ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2015 року м. Київ К/800/58400/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Лосєва А.М.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області
на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 16.09.2014
та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2014
у справі №817/2346/14
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Городоцький завод «Будматеріали»
до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Городоцький завод «Будматеріали» (далі по тексту - позивач, ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали») звернулося до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області (далі по тексту - відповідач, Сарненська ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001961500 від 01.07.2013.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 16.09.2014, яка залишена без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2014, позов задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у позові, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що актом камеральної перевірки від 14.06.2013 встановлено неподання ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали» податкової декларації з плати за землю на 2013 рік. Позивач є платником земельного податку, що підтверджується рішенням Господарського суду Рівненської області від 21.02.2012 у справі №5019/2793/11 та актом звірки щодо правильності відображення площ оподаткування земельних ділянок в поданих платниками земельного податку та орендної плати за землю на 2013 рік по Сарненському району, складеним між Сарненською МДПІ, управлінням Держкомзему в Сарненському районі та відділом державного земельного кадастру.
Згідно з положеннями статті 206 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку і визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок.
Відповідно до пункту 270.1 статті 270 Податкового Кодексу України (далі по тексту - ПК України) об'єктами оподаткування плати за землю є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Базою оподаткування плати за землю відповідно до пункту 271.1 статті 271 ПК України визначається: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Статтею 269 ПК України визначено, що платниками податку є зокрема власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та/або їх землекористувачі, які зобов'язані сплачувати плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (пункт 287.1 статті 287 ПК України).
Згідно зі статтею 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
В свою чергу підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (пункт 286.1 статті 286 ПК України).
Як встановлено судами попередніх інстанцій, правомірність донарахування відповідачем грошових зобов'язань із земельного податку за користування зазначеної земельною ділянки неодноразово була предметом оскарження позивачем.
Зокрема, постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 02.08.2013 у справі №817/1513/13-а за позовом ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали» до Сарненської МДПІ ГУ Міністерства доходів і зборів у Рівненській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23.09.2013, позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 30.01.2013 №0000121540, яким позивачу визначено податкове зобов'язання за платежем «земельний податок з юридичних осіб» у сумі 478955,51 грн. В судовому рішенні у справі №817/1513/13-а, яке набрало законної сили, зазначено, що законодавцем передбачено чітку послідовність набуття права власності та права користування земельними ділянками юридичними та фізичними особами. А ні факту права на використання земельної ділянки, а ні факту самого використання земельної ділянки розміром 17,0 га за адресою м. Сарни, вул. Заводська,5 ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали» відповідачем не доведено.
Крім того, рішенням Господарського суду Рівненської області від 21.02.2012 у справі №5019/2793/11, яке набрало законної сили, за позовом ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали» до Сарненської міської ради Рівненської області, треті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Управління Держкомзему у Сарненському районі Рівненської області, Сарненська МДПІ про визнання припиненим користування земельною ділянкою, в задоволені позову відмовлено. Зазначеним судовим рішенням встановлено, що стосовно земельної ділянки площею 17,0 га за адресою м. Сарни, вул. Заводська,5 Рівненської області ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали» та Сарненська міська рада не уклали договір, де визначено розмір орендної плати за користування земельною ділянкою з урахуванням індексації орендної плати. В матеріалах справи відсутні докази наявності акту на право постійного користування земельною ділянкою за ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали». Посилання відповідача на договір купівлі-продажу приміщень від 2004 року, що укладений з ТОВ «Інвестжитлобуд», то судами вірно зазначено, що такий документ є доказом здійснення користування землею. Разом з тим, у вказаному договорі відсутня площа земельної ділянки. Відповідач не надав суду нормативного обґрунтування та доказів підстав включення у форму 6-зем земельної ділянки площею 17,0 га, яка обліковується за ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали». Відтак, при відсутності у позивача договору оренди земельної ділянки чи акту на право постійного користування земельною ділянкою звертатись до суду із вказаними позовними вимогами є передчасним.
Відповідно до частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
В силу положень статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Відповідно до статті 125 Земельного кодексу України (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації. Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Будь-які об'єктивні докази, які б підтверджували наявність в користуванні у ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали» земельної ділянки площею 17,0 га на законних підставах - відповідачем суду не надано, а судами попередніх інстанцій не встановлено. Отже, суди дійшли вірно висновку про відсутність правових підстав, які б зобов'язували ТОВ «Городоцький завод «Будматеріали» подавати до контролюючого органу податкову звітність по земельному податку на 2013 рік щодо земельної ділянки площею 17,0 га за адресою м. Сарни, вул. Заводська,5 Рівненської області, що виключає застосування штрафних (фінансових) санкцій за неподання такої податкової звітності.
За таких обставин та з урахуванням вимог частини 3 статті 2, частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суди дійшли обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та надано їм правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись статтями 222, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Сарненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області залишити без задоволення.
Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 16.09.2014 та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 27.10.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)А.М. Лосєв