Справа № 524/5593/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.09.2015 року Автозаводського районний суд м. Кременчука Полтавської області
у складі
головуючого судді Рибалка Ю.В.
при секретарі Никифоренко А.А.
розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради м. Кременчука Полтавської області про визнання дій протиправними, зобовязання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_2 звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної ради міста Кременчука Полтавської області, в якому просила:
- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області щодо відмови позивачу на отримання одноразової компенсації сім'ям, що втратили годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, відповідно до вимогстатті 48 Закону Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Стандарту надання послуги з призначення компенсаційних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 23.03.2012 року №158(зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 квітня 2012 року за № 534/20847), в розмірі сім тисяч п'ятсот вісімдесят шість грн.;
- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області нарахувати та виплатити одноразову компенсацію позивачу, як сім'ї, що втратила годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою згідно зі статтею 48Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Стандарту надання послуги з призначення компенсаційних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженогонаказом Міністерства соціальної політики України від 23.03.2012 року №158(зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 10 квітня 2012 року за № 534/20847), в розмірі сім тисяч п'ятсот вісімдесят шість грн.;
- зобов'язати відповідача подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Позивач до судового засідання не прибула, надала до суду заяву в якій просила справу розглядати за її відсутності, позовні вимоги підтримала просила задовольнити.
Представник відповідача надала до суду заперечення, в якому просила відмовити у задоволенні позову з підстав викладених у запереченні.
Суд, дослідивши матеріали справи та з'ясувавшидійсні обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач була дружиною ОСОБА_3, який був учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 - А категорії.
Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_4 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-КЕ №139560 від 22.10.2009
Згідно витягу із протоколу засідання Центральної військово лікарської комісії по встановленню причинного звязку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв захворювання, що призвело і причини смерті ОСОБА_3, пов'язано з виконанням обовязків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Позивач має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії 1-А, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, має посвідчення члена сім'ї загиблого.
Позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою щодо проведення виплат відповідно до вимогст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Листом від 08.04.2015 року відповідач відмовив у проведенні вищезазначеної виплати.
Статтею 64 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбаченихКонституцією України.
Згідно зістаттею 13 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", держава бере насебевідповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника,якщойогосмертьпов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Відповідно дост. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", передбачено одноразову компенсацію учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до довідки ТОВ «Житлорембудсервіс» від 01.04.2015 року №1163, ОСОБА_4 на день своєї смерті фактично проживав разом із своєю дружиною ОСОБА_1 Після смерті чоловіка, позивач повторно у шлюб не вступала.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"є спеціальним законом, аЗакони України "Про пенсійне забезпечення"та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на які посилаєтья відповідач у запереченні та в листі, яким відмовлено у компенсації, регулюють порядок призначення пенсій, у той час, як позивач просить виплатити їй не пенсію, а одноразову грошову компенсацію.
Нормоюст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"не передбачено, що особа, яка відноситься до сім'ї, яка втратила годувальника, має бути непрацездатною.
Частиною 3статті 2 КАС Українивстановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3ст. 2 КАС України, суд приходить до висновку, що відмова відповідача у призначенні позивачу одноразової компенсації є неправомірною.
Відповідно до ч.1ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 72 цього Кодексу.
Відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження своєї правової позиції по справі.
Відповідно до ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог в частині визнання протиправними дій та зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області нарахувати та виплатити одноразову компенсацію позивачу, як сім'ї, що втратила годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою згідно зістаттею 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Крім того, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги щодо наявності встановлениху ст.267 КАС Українипідстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Отже, суд приходить до висновку про наявність у позивача права на отримання одноразової компенсації, як особі, що втратила годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою згідно зістаттею 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Крім того, суд приходить до висновку про необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
Керуючись ст.19, 22 Конституції України, ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. 17, 18, 19, 69, 70, 99, 100, 158-163, 167, 183-2, 267 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області щодо відмови ОСОБА_1на отримання одноразової компенсації сім'ям, що втратили годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області нарахувати та виплатити одноразову компенсацію ОСОБА_1, як сім'ї, що втратила годувальника із числа осіб, які належать до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою згідно зі статтею 48 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Автозаводської районної Ради м. Кременчука Полтавської області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Харківського Апеляційного Адміністративного суду через Автозаводський районний суд м. Кременчука упродовж десяти днів з дня одержання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги або розгляду справи Апеляційним судом, якщо постанову не скасовано.
Суддя Ю.В. Рибалка