ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2015 року справа № 823/4985/15
м. Черкаси
10 год. 55 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
при секретарі Гордієнку Ю.П.
за участю сторін:
представника позивача ОСОБА_1 (за довіреністю);
представника позивача ОСОБА_2 (за довіреністю);
представника відповідача ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства Черкасиавтотранс до управління Укртрансінспекції в Черкаській області про скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява публічного акціонерного товариства Черкасиавтотранс (далі-позивач) до управління Укртрансінспекції в Черкаській області (далі-відповідач), в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову № 039216 від 25.08.2015 щодо застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 1700 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, представник позивача зазначає, що відповідач своїми діями порушив вимоги Закону України Про автомобільний транспорт.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував повністю з підстав, викладених у письмових запереченнях на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
ПАТ «Черкасиавтотранс» зареєстровано 17.10.1994, ідентифікаційний код 03115376 за видом діяльності КВЕД 45.20 «технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів», 46.90 «неспеціалізована оптова торгівля», 49.31 «пасажирський наземний транспорт міського та приміського сполучення» місцезнаходження: 18019, Черкаська область, Черкаський район, м. Черкаси, вул. Сурікова, 8.
20.08.2015 о 14 год. 15 хв. в м. Черкаси по вул. Менделєєва, 11, маршрут № 26 «обласна лікарня - новий автовокзал», працівниками управління Укртрансінспекції у Черкаській області під час проведення перевірки ТЗ ПАЗ, д.н.з. НОМЕР_1, яким керував водій ОСОБА_4 і який належить ПАТ «Черкасиавтотранс», що здійснював перевезення пасажирів на міському маршруті без оформлення документів, перелік яких визначено ст. 38 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутня індивідуальна контрольна книжка, чим порушено вимоги Закону та наказ № 340 від 07.06.2010.
Дане порушення зафіксоване актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.08.2015.
Отже, на підставі викладеного, 25.08.2015 управлінням Укртрансінспекції у Черкаській області постановою № 039216 «Про застосування адміністративно-горсподарського штрафу» накладено на ПАТ «Черкасиавтотранс» на підставі ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» штраф в розмірі 1700 грн.
В подальшому не погоджуючись з вищевказаною постановою управління Укртрансінспекції у Черкаській області представник позивача оскаржив її до суду.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту в Україні регулюються Законом України Про автомобільний транспорт від 05.04.2001 №. 2344-III (далі-Закон №. 2344-III ).
Відповідно до ст. 34 Закону №. 2344-III автомобільний перевізник повинен: виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів; утримувати транспортні засоби в належному технічному і санітарному стані та забезпечувати їх зберігання відповідно до вимог статті 21 цього Закону; забезпечувати контроль технічного і санітарного стану транспортних засобів перед виїздом на маршрут; забезпечувати проведення медичного контролю стану здоров'я водіїв; організувати проведення періодичного навчання водіїв методам надання домедичної допомоги потерпілим від дорожньо-транспортних пригод; забезпечувати умови праці та відпочинку водіїв згідно з вимогами законодавства; забезпечувати проведення стажування та інструктажу водіїв у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту; забезпечувати безпеку дорожнього руху; забезпечувати водіїв відповідною документацією на перевезення пасажирів.
Автомобільний перевізник, який здійснює перевезення пасажирів на договірних умовах, зобов'язаний, зокрема: забезпечувати дотримання персоналом вимог законодавства про автомобільний транспорт; забезпечувати водіїв необхідною документацією. (ст. 30 Закону №. 2344-III ) .
Згідно ст. 39 Закону №. 2344-III, автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України;
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 7 червня 2010 року N 340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів.
Відповідно до пп. 6.1 - 6.3 Положення, автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. Облік робочого часу водіїв здійснюється на основі табеля обліку використання робочого часу. Перевізник, який використовує водіїв за наймом, щомісяця складає графік змінності водіїв, веде відомість обліку робочого часу та відпочинку водія (додаток 2), у якій щодо кожної робочої зміни зазначаються планові та фактичні дані щодо маршруту, початок та кінець робочої зміни. Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3).
Таким чином, проаналізувавши норми законодавства, суд погоджується з доводами відповідача, що вказані норми щодо обовязковість знаходження контрольної книжки у водія на т/з, які не обладнані тахографом. Крім того, суд також погоджується з доводами про відсутності різниці щодо виду перевезень та відстані т/з які можуть впливати на відсутність тахографа або контрольної книжки, оскільки останні дають можливість здійснити перевірку дотримання режимів праці та відпочинку водіїв.
Статтею 60 Закону 2344-III встановлення, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Також, суд виходячи з вищевикладеного зазначає, що Законом № 1961-IV чітко встановлено відповідальність саме власників транспортних засобів за порушення законодавства без відсутності у водія контрольної книжки, оскільки у відповідності до ст. 30 Закону 2344-III, саме власник повинен забезпечити водія належними документами.
Таким чином, постанова № 039216 про застосування адміністративно-господарського штрафу від 25.08.2015 відповідає вимогам закону, і при її прийнятті відповідач діяв лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. 2. ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 163 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд в порядку ст. 185-187 КАС України.
Суддя В.В. Мишенко
Повний текст постанови виготовлено 06.10.2015