Ухвала суду № 52121317, 24.10.2013, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.10.2013
Номер справи
2а-6217/12/2670
Номер документу
52121317
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

У Х В А Л А

про відмову у заміні сторони виконавчого провадження

24.10.2013 р. м. Київ № 2а-6217/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні заяву про заміну сторони у виконавчому провадженні у справі

за позовом ОСОБА_1

до Адміністративно-господарчого управління Генерального штабу Збройних Сил України

про зобов'язання вчинити дії

встановив:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 червня 2012 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії щодо виплати грошової компенсації за неотримане речове майно та стягнуто на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за неотримане речове майно в розмірі 7 121,98 грн.

09 жовтня 2013 р. ОСОБА_1 подано до канцелярії суду заяву про заміну сторони виконавчого провадження у зв'язку з ліквідацією Адміністративно-господарчого управління Генерального штабу Збройних Сил України та визначення його правонаступником Центру забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних Сил України (03168, Повітрофлотський проспект, 6, код ЄДРПОУ 24978319).

В судове засідання 21 жовтня 2013 р. прибув позивач. З урахуванням вимог п. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд продовжив розгляд заяви у письмовому провадженні.

Перевіривши доводи заяви, суд вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, що звернулися з поданням (заявою), та осіб, які беруть участь у справі. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

В судовому засіданні судом з'ясовано, що постановою старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві від 28.01.2013 р. відкрито виконавче провадження ВП № 36186139 за виконавчим листом Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.12.2012 р. № 2а-6217/12/2670 про стягнення з боржника Адміністративно-господарчого управління Генерального штабу Збройних Сил України на користь ОСОБА_1 грошової компенсації за неотримане речове майно в розмірі 7 121,98 грн.

Постановою головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві від 30.05.2013 р. ВП № 36186139 виконавчий лист Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.12.2012 р. № 2а-6217/12/2670 повернуто стягувачеві відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» з метою подальшого його пред'явлення до органів державної казначейської служби.

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 47 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ, на підставі якого відкрито виконавче провадження, за яким виконання не здійснювалося або здійснено частково, повертається стягувачу у разі, якщо наявна встановлена законом заборона щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, якщо у нього відсутнє інше майно чи кошти, на які можливо звернути стягнення, а також щодо проведення інших виконавчих дій стосовно боржника, що виключає можливість виконання відповідного рішення.

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України «Про виконавче провадження» у разі якщо постанова державного виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або керівником відповідного органу державної виконавчої служби або якщо до державного виконавця надійшло рішення суду про скасування заходів до забезпечення позову, а також у разі повернення виконавчого документа з іншого відділу державної виконавчої служби, виконавче провадження підлягає відновленню протягом трьох робочих днів з дня надходження рішення суду, виконавчого документа чи постанови керівника відповідного органу державної виконавчої служби.

З огляду на завершення виконавчого провадження ВП № 36186139 та відсутності інформації про його поновлення, суд при розгляді заяви ОСОБА_1 не може застосовувати статтю 264 Кодексу адміністративного судочинства України, яка регулює питання заміни сторони у виконавчому провадженні, а тому у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження слід відмовити.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно положень Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» Держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є: державний орган; державні підприємство, установа, організація (далі - державне підприємство); юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства (далі - юридична особа) (ч. 1 ст. 2).

Статтею 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» визначено, що виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Стягувач за рішенням суду про стягнення коштів з державного органу звертається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, у строки, встановлені Законом України "Про виконавче провадження", із заявою про виконання рішення суду.

Разом із заявою стягувач подає до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, документи та відомості, необхідні для перерахування коштів, згідно з переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

У разі якщо стягувач подав не всі необхідні для перерахування коштів документи та відомості, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти днів з дня надходження заяви повідомляє в установленому порядку про це стягувача.

У разі неподання стягувачем документів та відомостей у місячний строк з дня отримання ним повідомлення центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, повертає заяву стягувачу.

Стягувач має право повторно звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для виконання рішення суду у визначені частиною другою цієї статті строки, перебіг яких починається з дня отримання стягувачем повідомлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Перерахування коштів стягувачу здійснюється у тримісячний строк з дня надходження до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, необхідних для цього документів та відомостей.

Згідно п. 7 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. N 845, у разі наявності підстав для повернення виконавчого документа стягувачу керівник органу державної виконавчої служби подає відповідно до Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" Казначейству протягом 10 днів з дня складення державним виконавцем відповідного акта оригінал виконавчого документа разом із супровідним листом та завірені належним чином державним виконавцем копії інших матеріалів виконавчого провадження.

З матеріалів справи вбачається, що листом від 24.09.2013 р. Управління Державної казначейської служби України у Солом'янському районі міста Києва повернуло без виконання виконавчий лист про примусове виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-6217/12/2670 від 21.12.2012 р. в зв'язку з тим, що станом на 24.09.2013 р. в управлінні відсутні відкриті рахунки по установі Адміністративно-господарчого управління Генерального штабу Збройних Сил України (ЄДРПОУ 22991178) та повідомлено про подання боржником ліквідаційного балансу та визначення правонаступника - Цент забезпечення службової діяльності Міністерства оборони та Генерального штабу Збройних сил України (ЄДРПОУ 24978319).

Однак, відповідно до п. 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників орган казначейської служби може повернути виконавчий документ стягувачеві у разі, коли:

виконавчий документ:

- не підлягає виконанню органом Казначейства;

- подано особою, що не має відповідних повноважень;

- пред'явлено до виконання з пропущенням установленого строку;

- видано або оформлено з порушенням установлених вимог;

рішення про стягнення коштів не набрало законної сили, крім випадків, коли судове рішення про стягнення коштів допущено до негайного виконання в установленому законом порядку;

суми коштів, зазначених у судовому рішенні про стягнення коштів, повернуті стягувачеві за поданням органу, що контролює справляння надходжень бюджету, або за рахунок таких коштів виконано грошові зобов'язання чи погашено податковий борг стягувача перед державним або місцевим бюджетом;

відсутній залишок невідшкодованого податку на додану вартість, узгоджений із стягувачем;

стягувач відмовився від виконання виконавчого документа або відкликав його без виконання;

наявні інші передбачені законом випадки.

Органи Казначейства після надходження документів, зазначених у пунктах 6 і 7 цього Порядку:

1) приймають їх до розгляду та реєструють у відповідному журналі. На заяві стягувача про виконання рішення про стягнення коштів (супровідному листі керівника відповідного органу державної виконавчої служби) зазначається дата надходження і вхідний номер;

2) здійснюють попередній розгляд документів, за результатами якого визначають необхідність отримання від стягувача інших відомостей для виконання рішення про стягнення коштів;

3) повідомляють стягувачеві (представникові стягувача) на його письмову вимогу про прийняття, реєстрацію та результати попереднього розгляду документів (п. 8 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників).

Пунктом 13 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників передбачено випадки зупинення безспірного списання коштів, к тому числі, у разі звернення до суду із заявою про заміну особи (боржника, стягувача) правонаступником.

Таким чином, виходячи з системного аналізу Закону України «Про виконавче провадження», Кодексу адміністративного судочинства України та Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, звернення до суду із заміною сторони виконавчого провадження можливе у разі здійснення виконавчого провадження або виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників органами державної казначейської служби.

При цьому, розглядаючи заяву про заміну сторони виконавчого провадження, суд не уповноважений давати оцінку діям та рішенням органів виконавчої служби та державної казначейської служби, зокрема відділу державної виконавчої служби Солом'янського районного управління юстиції у м. Києві та Управління Державної казначейської служби України у Солом'янському районі міста Києва при поверненні без виконання стягувачеві виконавчого листа про примусове виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-6217/12/2670 від 21.12.2012 р.

Рішення, дії або бездіяльність державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби можуть бути оскаржені стягувачем та іншими учасниками виконавчого провадження (крім боржника) до начальника відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, або до керівника відповідного органу державної виконавчої служби вищого рівня чи до суду (ч. 1 ст. 82 Закону України «Про виконавче провадження»).

Дії органів Казначейства з виконання виконавчих документів можуть бути оскаржені до Казначейства або суду (п. 15 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників).

Керуючись статтями 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку та строки встановлені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Л.О. Маруліна