ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
в частині позовних вимог
Справа № 819/3246/15
07 жовтня 2015 року м.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції про скасування оцінки майна та визнання протиправними дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду зі скаргою до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції, у якій просила:
- визнати недійсною та скасувати незалежну оцінку майна, а саме: житлового будинку та земельної ділянки по вулиці Садова, 5а, село Плотича, Тернопільський район, з ринковою вартістю 750200 грн.;
- визнати дії відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції неправомірними.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Скаргу ОСОБА_1 в частині позовних вимог до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції про визнання недійсною та скасування незалежної оцінки майна, а саме: житлового будинку та земельної ділянки по вулиці Садова, 5а, село Плотича, Тернопільський район, з ринковою вартістю 750200 грн. не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, в звязку з чим у відкритті провадження в адміністративній справі в цій частині слід відмовити на підставі пункту 1 частини першої статті 109 КАС України, з огляду на таке.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення (частина друга статті 4 КАС України).
Згідно з частиною першою статті 181 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Таким чином, до юрисдикції адміністративних судів належать спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби при виконанні всіх виконавчих документів, передбачених частиною другою статті 17 Закону України «Про виконавче провадження», крім тих, відносно яких законом установлено інший порядок їх оскарження.
Як вбачається зі змісту скарги, ОСОБА_1 є боржником у виконавчому провадженні, відкритому відділом державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції по стягненню з неї заборгованості за договором позики, примусове виконання здійснюється по рішенню Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області. В скарзі ОСОБА_1 зазначає, що дії відділу державної виконавчої службу Тернопільського районного управління юстиції здійснювались в межах зведеного виконавчого провадження, а тому вирішення спору належить до юрисдикції адміністративного суду.
ОСОБА_1 не погоджується з результатами оцінки майна (житлового будинку та земельної ділянки), проведеного незалежним експертом в межах виконавчого провадження, просить визнати таку оцінку недійсною та скасувати.
Згідно зі статтею 58 Закону України «Про виконавче провадження» для оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». У разі якщо сторони не згодні з результатами визначення вартості чи оцінки, вони мають право подати державному виконавцю заперечення, що є підставою для призначення рецензування звіту про оцінку майна. У разі незгоди з оцінкою, визначеною за результатами рецензування, сторони мають право оскаржити її в судовому порядку.
Отже, суб'єкт оціночної діяльності є учасником виконавчого провадження, а не посадовою особою державної виконавчої служби, і висновки експерта є результатом практичної діяльності фахівця-оцінювача, а не актом державного органу. Тому вимоги заявника в частині оскарження оцінки майна, не підлягають розгляду адміністративними судами.
Такі висновки відповідають правовій позицій викладеній у пункті 17 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року № 3 «Про практику застосування адміністративними судами законодавства у справах із приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби».
При цьому ОСОБА_2 слід розяснити, що відповідачем у такій справі є саме експерт, суб'єкт оціночної діяльності, висновок експерта (оцінку майна) слід оскаржувати в порядку цивільного судочинства.
Згідно із пунктом 1 частини першої статті 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 109, статтею 165 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
У відкритті провадження в адміністративній справі за скаргою ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції в частині вимог про визнання недійсною та скасування незалежної оцінки майна, а саме: житлового будинку та земельної ділянки по вулиці Садова, 5а, село Плотича, Тернопільський район, з ринковою вартістю 750200 грн. відмовити.
Розяснити ОСОБА_1, що розгляд даного спору повинен здійснюватись в порядку цивільного судочинства.
Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву (скаргу).
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяЧепенюк О.В.
копія вірна
СуддяЧепенюк О.В.