Постанова № 5211973, 18.03.2009, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
18.03.2009
Номер справи
2а-103/2009
Номер документу
5211973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-103/2009

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 березня 2009 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

головуючого судді Бакуменко А.В..,

при секретарі Кісточка І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Краматорську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання сплати заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась до Краматорського міського суду Донецької області з позовом про визнання дій неправомірними, обґрунтувавши свої вимоги тим. що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину ОСОБА_2. Управління праці та соціального захисту населення , відповідно до її заяви нарахувало їй допомогу при народженні дитини. Розмір допомоги при народженні дитини повинен надаватись в сумі , кратній 22,6 розмірам прожиткового мінімуму для дитини у віці до 6 років, однак їй було нараховане лише 8500 грн. Окрім того їй недоплачують, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Просить суд визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Краматорської міської ради відносно відмови по перерахунку розміру допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку неправомірною. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Краматорської міської ради сплатити заборгованість допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Позивачка в судове засідання не з`явилась, направила суду заяву в котрій просить справу розглянути за її відсутності, наполягає на задоволенні заявлених вимог.

Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву в котрій просить справу розглянути за його відсутності з урахуванням викладеного у відзиву на позов, з котрого вбачається, що він вважає, вимоги позивачки безпідставними і такими, що не ґрунтуються на законі, бо усі виплати вони здійснюють відповідно до законодавства України. Положення ст. 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " та Постанова Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. № 1751 "Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми" (зі змінами та доповненнями) є чинними на протязі 2007 року та по цей час. Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми " надано право Кабінету міністрів України розробити та затвердити в межах своїх повноважень порядок призначення та виплати державних допоміг. Зазначеним порядком встановлений також и розмір допомоги, який і був виплачений у повному обсязі, тому просить суд залишити позовну заяву позивача без задоволення у звязку з безпідставністю.

Третя особа Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області свого представника в судове засідання не направили, надали суду заперечення по справі, з якого вбачається, що вони заперечують проти задоволення позовних вимог

Суд вивчивши матеріали справи набуває висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України

Як вбачається з свідоцтва про народження (а.с.6) ОСОБА_1 має дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Листом від 11 листопада 2008 року № а/12-7700 Управління праці та соціального захисту населення відмовив ОСОБА_1 провести перерахунок суми допомоги. Посилаючись на те, що виплата допомоги по догляду за дитиною до 3-х років у 2008 році регламентується у ІІ розділі п .23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», яким передбачені в п.8 зміни до в.3 розділу VІІІ «прикінцеві положення» Закону України «про державну допомогу сім`ям з дітьми», а саме «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між : з 1 січня 50%, з 01.01.2009 75%, з 01.01.2010 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців» .

Відповідно до ст.. 3 Конституції України - права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед Людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Конституцією України, а саме ч.2,3 ст. 22 гарантовані конституційні права і свободи, а також встановлено, що вони не можуть бути скасовані. Та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.

Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-ХІІ від 21 листопада 1992 року передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Вищевказаний закон, є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов`язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей. Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачені ст.. 14 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.

Відповідно до ст.. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Пунктом 1 частини 1 статті 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.

За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Пунктом 5 постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню. Не відповідає чи суперечить законові, суд зобов`язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

У відповідності до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» - Допомога при народженні дитини надається у сумі, кратній 22,6 розміру прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на день народження дитини. Виплата допомоги здійснюється одноразово у дев'ятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта - протягом наступних 12 місяців у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Дія даної статті Законом України від 19.12.2006 року N 489-V на 2007 рік була призупинена.

Стаття 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік»встановлено, що допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим допомога при народженні дитини - у розмірі 8500 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово при народженні дитини в сумі 3400 гривень, решта - протягом наступних 12 місяців рівними частинами у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; У відповідності до Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік », щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України було визнано неконституційним ; У відповідності до п.3 Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 положення абзацу третього частини другої статті 56, закону України «про державний бюджет України на 2007 рік» втратив чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Цим же рішенням Конституційного суду України пункт 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік », в частині зупинення на 2007 рік дії статей 41, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку також визнано неконституційними.

Рішення Конституційного Суду України є обов`язковими до виконання на всій території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв`язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Таким чином, дія статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року , за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років відновлена з 9 липня 2007 року.

Таким чином дія пункту 7 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік » втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним на підставі Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007.

Згідно п.4 ст.7 Бюджетного кодексу бюджетне асигнування це повноваження, надане розпоряднику бюджетних коштів , відповідно до бюджетного призначення на взяття бюджетного зобов`язання та здійснення платежів з конкретною метою в процесі виконання бюджету. Відповідно до п.36 цієї статті , розпорядниками бюджетних коштів є бюджетні установи в особі їх керівників, уповноважені на отримання бюджетних асигнувань, взяття бюджетних зобов`язань та здійснення видатків з бюджету.

Відповідно до ст.. 48 Бюджетного кодексу України в Україні застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України: операцій з коштами державного бюджету; розрахунково-касового обслуговування розпорядників бюджетних коштів;контролю бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов'язань та проведенні платежів; бухгалтерського обліку та складання звітності про виконання державного бюджету.

Як убачається с Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», прожитковий мінімум для дитини віком до шести років встановлено з жовтня 2007 року - 470 ,00грн..

Таким чином допомоги при народженні дитини повинна була становити 470 грн.* 22,6= 10622 грн., а не 8500 грн., як було сплачено ОСОБА_1

Таким чином, неправомірність дій відповідача про нарахування позивачці грошової допомоги по народженню дитини є очевидною.

Таким чином, Краматорське УПСЗН слід зобовязати провести ОСОБА_1 перерахунок допомоги, що сплачується при народженні дитини у відповідності до норм закону з врахуванням отриманої нею грошової допомоги.

Відповідно до п.23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік»" - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців". Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 надається в розмірі передбаченим законом, а тому в цій частині вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.4-15,159-163,185-186 КАС України, ст.. 7,48 Бюджетного Кодексу України , Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік». Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік »суд

П О С Т А Н О В И В

Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними та зобов`язання сплати заборгованості задовольнити частково.

Визнати протиправною діяльність Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради відносно відмови перерахунку розміру допомоги при народженні дитини у відповідності із Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 грошової допомоги при народженні дитини в розмірі кратному 22,6 розмірам прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років, з урахуванням фактично отриманих сум, за рахунок Державного бюджету з р/р 35416007000804 ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, ОКПО 25953617.

В іншій частині вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 КАС України, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом. Заяву про апеляційне оскарження постанови Краматорського міського суду може бути подано протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються Донецькому апеляційному адміністративному суду через Краматорський міський суд. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанову винесено та надруковано в єдиному примірнику у нарадчій кімнаті.

Суддя

Краматорського міського суду А.В. Бакуменко