ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/5919/15
Категорія: 1.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого - Милосердного М.М.,
суддів - Бітова А.І. та Ступакової І.Г.,
при секретарі - Тропанець О.В.,
за участю : сторони, які беруть участь у справі, до суду не прибули,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, за участю третіх осіб: Одеської міської виборчої комісії Одеської області, Телекомпанії "Репортер" про визнання дій протиправними,
В С Т А Н О В И Л А :
30 вересня 2015 року кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 про визнання протиправними дії з розміщення передвиборчої агітації на Телекомпанії "Репортер" 25 вересня 2015 року з порушенням вимог Закону України "Про місцеві вибори".
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій зазначається, що вказана постанова ухвалена при неповному з'ясуванні обставин справи, з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 25 вересня 2015 року кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 взяв участь в інформаційній телепрограмі "Выборы мэра Одессы. В гостях у студии - ОСОБА_3", яка вийшла в ефір 25 вересня 2015 року на телеканалі "Репортер".
В зазначеній телепрограмі ОСОБА_2 відповідав на запитання ведучого, а також проводилась дискусія стосовно ситуації в місті.
На думку позивача, в порушення Закону України "Про місцеві вибори", кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 особисто було проведено передвиборчу агітацію без укладення відповідного договору з телекомпанією "Репортер", оплата послуг телекомпанії "Репортер" здійснена не за рахунок виборчого фонду кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 Також, позивач посилається на відсутність демонстрування під час телеефіру 25 вересня 2015 року повної назви замовника політичної реклами у формі текстового повідомлення, яке має займати не менше п'ятнадцяти відсотків площі екрану, бути виконане контрастним кольором до фону та бути сприйнятим для глядача.
Вирішуючи справу та відмовляючи у задоволені адміністративного позову суд першої інстанції виходив з необґрунтованості та недоведеності позовних вимог, а також з того, що кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 жодних закликів щодо спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів не проводив.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду виходячи з наступного.
Правила проведення передвиборної агітації регламентовано Законом України "Про місцеві вибори". До особи, яка проводить агітацію з порушенням цих правил, суб'єктами виборчого процесу може бути пред'явлено адміністративний позов. Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України "Про місцеві вибори" (далі - Закон).
Відповідно до частини 1 статті 54 Закону передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів. Форми проведення передвиборної агітації визначено частиною 5 зазначеної статті Закону.
Відповідно до частини 6 статті 54 Закону передвиборна агітація здійснюється за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів кандидатів у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, місцевих організацій партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі. Використання для передвиборної агітації коштів з інших джерел забороняється.
Також, частиною 1 статті 57 Закону встановлено, що передвиборна агітація з використанням засобів масової інформації усіх форм власності проводиться з дотриманням принципу рівних умов та можливостей у порядку, передбаченому цим Законом. Висвітлення виборчого процесу в засобах масової інформації всіх форм власності, у тому числі в інтерв'ю, дискусіях та дебатах, а також інформаційних повідомленнях, програмах новин і поточних подій, має здійснюватися на засадах об'єктивності, неупередженості та збалансованості.
Засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог цього Закону, забороняється агітувати голосувати за або не голосувати за кандидатів чи поширювати інформацію, яка має ознаки політичної реклами, безоплатно або яка оплачена з джерел, не передбачених цим Законом, а так само поширювати будь-яку інформацію з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу. Авторам і ведучим телерадіопередач, які є кандидатами, під час виборчого процесу також забороняється у своїх телерадіопередачах вести передвиборну агітацію(ч. 7 статті 59 Закону).
Судом першої інстанції також встановлено, та підтверджується матеріалами справи, що Телекомпанія "Репортер" самостійно за рахунок власного ефірного часу організувала телепередачу під назвою "Выборы мэра Одессы", до участі в якій було запрошено гостем кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 Телепрограма "Выборы мэра Одессы. В гостях у студии - ОСОБА_3" вийшла в ефір 25 вересня 2015 року о 19 год. 28 хв. на телеканалі "Репортер", в якій ОСОБА_2 відповідав на запитання ведучого, а також проводилась дискусія стосовно ситуації в місті в цілому. При цьому кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 жодних закликів щодо спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів не проводив, договір (угоду) з Телекомпанією "Репортер" не укладав, кошти за надання ефірного часу не сплачував.
Колегія суддів, з урахуванням наведених норм матеріального права, встановлених обставин у справі та наявних в матеріалах справи доказів вважає, що суд першої інстанції дійшов до обґрунтованого висновку про те, що кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 під час виступу в ефірі на телеканалі "Репортер" не порушував вимоги Закону України "Про місцеві вибори", в частині передвиборчої агітації.
Також, колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги, оскільки ні в адміністративному позові, ні в апеляційній скарзі позивачем не наведено належних обґрунтувань та не надано належних доказів порушення відповідачем як кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 вимог Закону України "Про місцеві вибори", крім того, доводи апеляційної скарги є тотожними до адміністративного позову.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень норм матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Оскільки апелянт не сплатив судовий збір за подачу апеляційної скарги, несплачена сума підлягає стягненню з кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 у дохід Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 177, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, судова колегія,
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року - залишити без змін.
Стягнути з кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 532 (п'ятсот тридцять дві) грн. 92 коп. шляхом перерахування або внесення на рахунок №31212206781008, отримувач: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Головуючий: М.М. Милосердний
Судді: А.І.Бітов
І.Г.Ступакова