Справа № 379/1421/15-а
2-а/379/122/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.10.2015 року м.Тараща
Суддя Таращанського районного суду Київської області Василенко О.М., розглянувши в порядку скороченого провадження матеріали справи за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області про визнання незаконними рішень, дій чи бездіяльності органу державної влади та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вищеназваним позовом і просить суд визнати неправомірними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області щодо відмови у прийнятті довідки № 1967 від 14.09.2015 року, виданої Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області згідно постанови Таращанського районного суду справа №379/979/15-а від 21.07.2015 року, провадження 2-а/379/100/15 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 08.09.2015 року про заробітну плату в зоні відчуження з 29.04 по 05.05.1986 року для нарахування пенсії та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області прийняти цю довідку, провести перерахунок та виплачувати йому пенсію з 02.04.2015 року з моменту звернення до ГУ МВС України в Київській області відповідно до вказаної вище довідки. Крім того, просить допустити негайне виконання постанови суду, звільнити його від сплати судового збору та покласти всі судові витрати на відповідача.
В обґрунтування свого позову зазначав, що відповідач з липня 2015 року нараховує та виплачує йому пенсію як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року N 1210 « Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно п. 1 даної постанови визначено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
15.09.2015 року він звернувся з письмовою заявою до відповідача, в якого знаходиться його пенсійна справа, з проханням прийняти довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, видану Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області від 14.09.2015 року № 1967 та провести згідно неї перерахунок пенсії.
22.09.2015 року відповідачем надано відповідь позивачу, в якій викладено розяснення щодо призначення йому пенсії.
Позивач не погодившись з рішенням відповідача, яким у задоволенні його прохання було відмовлено, звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач, у запропонований судом строк подав до суду заперечення проти позову, зазначивши, що він є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню, оскільки розпорядженням Ради Міністрів України СРСР від 17.05.1986 р. № 964 було доручено установити зони небезпеки, де оплата праці працівників підприємств, установ і організацій, розташованих в межах 30- кілометрової зони ЧАЕС, розділеної на III,II,І зону небезпеки, проводиться відповідно у 5-ти, 4-х, 3-хкратному розмірі тарифних ставок посадових окладів.
У відповідності до листа Міністерства праці України від 24.04.1997 року № 06-1695 «Про оплату праці громадян, які виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження в 1986-1990 роках» на військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, порядок і розміри підвищеної оплати праці, передбачені розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 № 964 (оплата в 5-ти, 4-х, 3-х і 2-хкратному розмірах), було поширено розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 № 1031. При цьому, грошове утримання в підвищених розмірах виплачувалось, виходячи з посадових окладів, а особам офіцерського і начальницького складу, прапорщикам і мічманам також з окладів за військове чи спеціальне звання. Всі інші надбавки, підвищення і компенсації, що виплачувались за основним місцем роботи, нараховувались тільки на одинарний посадовий оклад.
На решті території зони відчуження, що не була віднесена до зон небезпеки оплата праці проводилась з дня аварії, виходячи з підвищених до 100% тарифних ставок (посадових окладів) відповідно до постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 07.05.1986 р № 524-156 (постанова Ради Міністрів УРСР від 08.05.1986 р № 168).
Згідно з Порядком обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у звязку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 54 і 57 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210. пенсія в розмірі відшкодування фактичних збитків призначається із заробітної плати, одержуваної за роботу в зоні відчудження в 1986-1990 роках. Форма довідки про заробітну плату, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в зоні відчуження затверджена листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 р. за № 01/3/241 - 013-2. Згідно цієї форми стверджуючі документи про роботу в зоні відчуження додаються в копії.
При прийнятті такої довідки органи ПФУ перевіряють правильність встановленої кратної оплати праці, годинної тарифної ставки, доплати за роботу в нічний час, розмірів премій та інших виплат. Включають до заробітку доплати за роботу в надурочний та нічний час, за роботу у вихідний та святковий день лише за наявності належно оформлених документів, за виконану роботу в зоні (табелі обліку робочого часу, довідки про відпрацьований час, які були складені і завірені під час виконання роботи в зоні відчуження). Табелі обліку, що складалися за основним місцем роботи, маршрутні листи, які складалися пізніше до уваги не приймають і підставою для проведення оплати праці в кратних розмірах вони бути не можуть.
Щодо порядку обчислення середньомісячного заробітку для обчислення пенсії в розмірі відшкодування фактичних збитків ліквідаторам наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, пенсії колишнім співробітникам апарату МВС - учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до першої категорії, а також тим, які отримали в 1986-1987 роках дозу опромінення, обчислюється відповідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 25 листопада 1993 р. № 1006-р з їх грошового утримання за період роботи в зоні відчуження із розрахунку посадових окладів, шо діяли в період роботи в зоні Чорнобильської АЕС, у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу. Але такий розрахунок заробітної плати в організації відсутній.
Крім того, зазначає, що в матеріалах пенсійної справи позивача міститься розрахунковий лист 1986 року про нарахування йому заробітної плати за період перебування в зоні відчуження.
Вважає, що стверджуючі документи про роботу позивача в зоні відчуження відсутні, а маршрутний лист не є первинним документом, оскільки складений не в період ліквідаційних робіт, а лише у 2002 р.
Оцінивши повідомлені позивачем обставини, вважаю, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з таких міркувань.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно частини третьої ст.46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт із ліквідації наслідків аварії, позивачу, відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлено II групу інвалідності.
Він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області та отримує пенсію згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», про що свідчить рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії від 22.09.2015 р., з якого вбачається, що позивач 15.09.2015 року звертався до управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області з проханням щодо перерахунку йому пенсії відповідно до довідки про заробітну плату від 14.09.2015 року № 1967 за роботу в населених пунктах зони відчуження видану Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області з 29.04.1986 року по 05.05.1986 року, тому має право на перерахунок його пенсії відповідно до п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210.
Проте вказаним вище рішенням відповідача позивачеві було відмовлено в перерахунку пенсії згідно наданої ним довідки.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання заяви з усіма необхідними документами.
Відповідно до ст.ст. 54, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»та Постанови Кабінету Міністрів України „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, пенсія по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У випадку, коли особа пропрацювала у зоні менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд в зоні відчуження.
Згідно п.п. 4 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, уразі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням, пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Згідно п. 8 листа Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 року, роз'яснено, що Довідку Форми № 122 подавати для призначення пенсій у відповідності зі статтею 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не обов'язково, оскільки період роботи в зоні відчуження вказано в довідці про заробіток.
Отже, суд вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачеві у перерахуванні пенсії відповідно до наданої ним довідки.
Призначення і виплата пенсії здійснюється управліннями Пенсійного фонду України в районних, районних у містах Києві та Севастополі за місцем реєстрації або місцем проживання постраждалих осіб.
За таких обставин управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області є належним відповідачем в даній справі.
Оскільки, позивач із заявою про перерахунок його пенсії, відповідно до довідки про заробітну плату від 14.09.2015 року № 1967, виданої Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області, звернувся 15.09.2015 року, заявлені вимоги підлягають задоволенню саме з вказаної дати.
Адміністративний позов був поданий особою, що звільнена від сплати судового збору, відтак положення статті 94 КАС України щодо розподілу судових витрат в даному випадку застосуванню не підлягає.
Керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.п. 4 п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 23.11.2011 року № 1210, ст. ст. 11, 17, 71, 94, 158-163, 167, 183-2, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, відповідно до довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 14.09.2015 року № 1967, виданої Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 з 15 вересня 2015 року перерахунок та виплату пенсії, відповідно до довідки про заробітну плату (грошове забезпечення), одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках від 14.09.2015 року № 1967, виданої Таращанським РВ ГУ МВС України в Київській області.
В решті позовні вимоги залишити без задоволення.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського адміністративного апеляційного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя:ОСОБА_2