ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви (скарги) без руху
Справа № 819/3246/15
07 жовтня 2015 року м.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Чепенюк О.В., розглянувши матеріали скарги ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції про визнання дій протиправними,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду зі скаргою до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції, у якій просила:
- визнати недійсною та скасувати незалежну оцінку майна, а саме: житлового будинку та земельної ділянки по вулиці Садова, 5а, село Плотича, Тернопільський район, з ринковою вартістю 750200 грн.;
- визнати дії відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції неправомірними.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.10.2015 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за скаргою ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції в частині вимог про визнання недійсною та скасування незалежної оцінки майна, а саме: житлового будинку та земельної ділянки по вулиці Садова, 5а, село Плотича, Тернопільський район, з ринковою вартістю 750200 грн.
При вирішенні питання щодо відкриття провадження в адміністративній справі по іншій вимозі про визнання дій відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції неправомірними, слід зазначити наступне.
Відповідно до частини першої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. При цьому, звернення до адміністративного суду про захист прав свобод та інтересів має здійснюється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції (пункт 6 частини першої статті 3, стаття 104 КАС України), яка має відповідати вимогам статті 106 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 50 КАС України сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Позивач особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, відповідач субєкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача (стаття 3 КАС України).
ОСОБА_1 всупереч наведеним нормам КАС України оформлено звернення до адміністративного суду у формі скарги на дії державного виконавця, а не у формі позовної заяви.
Така скарга подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України, та містить такі недоліки.
Згідно з пунктами 2, 3 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначається ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Подана ОСОБА_1 до суду скарга не відповідає наведеним вище вимогам. Всупереч нормам КАС України позивачем оформлено скаргу до адміністративного суду з зазначенням сторін: заявник (боржник) ОСОБА_1, заінтересована особа (субєкт оскарження) відділ державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції, тоді як КАС України, чітко визначає сторін в адміністративному процесі як позивача та відповідача. У позовній заяві не зазначено відомості про сторін відповідно до наведених вище вимог пунктів 2, 3 частини першої статті 106 КАС України.
За приписами пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Відповідно до частини другої статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Зміст позовних вимог це вимоги позивача (предмет позову), під якими розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
ОСОБА_1 просить визнати дії відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції неправомірними, проте не конкретизує які саме дії субєкта владних повноважень підлягають визнанню протиправними.
Зі змісту скарги вбачається, що ОСОБА_1 є боржником у виконавчому провадженні, відкритому відділом державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції по стягненню з неї заборгованості за договором позики, примусове виконання здійснюється по рішенню Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області. В скарзі ОСОБА_1 зазначає, що дії відділу державної виконавчої службу Тернопільського районного управління юстиції здійснювались в межах зведеного виконавчого провадження, а тому вирішення спору належить до юрисдикції адміністративного суду, проте не надає суду будь-яких доказів на підтвердження таких обставин.
В порушення частини другої статті 106 КАС України ОСОБА_1 до скарги не додано жодних доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги.
Також відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів. При поданні доказів на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, ОСОБА_1 необхідно додати копію позовної заяви та копії всіх документів, що приєднані до позовної заяви, для вручення їх відповідачу.
Згідно з частиною третьою статті 106 КАС України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
ОСОБА_1 не сплачено судовий збір за подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду з вимогами немайнового характеру. При цьому, ОСОБА_1 заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору у звязку з матеріальним становищем.
Клопотання заявника про відстрочення сплати судового збору до задоволення не підлягає, з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З даної норми слідує, що процесуальний закон зобов'язує суд з'ясувати майновий стан позивача із метою зменшення тягаря несення судових витрат. При цьому, законодавцем на сторону покладено обов'язок наведення обставин, які свідчать про її незадовільне (скрутне) матеріальне становище (майновий стан) та подання суду відповідних доказів.
Таким чином, особа, яка вважає свій майновий стан незадовільним, через що в неї існують перешкоди для доступу до правосуддя, має подати до суду, крім відповідного клопотання, документи, які свідчили б про незадовільний майновий стан.
ОСОБА_1 на обґрунтування клопотання про відстрочення сплати судового збору не надано достатніх доказів, що підтверджують відсутність коштів на сплату судового збору (відсутність доходів у вигляді заробітної плати, державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї, допомоги по безробіттю тощо) та незадовільний майновий стан.
З урахуванням наведеного, відсутні підстави для відстрочення сплати судового збору.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, з урахуванням змін та доповнень, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» від 22.05.2015 року № 484-VIII, чинних з 01.09.2015 року, судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати,
за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина третя статті 6 Закону).
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року № 80-VIII з 01 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 грн. 00 коп. Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору становить 487,20 грн.
Відтак, ОСОБА_1 необхідно сплатити судовий збір за одну вимогу немайнового характеру у розмірі 487,20 грн.
За подання адміністративного позову до Тернопільського окружного адміністративного суду судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів УДКСУ у місті Тернополі, код отримувача 37977726, банк отримувача ГУДКСУ у Тернопільській області, код банку отримувача 838012, рахунок отримувача 31216206784002, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу «*;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Тернопільський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа)».
Крім того, у скарзі у прохальній частині ОСОБА_1 просить суд винести ухвалу про зупинення електронних торгів в місті Києві 07.10.2015 року реєстраційний номер лота 97275 по реалізації майна-будинку, що знаходиться за адресою: Тернопільській район, село Плотича, вулиця Садова, 5а. Проте щодо такого клопотання ОСОБА_1 не наводить будь-якого обґрунтування та підстав для вжиття заходів забезпечення позову, що є також недоліком, який має бути усунутий заявником, з наданням відповідних доказів, які б підтверджували проведення торгів та існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі.
За подання заяви про вжиття заходів забезпечення позову сплачується судовий збір у розмірі, встановленому підпунктом 6 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір», а саме: 0,3 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 365,40 грн.
ОСОБА_1 не сплачено судовий збір за подання заяви про вжиття заходів забезпечення позову.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки скарга ОСОБА_1 не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши заявнику строк, достатній для усунення її недоліків. Такі недоліки необхідно усунути шляхом: 1) подання до суду належним чином оформленої позовної заяви, у відповідності до вимог статті 106 КАС України, та доказів, на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, 2) подання копій позовної заяви та всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, для вручення відповідачу, 3) обґрунтування клопотання про забезпечення позову та надання доказів, на підтвердження таких обставин, 4) сплати судового збору за подання позовної заяви за кожну вимогу немайнового характеру та за клопотання про вжиття заходів забезпечення позову, у розмірі встановленому законом, та надання суду доказів перерахування судового збору.
Керуючись статтею 108 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання ОСОБА_1 про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Скаргу ОСОБА_1 до відділу державної виконавчої служби Тернопільського районного управління юстиції про визнання дій протиправними залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви до 15 жовтня 2015 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою (скаргою).
У випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута ОСОБА_1
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала позовну заяву, в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяЧепенюк О.В.
копія вірна
СуддяЧепенюк О.В.