Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2015 р. Справа № 805/2654/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Тарасенко І.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом «Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» до Красноармійської об’єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про оскарження рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -
ВСТАНОВИВ:
«Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Красноармійської об’єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про оскарження рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» 05.05.2015 року отримало рішення Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області від 28.04.2015 року № 002991702 про застосування штрафних санкцій в сумі 10588, 43 грн., та нарахування пені в сумі 317,65 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року та № 003001702 про застосування штрафних санкцій в сумі 3723, 57 грн., та нарахування пені в сумі 130, 33 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в лютому 2015 року згідно частини десятої та пункту 2 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Вважають, що такі дії Відповідача є протиправними, посилаючись на Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 року. Крім вказують на те що, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов’язків платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску не застосовуються.
ДП «Донецька залізниця» отримало Сертифікат № 1361 (№ 3765/05-4/62 від 14.10.2014 року) Торгово-промислової палати України, яким засвідчено настання обставин непереробної сили «Державному підприємству «Донецька залізниця» з 01.08.2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької та Луганської областей та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов’язкових платежів.
06.05.2015 року на рішення Красноармійської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області від 28.04.2015 року № 002991702 про застосування штрафних санкцій в сумі 10588, 43 грн. та нарахування пені в сумі 317,65 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року та № 003001702 про застосування штрафних санкцій в сумі 3723,57 грн., та нарахування пені в сумі 130, 33 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в лютому 2015 року до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області в порядку статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» «Державним підприємством «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» направлена скарга № 118/04-302. ГУ ДФС у Донецькій області рішенням № 4880/10/05-99-10-03-12-1 від 12.06.2015 року залишило скаргу без задоволення.
Просили визнати неправомірним та скасувати рішення Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Донецькій області від 28.04.2015 року № 002991702 про застосування штрафних санкцій в сумі 10588, 43 грн., та нарахування пені в сумі 317,65 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року № 003001702 про застосування штрафних санкцій в сумі 3723, 57 грн., та нарахування пені в сумі 130,33 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в лютому 2015 року.
Відповідач свою правову позицію виклав у запереченнях на позовну заяву. Зазначив, що платники єдиного внеску – роботодавці зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20-го числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
Крім того відповідач посилається на дію частини 12 статті 9 ЗУ 2464, згідно якого єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У разі несвоєчасної сплати або не в повному обсязі ЄСВ до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом № 2464-VI, а посадові особи, винні в порушені законодавства про збір та ведення обліку ЄСВ, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно – правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (частина 11 статті 9 Закону № 2464-VI). Зауважували, що станом на сьогоднішній день Перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція, є невизначеним, що також підтверджується Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.04.2015 року у справі № К/800/19383/15. Вважають, що даний факт робить неможливим застосування положень Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» до спірних правовідносин. Просили відмовити у задоволені адміністративного позову у повному обсязі.
Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, але через канцелярію суду надіслав заяву щодо розгляду справи без його участі.
Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, на підставі ст. 128 КАС України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Позивач – Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» (ЄДРПОУ 01076241) перебуває на обліку в Красноармійській ОДПІ ГУ Міндоходів Донецької області як платник податків за основним місцем обліку.
Відповідач – Красноармійська об’єднана державна податкова інспекція ГУ Міндоходів у Донецькій області є суб’єктом владних повноважень – органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
28.04.2015 року відповідачем були прийняті рішення № 002991702, яким позивачу нараховані штрафні санкції у розмірі 10588,43 грн. та пеню у розмірі 317,65 грн., та рішення № 003001702 про застосування штрафних санкцій у розмірі 3723,57 грн., та пеню у розмірі 130,33 грн.
Вказане рішення отримано позивачем 05.05.2015 року.
Ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, і виключно законами України встановлюються, зокрема, система оподаткування, податки і збори.
Згідно ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) № 2464 від 08.07.2010 (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці – підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Державне підприємство «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» в даних правовідносинах виступає в якості платника єдиного внеску, визначеного п.1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 на платника єдиного внеску покладений обов’язок своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Згідно з ч.8 ст. 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.
У відповідності до ч.12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Частиною 6 ст. 25 Закону передбачено, що за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Аналіз наведених норм доводить, що платник повинен своєчасно та у повному обсязі сплачувати єдиний внесок. При наявності недоїмки у платника контролюючі органи мають право зараховувати сплачений єдиний внесок у рахунок погашення недоїмки за попередні періоди.
Згідно ч. 1 ст. 25 Закону № 2464 рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464 орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Частиною 16 ст. 25 Закону № 2464 передбачено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
За для забезпечення підтримки суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, законодавцем були розроблені тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції.
Статтею 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669 зазначено, що період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Територія проведення антитерористичної операції – територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Відповідно до ст.6 Закону №2464 платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність до контролюючого органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.
Разом з тим, Законом №1669 були внесені зміни в розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та доповнено пунктом 9-3 такого змісту:
Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов’язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов’язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Водночас, суд зазначає, що 30.10.2014 року на виконання Закону №1669 Кабінетом Міністрів України було прийнято Розпорядження за №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція». Відповідно до Додатку до Розпорядження місто Краматорськ внесено до переліку населених пунктів, на які поширюється дія Закону № 1669.
Відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року за № 1079-р «Про зупинення дії Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014року за № 1053-р» була зупинена дія Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014року за № 1053-р.
Проте, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року по справі № 826/18330/14, яка була залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2015року, визнано нечинним Розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.11.2014року за № 1079-р «Про зупинення дії Розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014року за № 1053-р».
Однак, суд бере до уваги той факт, що спірні правовідносини між сторонами виникли до набрання законної сили постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2015 року по справі № 826/18330/14.
За таких підстав, суд вважає переконливими доводи позивача щодо наявності підстав для звільнення підприємства від відповідальності за невиконання (неналежне виконання) зобов’язань зі сплати єдиного соціального внеску за січень – лютий 2015 року.
Як наслідок, нарахування позивачу штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є неправомірним та таким, що не відповідає нормам чинного законодавства.
Таким чином, спірні рішення від 28.04.2015 року № 002991702 та № 003001702 винесено відповідачем всупереч приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У відповідності до ст. ст. 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням викладеного, враховуючи недоведеність відповідачем обґрунтованості прийняття спірного рішення, позовні вимоги Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 2-14, 17, 18, 24, 71, 86, 94, 122, 158-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов «Державного підприємства «Донецька залізниця» в особі Красноармійської дистанції електропостачання «Державного підприємства «Донецька залізниця» до Красноармійської об’єднаної Державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про оскарження рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені– задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Красноармійської об’єднаної державної податкової інспекції головного управління Міндоходів у Донецькій області від 28.04.2015 року № 002991702 про застосування штрафних санкцій в сумі 10588, 43 грн., та нарахування пені в сумі 317,65 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в січні 2015 року № 003001702 про застосування штрафних санкцій в сумі 3723, 57 грн., та нарахування пені в сумі 130,33 грн., за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску в лютому 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У випадку подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Тарасенко І.М.