Постанова № 5209421, 05.05.2009, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
05.05.2009
Номер справи
2-а-323/09
Номер документу
5209421
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а-323/09

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 травня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3

представників відповідача УПСЗН Павленко Ю.В., Касьянової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобовязання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, моральну шкоду, -

В С Т А Н О В И В :

26.02.2009 р. Сапетна І.В. звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про зобовязання УПСЗН Торезької міської Ради нарахувати та виплатити додаткову суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 4311 грн. 14 коп, виплатити у відшкодування моральної шкоди 5000 грн.

08.04.2009 р. Сапетна І.В. на зміну позовних вимог звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про поновлення строку звернення, визнання протиправними дій відповідача щодо виплати їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 28.05.2008 р., зобовязання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 р. по 28.05.2008 р. в розмірі 4311 грн. 14 коп., виплатити у відшкодування моральної шкоди 5000 грн.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у неї народилася дитина, у звязку із чим вона до 28.05.2008 р. знаходилась у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і отримувала відповідну грошову допомогу, передбачену діючим законодавством України, виплату якої з 01.04.2007 р. по 31.12.2007 р. здійснювало УПСЗН відповідно до ПКМУ “Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми” № 13 від 11.01.2007 року, ПКМУ “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року.

Відповідно до частини 1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сімям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач виплачував допомогу не у повному розмірі. З урахуванням прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, затвердженого ЗУ „Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, відповідач повинен був нарахувати і виплатити їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в наступних розмірах: за період з 09.07.2007 р. по 30.09.2007 р. з розрахунку 463 грн. щомісяця, з 01.10.2007 р. по 31.12.2007 р. 470 грн. щомісяця, з 01.01.2008 р. по 31.03.2008 р. 526 грн., з 01.04.2008 р. по 28.05.2008 р. 538 грн. Вона звернулася до відповідача з заявою про виплату їй недоотриманої допомоги, але їй було відмовлено.

Весь час, коли вона отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, який не забезпечив гідного існування їй і її дитини, що принижувало її честь і гідність, |чеснота| вона відчувала моральні страждання, тому, що не мала можливості реалізувати свої житлово-комунальні права, права на отримання транспортно-побутових послуг, послуг звязку, установ культури, освіти, охорони здоровя. Діями відповідача були порушені нормативи забезпечення її і її дитини засобами гігієни, медикаментами, засобами захисту організму людини від впливу навколишнього природного середовища. Спричинену їй моральну шкоду вона оцінює не менше 5000грн.

Відповідно до ст.ст. 99,100 КАС України для звернення в суд за захистом прав, свобод і інтересів передбачено строк один рік з моменту, коли особі стало відомо, або повинно було стати відомим про порушення її прав.

Вважає, що річний строк звернення до суду вона пропустила з поважних причин.

Позивачка просить поновити строк звернення до суду за захистом порушених прав. Визнати дії УПСЗН при виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 28.05.2008 р. протиправними. Зобовязати УПСЗН нарахувати і виплатити їй недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 р. по 28.05.2008 р. в сумі 4311 грн.14 коп. Зобовязати УПСЗН виплатити їй у відшкодування моральної шкоди 5000 грн.

В судовому засіданні позивачка підтримала змінені нею позовні вимоги, дала пояснення, аналогічні викладеним у позові, додатково пояснила, що причиною пропуску строку для звернення до суду за захистом порушених прав зявилось те, що її чоловік працює, маленька дитина, яку вони мають, потребувала постійного невідривного догляду, хворіла, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи для звернення у суд.

Представник позивачки ОСОБА_3, пояснив суду, що позивачка його дружина. Він увесь час працює, маленька дитина, яку вони мають, часто хворіє, у звязку із чим потребує лікування і нагляду лікарів. Неодноразово позивачка знаходилась із дитиною на стаціонарному та амбулаторному лікуванні, відвідувала з дитиною лікарні для обстеження дитини. Вважає, що строк звернення за захистом порушеного права пропущений позивачкою з поважної причини і що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Представники відповідача УПСЗН Павленко Ю.В., Касянова І.В., в судовому засіданні заперечили проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивували тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених в 2007 році ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, та ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», а в 2008 році новою редакцією ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”. Заборгованості з виплат не має. Наполягають на застосуванні судом при розгляді справи п.2 ст.99 КАСУ, яким встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просять у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.

Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не зявився, про поважні причини неявки до суду не повідомив. Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представника третьої особи.

Вислухавши позивача, представника відповідача УПСЗН, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка Сапетна І.В. застрахована в системі загальнообовязкового державного соціального страхування,ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину ОСОБА_8 (а.с.9). 03 березня 2007 року позивачка подала до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (а.с.18) і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з 01 квітня 2007 року. Фактично за 2007-2008 роки позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:

з 01.04.2007 р. по 31.07.2007 р. по 129 грн.03 коп. щомісяця;

з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. 132 грн.64 коп.;

з 01.09.2007 р. по 30 .09.2007 р. 134 грн.45 коп.;

з 01.10.2007 р. по 31.10.2007 р. 136 грн.13 коп.;

з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. 140 грн.05 коп.;

з 01.12.2007 р. по 30.04.2008 р. по 144 грн. 10 коп. щомісяця;

з 01.05.2008 р. по 28.05. 2008 р. 130 грн.16 коп. (а.с.17).

Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 434 гривні, з 1 квітня 463 гривні, з 1 жовтня 470 гривень.

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного вікуздійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сімям з дітьми, крім допомоги у звязку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно ст. 23 вказаного Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року 50 відсотками, з 1 січня 2009 року 75 відсотками, з 1 січня 2010 року 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питатння призначення і виплати допомоги сімям з дітьми” № 13 від 11.01.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму.

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сімям з дітьми, малозабезпеченим сімям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з 1 січня призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, і суд вважає, що ці причини є поважними, що підтверджується поясненнями позивачки, представника позивачки, свідоцтвом про народження дитини, яка є малолітньою, медичними документами, з яких вбачається, що дитина часто хворіє і весь час потребуює постійного материнського догляду та лікування (а.с.9,56-64), до того ж приймається до уваги, що цей строк є не тривалий. Крім того, грошові зобовязання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав. Суд вважає, що заперечення відповідача проти поновлення позивачу даного строку є необґрунтованими.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги з 09 липня 2007 по 31 грудня 2007 року, суд виходить з того, що ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року дію ч.1 ст. 15 зупинено на 2007 рік і ст. 56 цього Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ “Про державну допомогу сімям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сімї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сімям з дітьми” визнано неконституційним.

Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сімям з дітьми” в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2007 рік” становив: 1 січня2007 р. 434 гривні, з 1 квітня2007 р. 463 гривні, з 1 жовтня2007 р. 470 гривень на місяць. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо визначення допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. протиправними, зобовязання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. підлягають задоволенню.

Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобовязаний виплатити позивачеві, суд виходить з наступних розрахунків:

за 23 дня липня 2007 року 463 грн. :31 х 23 = 343,52 грн. 95,73 грн. (129,03 грн. :31 х23) = 247,79 грн.;

за серпень 2007 р. 463 грн. 132,64 грн. = 330,36 грн.;

за вересень 2007 р. 463 грн. 134,45 грн. = 328 грн. 55 коп.;

за жовтень 2007 р. 470 грн. 136,13 грн. = 333 грн. 87 коп.;

за листопад 2007 р. 470 грн.- 140,05 грн. = 329,95 грн.

за грудень 2007 року 470 грн. 144,10 грн. = 325 грн. 90 коп.;

всього 1896 грн. 42 коп.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період з 01 січня 2008 року по 28 травня 2008 року суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо зобовязання відповідача виплатити позивачці 5000 грн. у відшкодування моральної шкоди, суд виходить з того, що згідно із положеннями п.2 Постанови ПВСУ «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» №4 від 31.03.1995р. спори про відшкодування моральної шкоди розглядаються, коли право на її відшкодування безпосередньо передбачено спеціальним Законом. ЗУ “Про державну допомогу сімям з дітьми” не передбачено відшкодування моральної шкоди. Також позивачкою не надано обєктивних доказів перенесення з вини відповідача душевних страждань, істотності вимушених змін життєвих стосунків, прикладення додаткових зусиль для організації життя, тощо. Тому у задоволенні вимог позивачки про стягнення з відповідача у відшкодування моральної шкоди 5000 грн. необхідно відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 1896 грн. 42 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 18 грн.96 коп. (1896,42 грн. х1%= 18 грн.96 коп.).

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообовязкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання призначення і виплати допомоги сімям з дітьми” № 13 від 11.01.2007 року, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми» від 27.12.2001р. №1751, ст.ст. 2,8,9,10,11,69-71,79,86,87,94,98,99,100,102,104,105,158-163,185,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТА Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_2 строк звернення до адміністративного суду з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року як пропущений з поважних причин.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_2 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сімям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.

Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає вАДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1896 грн. 42 коп.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_2 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 18 грн. 96 коп.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 05 травня 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 08 травня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча-суддя О.М. Чапланова