У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 822/5845/15 Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.
Суддя-доповідач: Загороднюк А.Г.
07 жовтня 2015 року
19 год. 40 хв.
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Загороднюка А.Г.
суддів: Полотнянка Ю.П. Драчук Т. О. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
третьої особи - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_2 до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
02 жовтня 2015 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить: 1) визнати бездіяльність Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області в частині не надання часу, не зазначення способу та порядку виправлення допущених неточностей в автобіографії ОСОБА_2, доданої до документів Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, неправомірною; 2) скасувати постанову відповідача № 30 від 30 вересня 2015 року про відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року; 3) зобов'язати відповідача зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково: скасовано постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30 вересня 2015 року № 30 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати", визнавши її протиправною; зобов'язано Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути документи, подані для реєстрації кандидата у депутати Кам'янець-Подільської міської ради по багатомандатному виборчому окрузі ОСОБА_2, що включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» з урахуванням встановлених у суді обставин.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову в задоволені позову. В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування всіх обставин справи, що призвело до неправильного її вирішення. В обґрунтування апеляційної скарги відповідачем зазначено, що позивачем порушено ч. 1 ст. 38 Закону України «Про місцеві вибори», оскільки законодавець не даремно наголошує на необхідності зазначення всіх передбачених законом відомостей, а тому відсутність у автобіографії відомостей щодо наявності чи відсутності представницького мандату та про громадську роботу є достатньою підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати.
Під час судового засідання третя особа заперечила проти доводів апеляційної скарги та просила залишити її без задоволення.
Представники позивача та відповідача у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином.
Відповідно до ч. 8 ст.177 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення третьої особи, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
З матеріалів справи встановлено, що копією дубліката свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 18 травня 2000 року № 101 стверджено реєстрацію Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" Хмельницької області.
Постановою Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30 вересня 2015 року № 30 відмовлено у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати, оскільки в його автобіографії відсутні відомості, що обов'язково повинні бути зазначені, а саме: відсутні відомості про наявність або відсутність представницького мандату та про громадську роботу, що є порушенням п.7 ч.1 ст.38 Законом України "Про місцеві вибори". За таких обставин, комісія прийшла до висновку, що поданий документ не є автобіографією ОСОБА_2 в розумінні Закону України "Про місцеві вибори". Також вказано, що не зазначення в автобіографії таких обов'язкових реквізитів не може вважатись помилкою чи неточністю в розумінні ч. 12 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки такі вимоги прямо передбачені Законом та є обов'язком особи, яка подає документи щодо реєстрації кандидатом у депутати. Враховуючи викладене, комісією відмовлено у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі, що включений до виборчого списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року.
Суд І інстанції, задовольняючи адміністративний позов частково, виходив з того, що відсутність в документі певного складового елементу, передбаченого Законом, не можна вважати відсутністю самого документа, який фактично є. Щодо бездіяльності відповідача, яку позивач обґрунтовує п.1 ч.5 ст.25 і ч.12 ст.41 Закону №595-VIII, суд вважає це недоведеним фактом за відсутності доказів, адже повноваження територіальних виборчих комісій і порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі бездіяльністю відповідача не є і не може нею бути, що вбачається із змісту вищезазначених статей. Також суд І інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у депутата, оскільки суд не може підмінювати виборчу комісію у здійсненні владних повноважень.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Відповідно до вимог апеляційної скарги апелянт оскаржує рішення суду першої інстанції про часткове задоволення позову та просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, при цьому висновків щодо відмови в задоволенні позовної вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області в частині не надання часу, не зазначення способу та порядку виправлення допущених неточностей в автобіографії ОСОБА_2, доданої до документів Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, апелянтом не оскаржується .
Таким чином, з урахуванням того, що з частиною висновків суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні частини позову апелянт погоджується, предметом апеляційного розгляду є лише висновки суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог.
Згідно з нормами ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулює Закон України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року N 595-VIII (далі - Закон N 595-VIII).
В силу ч. 2 ст. 9 Закону N 595-VIIІ депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.
Право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону (ч.1 ст.10 Закону N 595-VIIІ).
За змістом ч.5 ст.25 Закону N 595-VIIІ повноваження щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів, у депутати місцевої організації партії, належать міським територіальним виборчим комісіям.
Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі визначає ст. 38 Закону N 595-VIIІ.
Частиною 1 ст.38 Закону N 595-VIIІ передбачено, зокрема, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону. До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
В силу ч.1 ст. 41 Закону N 595-VIIІ у разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією.
Підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені ст.46 Закону N 595-VIIІ.
За змістом п. 2 ч.1 ст. 46 Закону N 595-VIIІ, який слугував підставою для прийняття спірної постанови №33 від 30 вересня 2015 року, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
З матеріалів справи з'ясовано, що до заяви про реєстрацію ОСОБА_2, який включений до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, позивач подав всі документи, перелік яких визначений ст.38 Закону N 595-VIIІ.
Не зазначення ним у поданій автобіографії відомостей про наявність або відсутність представницького мандату та про громадську роботу не може слугувати підставою для відмови у реєстрації кандидатом у депутати, оскільки не свідчить про її недійсність.
Зокрема, відповідачем при прийнятті оскаржуваного рішення не взято до уваги, що у разі не виконання (не прийняття участі) кандидатом громадської роботи законодавець не вимагає про це зазначати в автобіографії. Під час розгляду апеляційної скарги ОСОБА_2 зазначив, що він не займається громадською роботою та не має представницького мандату.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що у даному випадку відсутність в автобіографії певного складового елементу (елементів), передбаченого Законом, не слід вважати відсутністю самого документа для цілей цього Закону. Такий підхід може мати наслідком позбавлення особи можливості приймати участь у виборах, адже така позиція суб'єкта владних повноважень не відповідає як буквальному змісту Закону N 595-VIIІ, так і розумному співвідношенню пропорційності між застосованим заходом і метою, на яку такий захід спрямований.
Зазначене узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні "Краснов та Скуратов проти Росії" від 19 липня 2007 року, де визначається поняття " надмірного формалізму" коли в документі відсутня якась назва або реквізит і це вважається органом влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Таким чином, Європейський суд з прав людини вважає хибною таку практику у зв'язку з відсутністю розумного співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною мірою.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до п. 4.4. Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою ЦВК № 228 від 5 вересня 2015 року, на засідання виборчої комісії обов'язково запрошуються, як правило, не пізніше останнього дня перед днем засідання комісії, заявники та інші заінтересовані особи.
Проте, доказів на підтвердження виконання відповідачем таких дій суду не надано.
Отже, твердження відповідача про те, що відсутність в документі певного складового елементу є обставиною, яка рівнозначна факту відсутності такого документу, є безпідставним та не ґрунтується на безпосередньому змісті норми закону щодо підстав для відмови у реєстрації.
Таким чином, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради.
За наведених обставин, постанова відповідача є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги, в цій частині, такими, що підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.5 ст.25 Закону N 595-VIIІ міська виборча комісія, зокрема, реєструє кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.
Отже, прийняття рішення про реєстрацію третьої особи кандидатом у депутати відноситься до виключної компетенції відповідача як колегіального органу.
Такі повноваження є дискреційними та пов'язуються з вчиненням міською виборчою комісією сукупності дій, які знаходяться поза межами перевірки судом у цій справі, а тому суд не може зобов'язати його вчинити вищевказані дії.
Однак, оскільки внаслідок вищезазначеного порушення подана заява з відповідними документами не була розглянута згідно чинного законодавства, суд вважає, що з метою захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути подану заяву з доданими документами про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
При цьому, колегія суддів не бере до уваги посилання апелянта на ухвалу Вищого адміністративного суду України в справі № 875/71/14, оскільки дане рішення прийнято на врегулювання спору з приводу виборів народних депутатів України, тобто з приводу інших правових відносин, які врегульовані іншим Законом.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2015 року слід залишити без змін.
Поряд з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що при поданні апеляційної скарги відповідачем не сплачено судовий збір.
Згідно пп.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону за подання апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду розмір ставки судового збору складає 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції чинний з 01 вересня 2015 року) за подання адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем сплачується судовій збір у розмірі 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч.3 ст. 6 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Станом на 01 січня 2015 року розмірі мінімальної заробітної плати становив 1218,00 грн., тобто за кожну вимогу немайнового характеру необхідно сплачувати судовий збір у розмірі 1218,00 грн.
Відповідачем в апеляційній скарзі оскаржувались дві позовні вимоги, що задоволені судом першої інстанції.
За результатами розгляду апеляційний суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні апеляційної скарги, у зв'язку з чим з відповідача необхідно стягнути несплачену суму судового збору у розмірі 2679,60 грн. (1218,00 грн. х 2 х 110%).
Згідно з ч. 9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, в зв'язку з відмовою у задоволенні апеляційної скарги відповідача на користь Державного бюджету України необхідно стягнути 2679,60 грн.
При цьому, слід зазначити, що судовий збір за подання апеляційної скарги має справлятись за наступними реквізитами:
ОДЕРЖУВАЧ: УК у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030001
Код ЄДРПОУ: 38054707
Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області
МФО: 802015.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2015 року - без змін.
Стягнути з Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області (Майдан Відродження, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32300, код ЄДРПОУ 37180722) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять) грн. 60 коп. за наступними реквізитами: ОДЕРЖУВАЧ: УК у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030001, Код ЄДРПОУ: 38054707, Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області, МФО: 802015.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та не підлягає касаційному оскарженню.
Ухвала суду складена в повному обсязі 07 жовтня 2015 року.
Головуючий Загороднюк А.Г.
Судді Драчук Т. О.
Полотнянко Ю.П.