ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/2814/15
01 жовтня 2015 р.м. ТернопільТернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючого судді Мартиць О.І.
секретарі судового засідання Лавренюк О.М.
за участю: представника позивача - Державної фінансової інспекції в Тернопільській області ОСОБА_1, довіреність від 22.01.2015 року
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовною заявою Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Тернопільській області звернулася до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів у виді зайво виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2114,77 грн., мотивуючи тим, що на підставі акта ревізії № 17-22/64 від 26 лютого 2015 року та відповідно до п.7 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" на адресу територіального центру соціального обслуговування направлено обовязкові вимоги від 05.03.2015 року № 19-17-13-14/335, пунктом 4 яких останнього було зобовязано: відшкодувати зайво нараховану та виплачену матеріальну допомогу в сумі 2598,0 грн., в тому числі й шляхом пред'явлення цивільних позовів до осіб, які допустили порушення, яку перерахувати до районного бюджету; провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум зайво нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та повернути (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) зайво сплачені кошти в сумі 943,07 грн., які перерахувати в дохід районного бюджету.
Термін виконання обов'язкових вимог встановлено до 01.06.2015 року. Однак, станом на момент подання позову територіальним центром частково усунуто порушення щодо зайво нарахованої матеріальної допомоги, а саме відшкодовано кошти в сумі 483,23 грн. та в повному обсязі усунуто порушення щодо зайво нарахованого єдиного соціального внеску в сумі 943,07 грн., а кошти зайво нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги в сумі 2114,77 грн. не відшкодовано.
У звязку з чим, Тернопільською обєднаною ДФІ перед територіальним центром ініційовано предявлення позову до винних осіб, тобто до ОСОБА_2, оскільки порушення допущено колишнім директором територіального центру соціального обслуговування ОСОБА_2, яким видано наказ від 19.08.2013 року № 54-к щодо виплати матеріальної допомоги в розмірі 2598 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та просить задовольнити.
Відповідач повторно в судове засідання не прибув, заперечень на адміністративний позов не подав, хоча про день, час та місце судового засідання був повідомлений своєчасно і належним чином у відповідності до вимог ст.ст.33,35 КАС України
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача по справі, суд встановив такі обставини.
Відповідно до п.п. 1, 12 ст.10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26.01.1993 року № 2939 (далі - Закон № 2939) органу державного фінансового контролю надається право перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення процедур державних закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); проводити на підприємствах, в установах та організаціях зустрічні звірки з метою документального та фактичного підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку підприємства, установи та організації, що контролюється.
Судом встановлено, що працівниками Тернопільської обєднаної державної фінансової інспекції з 15.01.2015 року по 25.02.2015 року відповідно до п.1.4.1 Плану контрольно ревізійної роботи Держфініспекції в Тернопільській області на І квартал 2015 року та на підставі направлень № 5 та № 6 від 13.01.2015 року проведено планову ревізію фінансово господарської діяльності територіального центру соціального обслуговування Тернопільського району за період з 01.07.2012 року по 31.12.2014 року. Ревізію було призупинено на період з 03.02.2015 року по 25 лютого 2015 року для проведення зустрічних звірок. Ревізія проведена з відома директора тернопільського центру ОСОБА_3 та головного бухгалтера ОСОБА_4
За результатами перевірки складено акт № 17-22/64 від 26 лютого 2015 року, у якому встановлено, що заступнику директора територіального центру ОСОБА_5 в серпні 2013 року нараховано матеріальну допомогу на оздоровлення без прийнятого на те рішення органу вищого рівня, чим порушено абз.2 п.1.6 умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 року № 306/519 (із змінами), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 17.10.2005 року за № 1209/11489.
У зв'язку з чим, під час проведення ревізії направлено запити до Тернопільської районної державної адміністрації, Департаменту соціального захисту населення Тернопільської ОДА та управління соціального захисту населення Тернопільської РДА (органів вищого рівня) щодо надання дозволів на виплату надбавок, доплат, премій та матеріальних допомог заступнику директора територіального центру. Однак, отриманими відповідями не підтверджено наявності рішень (дозволів) органу вищого рівня щодо встановлення заступнику директора вищевказаної матеріальної допомоги.
Відповідне порушення призвело до зайвого нарахування матеріальної допомоги протягом серпня 2013 року в сумі 2598,0 грн. та єдиного соціального внеску в сумі 943,07 гривень.
Внаслідок допущеного порушення територіальному центру завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 3541,07 гривень.
На думку перевіряючих порушення допущено колишнім директором територіального центру ОСОБА_2, яким видано наказ від 19.08.2013 №54-к щодо виплати зазначеної матеріальної допомоги.
Акт ревізії територіальним центром соціального обслуговування Тернопільського району підписано без заперечень та одержано один примірник акту 27.02.2015 року, про що свідчить підпис директора ОСОБА_3
На підставі вищевказаного порушення та згідно п.7 ст. 10 Закону № 2939, на адресу територіального центру направлено обовязкові вимоги від 05.03.2015 року № 19-17-13-14/335 "Про усунення порушень виявлених ревізією", пунктом 4 яких останнього було зобовязано:
- відшкодувати зайво нараховану та виплачену матеріальну допомогу в сумі 2598,0 грн., в тому числі й шляхом пред'явлення цивільних позовів до осіб, які допустили порушення, яку перерахувати до районного бюджету (код бюджетної класифікації доходів 21080500 «Інші надходження», рахунок 31416535700513);
- провести перерахунок та відповідні взаємозвірки щодо сум зайво нарахованого єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та повернути (зарахувати в рахунок майбутніх платежів) зайво сплачені кошти в сумі 943,07 грн., які перерахувати в дохід районного бюджету.
Термін виконання обов'язкових вимог встановлено до 01.06.2015 року.
Як видно із матеріалів справи та не заперечується представником позивача у справі, що станом на момент подання позову територіальним центром частково усунуто порушення щодо зайво нарахованої матеріальної допомоги, а саме відшкодовано кошти в сумі 483,23 грн. та в повному обсязі усунуто порушення щодо зайво нарахованого єдиного соціального внеску в сумі 943,07 грн., а кошти зайво нарахованої та виплаченої матеріальної допомоги в сумі 2114,77 грн. не відшкодовано.
У звязку з чим, Тернопільською обєднаною ДФІ перед територіальним центром ініційовано предявлення позову до винних осіб, тобто до ОСОБА_2, оскільки порушення допущено колишнім директором територіального центру соціального обслуговування ОСОБА_2, яким видано наказ від 19.08.2013 року № 54-к щодо виплати матеріальної допомоги в розмірі 2598 грн.
Однак, суд не погоджується із такими діями ДФІ в Тернопільській області щодо звернення до суду про стягнення з ОСОБА_2 грошових коштів у виді зайво виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2114,77 грн. з огляду на наступне.
Положенням про Державну фінансову інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 23 квітня 2011 року № 499/2011 (далі Положення) визначено, що Держфінінспекція є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Відповідно до пункту 6 Положення Держфінінспекція має право в установленому порядку, зокрема: предявляти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обовязкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства (підпункт 15); у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства (підпункт 18); при виявленні збитків, завданих державі чи обєкту контролю, визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (підпункт 21).
Положенням установлено, що Держфінінспекція відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб і, у разі якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, має право звернутися до суду в інтересах держави.
Зазначені норми узгоджуються з положеннями п.10 ст.10 Закону № 2939-ХІІ, якою визначено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Аналіз наведених норм дає підстави вважати, що Держфінінспекція має право у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані без установлених законом підстав та з порушенням законодавства лише підконтрольними установами.
Стягнення коштів з фізичної особи передбачає встановлення вини, яке не є прерогативою позивача, а має бути доказано у встановленому законом порядку. В даному випадку слід виходити з трудових прав ОСОБА_2, а суду не надано жодних доказів про наявність вини відповідача.
Разом з тим, відповідно до п.2 ч.1 ст.133 Кодексу законів про працю України обмежену матеріальну відповідальність несуть керівники підприємств, установ, організацій та їх заступники, а також керівники структурних підрозділів на підприємствах, в установах, організаціях та їх заступники - у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку, якщо шкоду підприємству, установі, організації заподіяно зайвими грошовими виплатами працівникам, неправильною постановкою обліку і зберігання матеріальних, грошових чи культурних цінностей, невжиттям необхідних заходів до запобігання простоям.
Як видно з матеріалів справи, в тому числі з акту ревізії № 17-22/64 від 26 лютого 2015 року, що станом на час звернення до суду з даним адміністративним позовом директором територіального центру соціального обслуговування Тернопільського району є ОСОБА_3.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_2 не є директором територіального центру соціального обслуговування Тернопільського району, в тому числі і підконтрольною установою Державної фінансової інспекції в Тернопільській області, то суд вважає, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з ОСОБА_2 грошових коштів у виді зайво виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2114,77 грн. є безпідставними й задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст.2,6,7,11,122,160-163,186,254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до ОСОБА_2 про стягнення коштів у виді зайво виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2114,77 грн. відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 05 жовтня 2015 року.
Головуючий суддяМартиць О.І.
копія вірна:
СуддяМартиць О.І.