Постанова № 52135779, 18.09.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2015
Номер справи
804/8843/15
Номер документу
52135779
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2015 р. Справа № 804/8843/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий суддя ОСОБА_1, розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровське області до Громадської організації "Люстраційна колегія Кривбасу" про про заборону громадського обєднання, -

ВСТАНОВИВ:

Криворізьке міське управління юстиції Дніпропетровської області 15 липня 2015 року звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Громадської організації «Люстраційна колегія Кривбасу», в якому просить заборонити громадську організацію «Люстраційна колегія Кривбасу» шляхом припинення її як юридичної особи.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що згідно статуту метою діяльності громадської організації "Люстраційна колегія Кривбасу" є очищення органів державної влади та місцевого самоврядування, судів, правоохоронних органів, підприємств, установ, організацій державної і комунальної власності. А громадські об'єднання згідно Закону «Про очищення влади» не можуть здійснювати такі функції, оскільки дані функції є владними повноваженнями компетентних органів.

Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджено матеріалами справи. Надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджено матеріалами справи.

Відповідно до ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

До реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції 10.02.2015р. надійшли документи на реєстрацію громадської організації "Люстраційна колегія Кривбасу", а саме: заява про реєстрацію, статут в двох примірниках, протокол установчих зборів, відомості про керівні органи, реєстраційна картка №1.

Головним спеціалістом реєстраційної служби Криворізького міського управління юстиції 26.02.2015р. була проведена правова експертиза наданих документів, в результаті чого було зареєстровано громадську організацію "Люстраційна колегія Кривбасу", свідоцтво №1429247.

В ході перевірки статутних документів позивачем було виявлено, що громадська організація «Люстраційна колегія Кривбасу» зареєстрована з порушенням ст.5 ч.І Закону України «Про очищення влади» від 16.09.2014р. № 1682-V11.

03.04.2015р. на адресу громадської організації «Люстраційна колегія Кривбасу» було направлено лист за №03.4-15/503 щодо приведення статутних документів у відповідність до Закону України «Про очищення влади». Відповідь на даний лист отримана не була.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

У відповідності до положень ч.1 ст.1 Закону України «Про очищення влади» очищення влади (люстрація) - це встановлена цим Законом або рішенням суду заборона окремим фізичним особам обіймати певні посади (перебувати на службі) (далі - посади) (крім виборних посад) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування.

Згідно ч.1 ст 5 Закону України «Про очищення влади» органом, уповноваженим на забезпечення проведення перевірки, передбаченої цим Законом, є Міністерство юстиції України.

Міністерство юстиції України не пізніше ніж протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом утворює дорадчий громадський орган з питань люстрації при Міністерстві юстиції України для забезпечення здійснення громадського контролю за процесом очищення влади (люстрації), до складу якого повинні входити представники засобів масової інформації та представники громадськості.

При цьому, згідно ч.1 ст.1 Закону України «Про громадські обєднання» громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Стаття 4 Закону України «Про громадські обєднання» визначає, що утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, забороняються.

Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань.

Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Громадським об'єднанням не можуть надаватися владні повноваження, крім випадків, передбачених законом.

Для здійснення своєї мети (цілей) громадське об'єднання має право (ч.1 ст.21 Закону України «Про громадські обєднання»):

1) вільно поширювати інформацію про свою діяльність, пропагувати свою мету (цілі);

2) звертатися у порядку, визначеному законом, до органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб з пропозиціями (зауваженнями), заявами (клопотаннями), скаргами;

3) одержувати у порядку, визначеному законом, публічну інформацію, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації;

4) брати участь у порядку, визначеному законодавством, у розробленні проектів нормативно-правових актів, що видаються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і стосуються сфери діяльності громадського об'єднання та важливих питань державного і суспільного життя;

5) проводити мирні зібрання;

6) здійснювати інші права, не заборонені законом..

Суд зазначає, що згідно Статауту Громадської організації «Люстраційна колегія Кривбасу» метою діяльності Організації є очищення органів державної влади та місцевого самоврядування, судів, правоохоронних органів, підприємств, установ, організацій державної і комунальної власності. Основним напрямом діяльності є ініційований громадськістю процес спрямований на виявлення та попередження злочинів і зловживань посадовими і службовими особами органів влади, інститутів, інституцій та претендентами на публічні посади в них.

При цьому, задля реалізації мети Громадська організація «Люстраційна колегія Кривбасу» може звертатися із заявами, скаргами, клопотаннями до органів державної влади, інших державних органів, підприємств, установ, організацій.

Отже, Громадська організація «Люстраційна колегія Кривбасу» не є органом, наділеним владними повноваженнями в сфері очищення влади, а тому не виконує функції, які відносяться до виключної компетенції Міністерства юстиції України.

Таким чином, Громадська організація «Люстраційна колегія Кривбасу» діє в межах, визначених статутом, без надання владних управлінських повноважень, а мета діяльності організації не спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні адміністративного позову Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області до Громадської організації «Люстраційна колегія Кривбасу» про заборону громадського обєднання.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області до Громадської організації «Люстраційна колегія Кривбасу» про заборону громадського обєднання відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Суддя ОСОБА_1