Постанова № 52116149, 07.10.2015, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2015
Номер справи
819/3237/15
Номер документу
52116149
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/3237/15

07 жовтня 2015 р. 11 год. 30 хв.м.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:

Головуючої судді Дерех Н.В. , судді Чепенюк О.В. , судді Шульгача М. П.

при секретарі судового засідання Хребетко І.І.

за участю:

представника позивача ОСОБА_1

третя особа ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Лановецької районної організації політичної партії "Громадянська позиція" до Лановецької міської виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні позивача ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

Лановецька районна організація політичної партії Громадянська позиція звернулася до суду з адміністративним позовом до Лановецької міської виборчої комісії, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні позивача ОСОБА_2, у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:

- Визнати протиправним та скасувати пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2.

- Зобов'язати Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної організації політичної партії Громадянська позиція разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_2.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року неправомірно виключено із виборчих списків кандидата у депутати до міської ради ОСОБА_2, висунутого Лановецькою районною організацією політичної партії Громадянська позиція . Підставою для прийняття такого рішення, згідно повідомлення Голови Лановецької міської виборчої комісії ОСОБА_3 Голові Лановецької міської організації політичної партії « Громадянська позиція» вих. № 4 від 02 жовтня 2015 року, зазначено пункт 2 статті 36 Закону України Про місцеві вибори, який передбачає, що місцева організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина. Разом з тим, така підстава для прийняття рішення про відмову у реєстрації кандидата відсутня у статті 46 Закону України Про місцеві вибори, яка визначає вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата в депутати.

Також позивач зазначає, що у спірному випадку висувалася кандидатом у депутати безпартійна особа, оскільки на час висування ОСОБА_2 не перебував у будь-якій партії. В підтвердження чого позивач до позову додав заяву ОСОБА_2, адресовану Лановецькій районній партійній організації Партії Ветеранів Афганістану про виключення з членів партії та з посади голови Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану, яка подана ще задовго до його висунення кандидатом в депутати, а саме 15 лютого 2014 року. Членство в політичній партії відповідно до статті 6 Закону України Про політичні партії в Україні припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень.

Позивач вважає, що оскаржувана постанова про відмову у реєстрації кандидатів не відповідає вимогам статті 46 Закону України Про місцеві вибори, прийнята не з підстав, визначених законом, є невмотивованою та порушує конституційні права позивача.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у адміністративному позові та просить його задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, проте подав до суду заперечення на адміністративний позов від 06 жовтня 2015 року, у яких зазначив, що виборчою комісією виявлено обставини, за яких ОСОБА_2 не може бути висунутим у кандидати в депутати міської ради у звязку з його членством в іншій партії, згідно з відомостями наданими Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області. Просить врахувати, що ОСОБА_2 є керівником Лановецької районної організації Партії ветеранів Афганістану (номер свідоцтва про реєстрацію 217, дата реєстрації 12.12.2012 року). У звязку з такими розбіжностями щодо членства в іншій політичній партії Лановецькою міською виборчою комісією 01 жовтня 2015 року прийнято рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати міської ради. Вважає, що при висуванні кандидатом ОСОБА_2 порушено встановлений Законом України «Про місцеві вибори» порядок висування даного кандидата, тобто має місце порушення, яке визначене п.1 ч.1 ст. 46 Закону України « Про місцеві вибори».

Оскільки відповідно до частини дванадцятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду, та враховуючи швидкоплинність виборчого процесу, розгляд справи здійснено за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що 27 вересня 2015 року Лановецька районна організація політичної партії Громадянська позиція висунула як безпартійного ОСОБА_2 кандидатом в депутати до Лановецької міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року .

В подальшому до Лановецької міської виборчої комісії подана заява Лановецької районної організації політичної партії Громадянська позиція разом з іншими документами, передбаченими статтею 38 Закону України Про місцеві вибори, щодо реєстрації кандидатів у депутати Лановецької міської ради, висунутих 27 вересня 2015 року на зборах організації цієї політичної партії, в тому числі, ОСОБА_2

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, Лановецькою міською виборчою комісією прийнято постанову № 3 від 01 жовтня 2015 року, відповідно до пункту 2 якої виключено із виборчих списків, серед інших, ОСОБА_2 згідно з пунктом 2 статті 36 Закону України Про місцеві вибори. Зміст даної постанови не містить будь-якої мотивація щодо прийнятого рішення, чіткого формулювання прийнятого рішення та законодавчо визначеної підстави, крім як посилання на пункт 2 статті 36 Закону України Про місцеві вибори .

З листа голови Лановецької міської виборчої комісії від 02 жовтня 2015 року № 4, адресованого голові Лановецької міської організації політичної партії Громадянська позиція, вбачається, що відповідачем виявлено обставини, за яких ОСОБА_2 не може бути висунутим кандидатом в депутати міської ради у звязку з тим, що він є керівником Лановецької районної організації Партії ветеранів Афганістану, згідно з відомостями щодо зареєстрованих у встановленому порядку місцевих (республіканських в Автономній Республіці Крим, обласних, районних, міських, районних у місті) організацій політичних партій в межах Лановецького району, завірених Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області. У звязку з цим Лановецькою міською виборчою комісією 01 жовтня 2015 року прийнято рішення щодо відмови в реєстрації даної особи кандидатом в депутати міської ради.

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає ОСОБА_3 України Про місцеві вибори від 14 липня 2015 року № 595-VIII.

Відповідно до частини пятої статті 25 Закону України Про місцеві вибори міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія, серед іншого, реєструє кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.

Частиною першою статті 41 Закону України Про місцеві вибори передбачено, що кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Частиною першою статті 38 Закону України Про місцеві вибори визначені такі умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі - подання відповідній територіальній виборчій комісії наступних документів:

1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;

4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);

5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;

6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;

9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;

10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.

До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.

Згідно з частиною девятою статті 41 Закону України Про місцеві вибори територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.

Оцінюючи досліджені у судовому засіданні докази, суд розцінює оскаржуване позивачем рішення в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2 як відмову в реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради.

При вирішенні питання щодо правомірності відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати суд керується наступним.

Частиною першою статті 46 Закону України Про місцеві вибори визначено перелік підстав, з яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, а саме:

1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;

2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;

3) припинення громадянства України особи;

4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;

5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;

6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки.

Таким чином, ОСОБА_3 містить вичерпний перелік підстав щодо відмови у реєстрації кандидата в депутати. В оскаржуваній постанові № 3 від 01 жовтня 2015 року відсутня будь-яка з наведених вище підстав.

Посилання відповідача на частину другу статті 36 Закону України Про місцеві вибори, яка передбачає, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, на думку суду, є неправомірним, оскільки такі обставини в розумінні Закону не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.

Крім того, перевірка таких відомостей про особу кандидата, відповідно до статті 25 Закону України Про місцеві вибори не належить до повноважень територіальних виборчих комісій. Разом з тих, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 задовго до висунення його кандидатом у депутати від Лановецької районної організації політичної партії Громадянська позиція припинив членство в інших організаціях політичних партій, а саме в Лановецькій районній партійній організації Партії ветеранів Афганістану та склав свої повноваження як голови партійного осередку, що підтверджується його заявою від 15 лютого 2014 року та Протоколом № 1 зборів Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану від 15.02.2014 року, згідно якого також призначено нового головуЛановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану ОСОБА_4

Крім цього, суд приймає до уваги пояснення третьої особи ОСОБА_2 про те, що подаючи відповідачу автобіографію він допустився помилки, вказавши себе членом Лановецької районної партійної організації Партії ветеранів Афганістану. Відповідно до ч.12 ст. 41 Закону України " Про місцеві вибори" ОСОБА_2 06 жовтня 2015 року подано Лановецькій міській виборчій комісії заяву про допущену неточність ( помилку) в автобіографії та надано нову автобіографію з виправленою помилкою. Зі змісту даної автобіографії вбачається, що ОСОБА_2 є безпартійним.

Отже, пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2 є протиправним та підлягає скасуванню.

Також суд, зауважує, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам, передбаченим до рішення виборчої комісії, які визначені в частині пятнадцятій статті 27 Закону України Про місцеві вибори, а саме: не містить мотивувальної частини з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення.

Таким чином, в процесі розгляду справи представником позивача доведено обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправним і скасування пункту 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної організації політичної партії Громадянська позиція разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_2, то суд дійшов висновку про задоволення вказаної позовної вимоги.

Прийняття рішень з питань реєстрації кандидатів у депутати відноситься до виключної компетенції територіальних виборчих комісій відповідно до статті 25 Закону України Про місцеві вибори, тобто лише відповідач має виключне право щодо прийняття рішення про таку реєстрацію та є його дискреційними повноваженнями.

Отже, суд приходить до висновку про наявність підстав для захисту порушеного права позивача шляхом зобов'язання Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної організації політичної партії Громадянська позиція разом з іншими документами, передбаченими статтею 38 Закону України Про місцеві вибори, щодо реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_2, висунутого 27 вересня 2015 року на зборах організації цієї політичної партії.

Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до статті 94 КАС України на користь позивача слід присудити судовий збір, сплачений згідно квитанцій № 25 від 06 жовтня 2015 року та № 24 від 06 жовтня 2015 року.

Керуючись статтями 2, 11, 86, 94, 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2.Визнати протиправним та скасувати пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2.

3.Зобов'язати Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної організації політичної партії Громадянська позиція разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_2.

4.Стягнути з Державного бюджету України на користь Лановецької районної організації політичної партії Громадянська позиція ( с. Соколівка Лановецький район Тернопільська область) судовий збір у розмірі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) гривень 00 копійок, сплачений згідно з квитанціями № 25 від 06 жовтня 2015 року та № 24 від 06 жовтня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддяДерех Н.В.

Судді: Чепенюк О.В.

ОСОБА_5

копія вірна:

СуддяДерех Н.В.