Справа № 484/3275/15-а
Провадження № 2-а/484/130/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2015 року суддя Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області ОСОБА_1, розглянувши розглянувши адміністративну справу у порядку письмового провадження за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання неправомірними дій та зобовязання призначити пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати за три роки, що передують призначенню пенсії,
В С Т А Н О В И В:
17.08.2015р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання неправомірними дій та зобовязання призначити пенсію за віком із застосуванням середньої заробітної плати за три роки, що передують призначенню пенсії.
Свої вимоги ОСОБА_2 мотивував тим, що перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області (далі - Управління) та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До цього часу отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
15.07.2015 р. він звернувся до Відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до статті 26, 27, 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Оскільки при прийомі заяви його під розписку ознайомили із новим розміром пенсії, який є значно нижчий від очікуваного, позивач 17.07.2015р. звернувся із заявою про надання інформації щодо порядку обрахунку новопризначеної пенсії. У своїй відповіді №35-К-08 від 04.08.2015р. відповідач повідомив, що вважає дану процедуру «переведенням з одного виду пенсії на інший» та при обрахунку заробітної плати застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 р. Управління, як орган державної влади, може діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст. 19 Конституції України). Позивач вважає, що відповідачем порушені його права щодо застосування невірного показника середньої заробітної плати при обчисленні пенсії.
Позивач вказує, що проходив службу у Збройних Силах України з 09.11.1972р. по 14.05.1998р., наказом Міністерства оборони України був звільнений в запас та отримував пенсію за вислугою років з 1998 р. по 2015 р. відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992р. №2262-Х11 (далі - Закон №2262). Перебував на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Відповідно до ст. 7 Закону №2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003р. (далі - Закон №1058), призначається одна пенсія за її вибором. Аналогічна норма закріплена у статті 10 Закону №1058 - особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Так, позивач має право на отримання двох видів пенсій за різними законами -за вислугу років як особа, яка проходила військову службу у Збройних силах України відповідно до статті 12 Закону №2262 та за віком відповідно до статті 26 Закону №1058. Позивач набув права на отримання пенсії за віком відповідно до Закону №1058, оскільки досяг 60-річного віку та має страховий стаж більше 41 року та з 15.07.2015р. перебуває на обліку у відповідача. При цьому, переведення з одного виду пенсії на інший відповідно до норм Закону №1058 проводиться в межах одного закону, а в цьому законі передбачені лише три вида пенсії - за віком, по інвалідності, по втраті годувальника. В таких випадках і застосовується правова норма частини 3 статті 45 щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. В даному ж випадку позивач, отримуючи пенсію по одному закону - №2262, просить призначити її за іншим - №1058 (додаток 6).
Позивач 15.07.2015р. звернувся із заявою про «призначення пенсії» за віком відповідно до Закону №1058, а не «переведення з одного виду пенсії на інший». Отже, позивач вважає, що відповідач неправомірно вчинив дії під час обрахунку пенсії, застосовуючи правову норму, зазначену в частині 3 статті 45 Закону №1058.
По-друге, позивачем 17.07.2015 р. на адресу відповідача було направлено листа щодо самого факту призначення та порядку обрахунку пенсії за віком (додаток 4), На що відповідач надав відповідь від 04.08.2015р. №35-К-08 про «переведення» з пенсії за вислугою років на пенсію за віком з 15.07.2015р. (додаток 5). У листі було зазначено, що підчас підрахунку заробітку для обчислення пенсії відповідач застосував показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 р. в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за три останні роки 2012-2014 р.р. Управління посилається на норми частини З статті 45 Закону №1058 і аргументує свою позицію тим, що позивач вже перебував на обліку в Пенсійному фонді та отримує пенсію, тому вважає таку процедуру «переведенням з одного виду пенсії на інший» і не розглядає її як «нове призначення». Позивач по справі ОСОБА_2 вважає, що Вищевказана позиція відповідача є хибною, оскільки позивач, отримуючи пенсію на підставі статті 12 Закону №2262 просив призначити йому пенсію за віком на підставі статей 26, 27, 40 Закону 1058, а не перевести на пенсію за віком в межах одного Закону.
Згідно частини другої статті 40 Закону №1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Відповідачем ототожнені поняття: «перехід\переввдення» та «призначення», вид пенсії по закону № 1058 та різні види пенсії за іншими законами, що підтверджується новою редакцією частини третьої статті 45 Закону № 1058, в якій мова йде про розрахунок пенсії при переведенні з одного виду пенсії на інший по матеріалах пенсійної справи.
При обрахунку пенсії відповідачем не враховано весь стаж роботи позивача, а саме з 01.03.2012 по 23.03.2012, з 30.01.2013 по 31.01.2013, за які сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, іцо підтверджується даними персоніфікованого обліку (додаток 3). Відповідачем невірно підраховано стаж роботи позивача - 41 рік 4 місяці 9 днів (коеффіцієнт страхового стажу - 0,55800) замість вірних 41 рік 5 місяців 2 дні (коефіцієнт стажу-0,55913) (додатки 8, 10).
Так, відповідно до частини 1 статті 24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом (частина друга цієї ж статті). Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць
за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок (частина третя статті 24 Закону №1058).
Отже, у звязку із тим, що відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу - ОСОБА_2, ІПН НОМЕР_1, сплачені страхові внески з 01.03.2012 по 23.03.2012 та з 01.01.2013 по 31.01.2013 років, то цей період роботи повинен бути врахованим органом Пенсійного фонду в повному обсязі.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання не зявився, до суду надав заяву із клопотанням про розгляд справи у його відстуність, позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача ОСОБА_3 в судове засідання не зявився, до суду надав заперечення проти позову та заяву про розгляд справи у його відстуність, позовні вимоги не визнає та заперечує проти їх задоволення.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне:
- 15.07.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення (перерахунок) пенсії за віком. Відповідно до атестату про знаття з обліку №550 Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області припинено виплату пенсії по причині переходу на пенсію за іншим законом. Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі - Закон №1058) переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу наведеної норми вбачається, що при переведенні з одного виду пенсії на інший слід застосовувати показник середньої заробітної плати, який був встановлений у році в якому особа звернулась за призначенням пенсії. Беручи до уваги положення постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012р. за №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення», при розрахунку пенсійної виплати позивачу застосовано середню заробітну плату у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік -1197,91 грн.
Що стосується вимоги позивача щодо визнання дій відповідача щодо неврахування підчас призначення пенсії періодів з 01.03.2012 по 23.03.2012р.р та з 30.01.2013 по 31.01.2013р.р., за які сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, що підтверджується даними персоніфікованого обліку неправомірними суд не вбачає її законною та обгрунтованою в силу ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відповідно до ч. 1 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Відповідно до ч. 2 ст.24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом .
Відповідно до ч.3 ст.24 Закону №1058 страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:
ТП = Св : В, де:
ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях;
Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць;
В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.
Позивач оскаржує періоди:
З 01.03.2012 по 23.03.2012р.р. відповідно до ст. 13 Закону України «Про державний бюджет на 2012 рік» мінімальна заробітна плата установлена з 1 січня в розмірі 1073 грн. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за березень місяць сума заробітку складає 795,00 грн. Але відсутні данні про трудові відносини в березні 2013 р. позивача у відокремленому структурному підрозділі першого Одеського загіну відомчої воєнізованої охорони Одеської залізниці, а саме запис в трудовій книжці. Інших документів, які підтвердили працю позивачем не надано. Управлінням зроблено запит за №9041/05 від 16.07.2015 року на отримання довідки про стаж роботи позивача у відокремленому структурному підрозділі першого Одеського загіну відомчої воєнізованої охорони Одеської залізниці з 09.11.1998 по 30.11.2011р.р. та за період з 01.12.2011 по 31.12.2011р.р. і з 01.03.2012 по 31.03.2012р.р. На даний час відповідь на запит до управління не надходила.
З 30.01.2013 по 31.01.2013р.р. відповідно до ст. 13 Закону України «Про державний бюджет на 2013 р.» мінімальна заробітна плата встановлена з 1 січня в розмірі 1147 грн. Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за січень місяць сума заробітку складає 361,48 грн. в Первомайській центральній міській багатопрофільній лікарні та 1061,70 грн. в комунальному закладі «Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги». Відповідно до листа Первомайської центральної міської багатопрофільної лікарні №219 від 22.07.2015 р. сума 361,48 грн. відпускні за січень місяць. Але трудові відносини з позивачем були розірвані 31.12.2012 р. Тому суму 361,48 грн. не можливо врахувати при розрахунку страхового стажу.
За записами трудової книжки позивач 02.01.2013 р. прийнятий на посаду сторожа адміністративно господарчої частини в КЗ «Первомайський МЦПМСД». Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу за січень місяць сума заробітку складає 1061,70 грн., тобто менша ніж встановлена мінімальна заробітна плата з якої сплачуються страхові внески.
Також суд не може погодитися з правомірністю позовної вимоги щодо зобовязання відповідача зарахувати в стаж роботи періодів з 01.03.2012 по 23.03.2012р.р. та з 30.01.2013 по 31.01.2013р.р, за які сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, що підтверджується даними персоніфікованого обліку, з датипризначення пенсії 15.07.2015 р. Основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Обчислення страхового стажу для зарахування при призначенні пенсії врегульовано ст.24 Закону №1058. З аналізу даної норми вбачається, що у разі сплати страхових внесків у розмірі меншому ніж встановлений мінімальний розмір зарахування до страхового стажу періодів роботи здійснюється відповідно пропорційно сплаченим страховим внескам. Таким чином період з 30.01.2013 по 31.01.2013р.р. не можливо врахувати як повний місяць в звязку з тим, що сума страхових внесків менша ніж мінімальний страховий внесок. Період з 01.03.2012 по 23.03.2012р.р. в звязку з не підтвердженням трудових відносин з підприємством.
Позовна вимога ОСОБА_2, щодо зобовязання управління призначити пенсію за віком відповідно до ст.. 24,26,27,40 Закону №1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2012-2014 з 15.07.2015 р.р. та виплачувати її в подальшому також не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, в районах у містах, а також у містах та районах від 22.12.2014 р. № 28-2 саме до компетенції органів Пенсійного фонду України відносяться функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій. Повноваження суду при вирішенні справи регламентується ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) і суди не можуть підміняти собою компетентні органи.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_2 на підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 7-12, 71, 86, 159, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду у м.Первомайську Миколаївської області щодо:
1. Визнання дії управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області щодо призначення ОСОБА_2 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2007 рік в сумі 1197,91 грн. з 15.07.2015 - неправомірними - відмовити;
2.Визнання дії управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області щодо неврахування підчас призначення пенсії ОСОБА_2 періодів з 01.03.2012 р. по 23.03.2012р. та з 30.01.2013р. по 31.01.2013р., за які сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, що підтверджується даними персоніфікованого обліку - неправомірними - відмовити;
3.Зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області зарахувати в стаж роботи ОСОБА_2 періодів з 01.03.2012р. по 23.03.2012р. та з 30.01.2013 р. по 31.01.2013р., за які сплачені страхові внески до Пенсійного фонду, що підтверджується даними персоніфікованого обліку, з дати призначення пенсії - 15.07.2015 р. - відмовити;
4. Зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області призначити пенсію за віком ОСОБА_2 відповідно до статей 24, 26, 27 40, Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України за 2012-2014 р.р. з 15.07.2015 р. та виплачувати її в подальшому- відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області. У разі застосування частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття
постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подачі апеляційної скарги постанова набирає законної сили в день прийняття рішення в справі судом апеляційної інстанції, якщо постанову не буде скасовано.
Суддя