ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/1276/15-а
Категорія: 10.3.4 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до автогаражного кооперативу «Корабел-3» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені.
В С Т А Н О В И Л А :
У квітні 2015 року Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі ОВ ФСЗІ) звернулось з позовом до автогражаного кооперативу (далі АК) «Корабел-3», в якому просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції у розмірі 7 788,46 грн. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарські санкцій у розмірі 70,11 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що згідно зі звітом форми 10-ПІ №2510 від 27 лютого 2015 року за 2014 рік, відповідач повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарській санкції у розмірі 7 788,46 грн. за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайняте інвалідом. Розрахований розмір пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій. Також зауважив, що несплата адміністративно-господарський санкцій до Фонду соціального захисту інвалідів завдає значної шкоди державним інтересам, не дозволяє в повній мірі створити інвалідам необхідні умови, які дають можливість вести повноцінний спосіб життя.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27 липня 2015 року у задоволенні позову - відмовлено.
В апеляційній скарзі Херсонського ОВ ФСЗІ ставиться питання про скасування постанови в зв'язку з тим, що вона постановлена з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційній скарзі Херсонського ОВ ФСЗІ, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
АК «Корабел-3» є юридичною особою, створений на підставі розпорядження Комсомольської районної ради народних депутатів м. Херсона № 180-р від 17 травня 1991 року, та діє на підставі статуту, зареєстрованого Херсонським міськвиконкомом 11 лютого 2003 року за № 6270 як неприбуткова організація.
27 лютого 2015 року відповідач надав до позивача звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою 10-ПІ за 2014 рік. У звіті в рядку 1 "середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу" зазначено 13 осіб, у рядку 03 "кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях" - 1, у рядку 02 "середньооблікова кількість штатних працівників, яким встановлена інвалідність" - 0.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки відповідач є неприбутковою організацією, то він правомірно не сплатив адміністративно-господарські санкції, так як для їх сплати підприємство повинно отримувати прибуток.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України», Податкового кодексу України.
В апеляційній скарзі Херсонського ОВ ФСЗІ вказується, що позивачем правомірно застосовані до відповідача адміністративно-господарські санкції, оскільки АК «Корабел-3» всупереч ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не виконав покладений на нього обов'язок і не створив місця для працевлаштування інвалідів.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих (середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік).
Згідно ч.1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
Частиною 3 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов'язкових платежів).
Підпунктом «з» п.157.1 ст. 157 Податкового кодексу України (в редакції, чинній станом на 31 грудня 2014 року,) встановлено, що гаражні кооперативи належать до числа неприбуткових організацій.
З приписів п.5.4 Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 24 січня 2013 року №37, вбачається, що присвоєння установам та організаціям ознаки неприбутковості здійснюють державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції відповідно до такої структури ознаки: (0011) - інші, ніж визначені в пп.«б» п.157.1 ст. 157 розділу III Кодексу, юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів (пп.«г» п.157.1 ст. 157 розділу III Кодексу).
Як вбачається з матеріалів справи, АК «Корабел-3» внесений до реєстру неприбуткових організацій (установ), ознака неприбутковості установи (організації) - 0011, що підтверджується рішенням ДПІ у м. Херсоні №1062 від 03 вересня 2008 року АК «Корабел-3» внесений до реєстру неприбуткових організацій (установ), ознака неприбутковості установи (організації) - 0011 (а.с.29).
Враховуючи все вищевказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки положення ч.1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» не поширюється на неприбуткові організації, які внесені до відповідного реєстру.
Поряд з цим, колегія суддів звертає увагу, що такої ж думки підтримується і Фонд соціального захисту інвалідів України у своєму листі від 26 квітня 2007 року №1/5-375 (а.с.37-38).
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 липня 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв