Ухвала суду № 52119296, 07.10.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
822/5841/15
Номер документу
52119296
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/5841/15

Головуючий у 1-й інстанції: Ковальчук О.К.

Суддя-доповідач: Совгира Д. І.

07 жовтня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Білоуса О.В. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_2 про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

В судове засідання представник позивача не з'явився, однак на адресу суду надіслав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Третя особа - ОСОБА_2 в судове засідання також не з'явився про причини неявки суду не повідомив, хоча про час та дату розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, при цьому згідно частини 6 статті 12, частини 1 статті 41 КАС України, повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах апеляційної скарги у відповідності до частини 1 статті 195 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 172 КАС України.

Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що постановою від 30 вересня 2015 року № 52 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати" Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області (відповідач), розглянувши заяву та інші подані позивачем документи відмовила у реєстрації ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на підставі п.2 ч.1 ст.46 Закону України "Про місцеві вибори" оскільки в автобіографії ОСОБА_2 відсутні відомості про дату складання автобіографії, наявність або відсутність представницького мандату та громадську роботу. Згідно висновку комісії поданий документ не є автобіографією в розумінні Закону.

Підставою для такого рішення стало те, що Кам'янець-Подільською міською виборчою комісією Хмельницької області, встановлено що в автобіографії ОСОБА_2 відсутні відомості, що обов'язково повинні бути зазначені в автобіографії кандидата в депутати, а саме: дата складання автобіографії, наявність або відсутність представницького мандату та громадську роботу, що є порушенням пункту 7 частини 1 статті 38 Законом України "Про місцеві вибори".

За таких обставин комісія прийшла до висновку, що поданий документ не є автобіографією ОСОБА_2 в розумінні Закону України "Про місцеві вибори". Також вказано, що не зазначення в автобіографії таких обов'язкових реквізитів не може вважатись помилкою чи неточністю в розумінні частини 12 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки такі вимоги прямо передбачені Законом та є обов'язком особи, яка подає документи щодо реєстрації кандидатом у депутати.

Основні засади, організації і порядок проведення виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулює Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року N 595-VIII (далі - Закон N 595-VIII).

В силу ч.2 ст. 9 Закону N 595-VII депутатом, сільським, селищним, міським головою, старостою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України.

Право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування відповідно до цього Закону (ч.1 ст.10 Закону N 595-VII).

За змістом ч.5 ст.25 Закону N 595-VII повноваження щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів, у депутати місцевої організації партії, належать міським територіальним виборчим комісіям.

Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі визначає ст.38 Закону N 595-VII.

Частиною 1 ст.38 Закону N 595-VII передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону. До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

В силу ч.1 ст. 41 Закону N 595-VII в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією.

Підстави для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені ст.46 Закону N 595-VII.

За змістом п. 2 ч.1 ст. 46 Закону N 595-VII, який слугував підставою для прийняття спірної постанови №52 від 30.09.2015 року, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.

Судом встановлено, що до заяви про реєстрацію ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, позивач подав всі, документи, перелік яких визначений ст.38 Закону N 595-VII. Вказане підтверджується довідкою Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області № 72 від 28.09.2015 року.

Відтак, у відповідача не було підстав для відмови позивачу у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради на підставі п. 2 ч.1 ст. 46 Закону N 595-VII.

Не зазначення ним у поданій автобіографії відомостей про дату складання автобіографії, наявність або відсутність представницького мандату та громадську роботу не може слугувати підставою для відмови у реєстрації кандидатом у депутати, оскільки не свідчить про її недійсність.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеній у рішенні "Краснов та Скуратов проти Росії" від 19.07.2007 року, де визначається поняття " надмірного формалізму" коли в документі відсутня якась назва або реквізит і це вважається органом влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Таким чином, Європейський суд з прав людини вважає хибною таку практику у зв'язку з відсутністю розумного співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною мірою.

Отже, відсутність в автобіографії певних відомостей, передбачених Законом N 595-VII, на думку суду, не має наслідком позбавлення особи можливості брати участь у виборах.

Частиною 2 ст. 41 Закону N 595-VII передбачено, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

У відповідності до вказаної норми, встановивши, що подана автобіографія ОСОБА_2 містить не всі відомості, відповідач зобов'язаний був надати позивачу можливість виправити зазначені недоліки, а не приймати рішення про відмову у реєстрації.

Отже, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради.

Крім того, посилання відповідача на рішення Вищого адміністративного суду України в справі 875/71/14 є безпідставним, оскільки правовідносини в даних справах не є ідентичними, врегульовуються різними Законами, а крім того, ВАС України також приймав рішення в яких виклав позицію ідентичну наведеній в даній справі (справа №875/171/14 від 6.10.2014 та ін.)

Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що спірна постанова є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають до задоволення.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.5 ст.25 Закону N 595-VII повноваження щодо реєстрації кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, належать міській виборчій комісії. Такі повноваження є дискреційними та пов'язуються з вчиненням міською виборчою комісією сукупності дій, які знаходяться поза межами перевірки судом у цій справі, а тому суд не може зобов'язати його вчинити вищевказані дії.

Тому, прийняття рішення про реєстрацію третьої особи кандидатом у депутати відноситься до виключної компетенції відповідача як колегіального органу.

Суд також враховує, що внаслідок вищезазначеного порушення подана заява з відповідними документами не була відповідачем розглянута згідно чинного законодавства. Відтак, з метою захисту порушеного права позивача необхідно зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути подану заяву з доданими документами про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" .

Тому в даному випадку відсутність відомостей про дату складання автобіографії, наявність або відсутність представницького мандату та громадську роботу в поданій автобіографії слід розцінювати як виявлену неточність.

Враховуючи викладене, суд І інстанції дійшов вірного висновку щодо зобов'язання відповідача повторно розглянути документи подані позивачем щодо ОСОБА_2.

Поряд з тим, судом апеляційної інстанції встановлено, що при поданні апеляційної скарги відповідачем не сплачено судовий збір.

Згідно з частиною 9 статті 172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.ч.1, 3 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з статтею 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду встановлюється ставка 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви (в редакції Закону, що діяла на момент подання апеляційної скарги). Таким чином, сума судового збору, що підлягає стягненню, складає 2679,60 грн.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції обґрунтовані, постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для її скасування не вбачається.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2015 року - без змін.

Присудити з Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області (ідентифікаційний код 37180722) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2 679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять ) грн. 60 коп. за такими реквізитами: Одержувач УК у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030001; Код ЄДРПОУ: 38054707; Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області; МФО: 802015; р/р: 31212206781002 за подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та є остаточною відповідно до ст.177 КАС України.

Головуючий Совгира Д. І.

Судді Білоус О.В.

Курко О. П.