ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2015 року № 826/14355/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом
Дочірнього підприємства "Київське обласне дорожнє управління" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України"
до
Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області
про
визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позовні вимоги заявлені про
визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області з нарахування щодо філії “Спецавтобаза” Дочірнього підприємства “Київське обласне дорожнє управління” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” -
станом на 31.04.15 р. заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені в сумі 640 996, 93 грн.;
штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахунку) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.11 р. по 19.06.15 р.;
зобов'язання здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.11 р. в сумі 183 896, 21 грн. є погашеним відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону;
визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області з нарахування щодо філії “Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління” Дочірнього підприємства “Київське обласне дорожнє управління” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” -
станом на 30.04.15 р. заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені в сумі 726 760, 55 грн.;
штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахунку) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.11 р. по 19.06.15 р.;
зобов'язання здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.11 р. в сумі 200 463, 21 грн. є погашеним відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону;
визнання протиправними дії Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області з нарахування щодо філії “Києво-Святошинське районне дорожнє управління” Дочірнього підприємства “Київське обласне дорожнє управління” Відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України” -
станом на 30.04.15 р. заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені в сумі 486 322, 46 грн.;
штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахунку) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.11 р. по 19.06.15 р.;
зобов'язання здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.11 р. в сумі 111 504, 95 грн. є погашеним відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону.
Позивач - Дочірнє підприємство «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» - вважає дії з нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, штрафних санкцій та пені протиправними з таких підстав.
Позивач зазначає, що ухвалою Господарського суду м. Києва від 09.09.11 р. у справі № 44/258-б порушено провадження у справі про банкрутство ДП «Київський Облдорупр» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» (ідентифікаційний код 33096517), якою введений мораторій на задоволення вимог кредиторів та, відповідно до ст. 11 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржників або визнання його банкрутом», зупинено виконання боржником грошових зобов’язань і зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів, строк виконання яких настав до введення мораторію), а також зупинено заходи, спрямовані на забезпечення виконання цих зобов’язань та зобов’язань щодо сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію, – з моменту порушення у даній справі.
Наразі, відповідно до даних з Єдиного державного реєстру судових рішень та усних пояснень представника позивача у справі № 44/258-б введено процедуру санації боржника – ДП «Київський Облдорупр» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України».
Станом на день порушення справи про банкрутство позивачем в особі філії Спецавтобаза не було сплачено єдиного внеску станом на 31.08.11 р. у розмірі 183 896, 21 грн., в особі філії Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління – в сумі 200 463, 21 грн., в особі філії Києво-Святошинське районне дорожнє управління – в сумі 111 504, 95 грн.
Згідно ч. 1, 2 ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство, зобов’язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують. Вимоги конкурсних кредиторів, що заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, - не розглядаються і вважаються погашеними, про що господарський суд зазначає в ухвалі, якою затверджує реєстр вимог кредиторів. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Проте, Управління Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області з кредиторськими вимогами не зверталося, і вони не включені до реєстру кредиторів, тобто, є погашеними.
Відповідно, позивач просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок сум заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.11 р. є погашеним відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону.
Відповідач - Державна податкова інспекція у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області – проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Позивач є діючим підприємством, незважаючи на перебування у процедурі банкрутства, нараховує та сплачує заробітну плату найманим працівникам.
Згідно Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” дія мораторію не поширюється на поточних кредиторів, тому за цими зобов’язаннями може нараховуватися неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції.
Правова позиція з даного питання неодноразово висловлювалася Верховним Судом України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, правонаступником якої наразі є ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області, винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.14 р. №Ю-577-25, згідно якої станом на 31.10.14 р. заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені філії «Спецавтобаза «ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» становить 553 519, 23 грн., з яких 529 704, 67 грн. – сума недоїмки, 23 814, 56 грн. – сума пені.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/1401/15 від 16.04.15 р. в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконною та скасування вказаної вимоги відмовлено.
Ухвалою апеляційної інстанції від 02.07.15 р. судове рішення залишене без змін.
ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, правонаступником якої наразі є ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області, винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 03.04.15 р. №Ю-579-23, згідно якої станом на 31.03.2015 року заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені філії «Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління «ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» становить 851 954,70 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/8489/15 від 31.07.15 р. в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконною та скасування вказаної вимоги відмовлено.
Судове рішення не оскаржувалося.
ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ Міндоходів у Київській області, правонаступником якої наразі є ДПІ у Києво-Святошинському районі ГУ ДФС у Київській області, винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.14 р. №Ю-314-25, згідно якої станом на 30.04.2014 р. заборгованість зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені філії «Києво-Святошинське дорожньо-експлуатаційне управління «ДП «Київське обласне дорожнє управління» ВАТ «ДАК «Автомобільні дороги України» становить 851 954,70 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у справі №826/3612/15 від 28.04.15 р. в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання незаконною та скасування вказаної вимоги відмовлено.
Судове рішення не оскаржувалося.
Питання відповідності законодавству вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.14 р. №Ю-577-25, вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.04.15 р. №Ю-579-23 та вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.14 р. №Ю-314-25 було предметом судового з’ясування під час розгляду Окружним адміністративним судом м. Києва справ №826/1401/15 (постанова від 16.04.15 р.), №826/8489/15 (постанова від 31.07.15 р.) та №826/3612/15 (постанова від 28.04.15 р.).
Вказаними судовими рішеннями, що набрали законної сили, відмовлено в задоволенні позовних вимог Дочірнього підприємства «Київське обласне дорожнє управління» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання їх незаконними та скасування.
Під час розгляду вказаних справ судами проаналізовано посилання позивача на Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та необґрунтованість нарахування філіям позивача недоїмки та штрафних санкцій щодо сплати єдиного соціального внеску.
Зокрема, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до статей 1, 12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, а також припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення та введення мораторію. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховуються неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Наведені норми регулюють правовідносини, які виникли між боржником і кредиторами у зв'язку з неспроможністю боржника виконати після настання встановленого строку існуючі зобов'язання, і спрямовані на відновлення платоспроможності боржника або його ліквідацію з метою здійснення заходів щодо задоволення визнаних судом вимог кредиторів.
З порушенням провадження у справі про банкрутство не пов'язується завершення підприємницької діяльності боржника, він має право укладати угоди, у нього можуть виникати нові зобов'язання.
Виходячи з наведеного можна дійти висновку, що дія мораторію поширюється лише на задоволення вимог конкурсних кредиторів.
Таким чином, що стосується зобов'язань поточних кредиторів, то за цими зобов'язаннями згідно із загальними правилами нараховується неустойка (штраф, пеня), застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
За своєю правовою природою фінансові та економічні санкції є додатковими зобов'язаннями, похідними від основного зобов'язання.
Тож, оскільки мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після введення мораторію, то і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.
Невиконання таких зобов'язань є правопорушенням. Отже, нарахування санкцій, застосування заходів забезпечення за невиконання зазначених зобов'язань та примусове стягнення на підставі виконавчих документів коштів на виконання таких грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також штрафних санкцій ґрунтується на законі.
Враховуючи те, що строк виконання зобов'язань зі сплати страхових внесків настав у позивача після 09.09.11 р., що підтверджується картками особового рахунку, тобто після порушення провадження у справі про банкрутство, дія мораторію на виконання цих зобов'язань не поширюється.
Нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій з усіх видів заборгованості за зобов'язаннями, строк виконання яких настав після порушення справи про банкрутство та введення мораторію, припиняється згідно з частиною першою статті 23 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» лише з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Аналогічну позицію Верховний Суд України висловив у постановах від 4 липня 2011 року, 7 травня, 11 червня, 1 жовтня 2012 року, 26 лютого 2013 року, від 9 липня 2013 року (справи №№ 21-144а11, 21-289а11, 21-179а12, 21-298а12, 21-34а13 та 21-178а13 відповідно).
При розгляді даної адміністративної справи суд враховує дану позицію в порядку ч. 1 ст. 72 КАС України.
За таких обставин позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області з нарахування заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та пені, штрафних санкцій та пені за несплату (неперерахунку) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 09.09.11 р. по 19.06.15 р. є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання здійснити перерахунок суми заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуючи, що борг зі сплати єдиного внеску за серпень 2011 рік та за весь період з 31.08.11 р. є погашеним відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” та враховуючи заборону на нарахування штрафних санкцій та пені за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань щодо сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону, то вказані вимоги фактично є похідними від відповідності законодавству попередньо винесених вимог про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.14 р. №Ю-577-25, про сплату боргу (недоїмки) від 03.04.15 р. №Ю-579-23 про сплату боргу (недоїмки) від 05.12.14 р. №Ю-314-25 Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області.
Відповідно, підстави для задоволення позовних вимог в цій частині відсутні.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева