Ухвала суду № 52119271, 07.10.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
822/5866/15
Номер документу
52119271
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/5866/15 Головуючий у 1-й інстанції: аКовальчук О.К.

Суддя-доповідач: Сторчак В. Ю.

07 жовтня 2015 року м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Сторчака В. Ю.,

суддів: Ватаманюка Р.В., Мельник-Томенко Ж. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", третя особа на стороні позивача, - ОСОБА_2, до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області про скасування постанови та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

02.10.2015 року Кам'янець-Подільська міська партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області, в якому просила:

- скасувати постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року №36 про відмову у реєстрації ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року;

- зобов'язати Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області зареєструвати ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною та скасовано постанову Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року № 36 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати".

Зобов'язано Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути документи, подані для реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.

Встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи наступне.

Кам'янець-Подільська міська партійна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" для реєстрації кандидатів у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів 25 жовтня 2015 року, разом з документами, передбаченими пунктами 1-5 частини 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" подала наступні документи для реєстрації ОСОБА_2:

1) заяву ОСОБА_2 про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

2) автобіографію ОСОБА_2;

3) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

4) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

5) ксерокопію необхідних сторінок паспорта громадянина України ОСОБА_2

Розглянувши заяву та інші подані позивачем документи, Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області прийняла постанову від 30.09.2015 року № 36 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати", якою відмовила у реєстрації ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на підставі пункту 2 частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори", оскільки в автобіографії ОСОБА_2 відсутні відомості про громадянство, наявність або відсутність представницького мандату та про громадську роботу. Згідно висновку комісії поданий документ не є автобіографією в розумінні Закону.

Позивач, не погоджуючись із прийнятим рішенням Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області, оскаржив його до суду.

Суд першої інстанції, частково задовольняючи заявлений позов, дійшов висновку, що відповідно до частини 2 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори" помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати. Тому відповідач, встановивши, що подана автобіографія ОСОБА_2 містить не всі відомості, зобов'язаний був надати позивачу можливість виправити зазначені недоліки, а не приймати рішення про відмову у реєстрації.

Відповідач, не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, оскаржив його до апеляційного суду з тих підстав, що зазначення відповідних відомостей в автобіографії особи, яка претендує бути зареєстрованою кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, є імперативними законодавчими приписами. Оскільки автобіографія ОСОБА_2 не містить обов'язкових для цього документа усіх відомостей (відомості про громадянство, наявність або відсутність представницького мандату та про громадську роботу), Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області обґрунтовано розцінила, що указаний документ не є автобіографією кандидата у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області в розумінні пункту 7 частини 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори".

Відповідно до частини 1 статті 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Судова колегія погоджується із рішенням суду першої інстанції по суті спірних відносин, з врахуванням наступного.

Основні засади, організації і порядок проведення виборів депутатів обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост регулює Закон України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 року №595-VIII.

Частиною 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори" передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів міської ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону. До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

Встановлено, що до заяви про реєстрацію ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, Кам'янець-Подільською міською партійною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" було подано всі, документи, перелік яких визначений частиною 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори", що підтверджується довідкою Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 28.09.2015 року №72.

Відмовляючи у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області, Кам'янець-Подільська міська виборча комісія Хмельницької області дійшла висновку, що не зазначення в автобіографії таких обов'язкових реквізитів, як громадянство, наявність або відсутність представницького мандату та громадська робота, не може вважатись помилкою або неточністю в розумінні частини 12 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори", а відтак, такий документ не може вважатись поданим.

Так, відповідно до частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".

Таким чином, частиною 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" визначено вичерпний перелік підстав для відмови територіальною виборчою комісією в реєстрації кандидата в депутати.

Як вбачається з матеріалів справи, Кам'янець-Подільською міською партійною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" було подано всі, документи, перелік яких визначений частиною 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори", про що свідчить довідка від 28.09.2015 року №72, видана Кам'янець-Подільською міською виборчою комісією Хмельницької області.

За таких обставин, судова колегія приходить до висновку, що відмова у реєстрації ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на підставі пункту 2 частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" є необґрунтованою.

В даному випадку, в автобіографії ОСОБА_2 вказано неповну інформацію, зокрема, відсутні відомості про громадянство, наявність або відсутність представницького мандату та про громадську роботу, тобто має місце неточність, яка в порядку частини 12 статті 41 Закону України "Про місцеві вибори" підлягає виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Поряд з цим, апеляційний суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, висловленою у рішенні "Краснов та Скуратов проти Росії" від 19.07.2007 року, в якому визначається поняття "надмірного формалізму", коли в документі відсутня якась назва або реквізит і це вважається органом влади не помилкою (неточністю), а відсутністю самого документу. Так, Європейський суд з прав людини вважає хибною таку практику у зв'язку з відсутністю розумного співвідношення пропорційності між застосованим заходом і законною мірою.

Положеннями статті 38 Конституції України передбачено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Тож, відмовляючи у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради Хмельницької області на підставі пункту 2 частини 1 статті 46 Закону України "Про місцеві вибори", відповідач обмежив його конституційне право бути обраним до органів місцевого самоврядування.

Відтак, судова колегія вважає, що постанова Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області від 30.09.2015 року №36 "Про відмову в реєстрації кандидата в депутати" є протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відновлення порушених прав шляхом зобов'язання Кам'янець-Подільську міську виборчу комісію Хмельницької області повторно розглянути документи, подані для реєстрації кандидата в депутати ОСОБА_2, включеного до списку Кам'янець-Подільської міської партійної організації Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", кандидатом у депутати Кам'янець-Подільської міської ради.

Крім того, враховуючи те, що на час звернення до суду апеляційної інстанції, Кам'янець-Подільською міською виборчою комісією Хмельницької області не було сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги, апеляційний суд вирішує питання про стягнення судового збору.

Згідно частини 9 статті 172 КАС України у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначається положеннями Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір", за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України, справляється судовий збір.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано юридичною особою, сплачується судовий збір в сумі 1 розмір мінімальної заробітної плати. (частина 2 стаття 4 Закону України "Про судовий збір")

Відповідно до пункту 3.2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, - сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Згідно із абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Так, мінімальна заробітна плата на 01 січня 2015 року визначена у розмірі 1218 грн.

Враховуючи, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має сплачуватись з розрахунку 110 відсотків ставки, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, а саме - 2679,60 грн.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198, статтею 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 172, 177, 184, 195, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2015 року - без змін.

Стягнути з Кам'янець-Подільської міської виборчої комісії Хмельницької області (код ЄДРПОУ 37180722) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 2 679 (дві тисячі шістсот сімдесят дев'ять) грн. 60 коп. за такими реквізитами: Одержувач: УДКСУ у м. Вінниці (м. Вінниця), код платежу 22030001; Код ЄДРПОУ: 38054707; Банк: ГУ ДКСУ у Вінницькій області; МФО: 802015; розрахунковий рахунок 31212206781002, за подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до частини 6 статті 254 КАС України ухвали суду, які не можуть бути оскаржені, набирають законної сили з моменту постановлення.

Згідно частини 1 статті 177 КАС України судове рішення суду апеляційної інстанції є остаточним.

Головуючий Сторчак В. Ю.

Судді Ватаманюк Р.В.

Мельник-Томенко Ж. М.