, а.с. 6-8).

30 вересня 2015 року Васильківською МВК ОСОБА_1 видано посвідчення кандидата у депутати в багатомандатному окрузі з виборів депутатів №1-110 (том 1, а.с. 9).

05 жовтня 2015 року ВМО УП "Єдність" прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 із виборчого списку кандидатів у депутати від партії та про звернення до Васильківської МВК з вимогою скасувати рішення цієї комісії в частині реєстрації кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області. Дане звернення було подане до Васильківської МВК 05.10.2015 та зареєстроване за вхідним номером 558, що підтверджується журналом вхідної кореспонденції.

Судом встановлено, що 05.10.2015 ОСОБА_1Ф до Васильківської МВК подано звернення, в якому він просить скасувати постанову від 28.09.2015 №38 в частині реєстрації його кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради Київської області від ВМО УП "Єдність", та виключити його з цього виборчого списку (том 1, а.с.10). Дане звернення ОСОБА_1 було подане до Васильківської МВК 05.10.2015 та зареєстроване за вхідним номером 557, що підтверджується журналом вхідної кореспонденції.

У судовому засіданні 08.10.2015 судом допитаний у якості свідка секретар Васильківської МВК ОСОБА_4. Свідок зазначив, що 05.10.2015 до Васильківської МВК надійшли вищезазначені звернення ВМО УП "Єдність" та ОСОБА_1 Однак, на засіданні комісії 06.10.2015 рішення щодо вказаних звернень не приймалось. Також пояснив, що рішення щодо ОСОБА_1 прийнято Васильківською МВК 07.10.2015 за №76, але з інших підстав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII (далі Закон №595-VIII).

Порядок скасування рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости врегульовано положеннями статті 47 Закону №595-VIII).

Територіальна виборча комісія скасовує рішення в частині реєстрації в багатомандатному виборчому окрузі окремого кандидата в депутати, включеного до виборчого списку від місцевої організації партії, з виключенням його з виборчого списку, зокрема, в разі звернення кандидата у депутати в будь-який час після його реєстрації, але не пізніш як за 19 днів до дня виборів, з письмовою заявою про відмову балотуватися у багатомандатному виборчому окрузі. Ця заява відкликанню не підлягає (п.1, ч.2 ст.47 Закону №595-VIII).

Згідно з приписами частини третьої статті 47 Закону №595-VIII, територіальна виборча комісія може скасувати рішення про реєстрацію кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости не пізніше ніж за 18 днів до дня голосування.

Територіальна виборча комісія видає особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто копію рішення про скасування реєстрації не пізніш як на другий день з дня його прийняття (ч.6 ст.47 Закону №595-VIII).

Рішення, прийняті територіальною виборчою комісією відповідно до частин першої - п'ятої, восьмої цієї статті, негайно надсилаються до Центральної виборчої комісії (ч.9 ст.47 Закону №595-VIII).

Як встановлено судом, 05.10.2015 ОСОБА_1 та ВМО УП "Єдність" до Васильківської МВК подані звернення, в яких вони просили скасувати постанову від 28.09.2015 №38 в частині реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів до Васильківської міської ради Київської області від ВМО УП "Єдність" та виключити його з цього виборчого списку.

Проте, в порушення вимог статті 47 Закону №595-VIII, відповідачем у визначений законом граничний термін жодного рішення щодо звернень позивачів прийнято не було.

Ураховуючи вищезазначене, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Оскільки жодних доказів на підтвердження судових витрат позивач суду не надав, судовий збір під час подання адміністративного позову не сплачував, підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Васильківської міської виборчої комісії Київської області щодо нерозгляду звернень про скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області № 38 від 28 вересня 2015 року у частині реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у депутати по багатомандатному виборчому округу до Васильківської міської ради Київської області у строки, визначені частиною третьою статті 47 Закону №595-VIII.

Згідно з частиною третьою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Відповідно до частини пятої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172 - 175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Головуючий суддяБасай О.В.

СуддяВолков А.С.

СуддяСкрипка І.М.