КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2015 року 810/4860/15
Київський окружний адміністративний суд колегією суддів у складі головуючої судді Василенко Г.Ю., суддів Панової Г.В. та Панченко Н.Д.,
при секретарі судового засідання Сірук А.В.,
за участю:
представника позивача - Колодія О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Іванківської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" до Іванківської районної виборчої комісії Київської області про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
05 жовтня 2015 року до Київського окружного адміністративного суду звернулась Іванківська районна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" з позовом до Іванківської районної виборчої комісії Київської області в якому (з урахуванням уточнень позовних вимог) просить суд скасувати постанову Іванківської районної виборчої комісії Київської області від 01.10.2015 №21 про відмову в реєстрації кандидатів в депутати Іванківської районної ради Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які були висунуті Іванківською районною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", та зобов'язати Іванківську районну виборчу комісію Київської області прийняти рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Іванківської районної ради Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, у відповідності до виборчого списку, який висунутий Іванківською районною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30 вересня 2015 року головою Іванківської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_2 подано до Іванківської районної виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, перелік, зміст та форма яких відповідають вимогам, встановленим частиною 1 статті 38 Закону України "Про місцеві вибори". Разом з тим, постановою Іванківської районної виборчої комісії було відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати до Іванківськї районної ради, оскільки не подано заяву про реєстрацію кандидатів у депутати, виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії, автобіографії кандидатів не відповідали вимогам ч. 7 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори", фотографії окремих кандидатів не відповідали вимогам ч. 9 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори", відсутній пакет документів на одного кандидата, відсутня ксерокопія паспорта в одного кандидата.
Позивач такий висновок вважає необґрунтованим, оскільки для реєстрації кандидатів у депутати було подано усі передбаченні чинним законодавством документи, зокрема, заяву про реєстрацію кандидатів у депутати, виборчий список кандидатів у депутати від партії. При цьому, позивач зазначив, що невідповідність автобіографій та фотографій кандидатів вимогам Закону України "Про місцеві вибори" не є підставами для відмови у реєстрації осіб як кандидатів у депутати районної ради на місцевих виборах у розумінні ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори".
Позивач зазначає, що вищевказані невідповідності є помилками та неточностями у поданих на реєстрацію кандидатів документах, які відповідно до ч. 12 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" підлягали виправленню та не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів в депутати.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Представник відповідача - голова виборчої комісії проти позову заперечила, просила суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що позивачем не було подано увесь пакет документів для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, передбачених Законом України "Про місцеві вибори". При цьому зазначила, що при подачі позивачем документів для реєстрації кандидатів у депутати останньому було вказано на те, що ним не подано усі документи, як то вимагає Закон України "Про місцеві вибори", та надано час на усунення недоліків. Однак, позивач не усунув недоліки. Так на засіданні комісії, яке відбулось 01.10.2015, позивач просив додати документи, яких не вистачало, однак комісія відмовила у їх прийнятті. Також представник відповідача наголошувала на тому, що довідка №12, яка долучена позивачем до позовної заяви, не видавалась комісією та вважає її підробленою. При цьому, зазначила, що остання довідка, яка була видана, значиться під №10, що підтверджується журналом вихідної документації Іванківської РВК.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Судом встановлено, що 30 вересня 2015 року Іванківська районна організація Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" подала до Іванківської районної виборчої комісії документи для реєстрації кандидатами у депутати Іванківської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", а саме: копію свідоцтва про реєстрацію місцевої організації; копію рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах; заяви осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати у кількості 24 шт.; автобіографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати у кількості 24 шт.; декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати у кількості 24 шт.; по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4х6 см, у кількості 24 шт.; документ про внесення грошової застави; ксерокопії паспорта громадянина України у кількості 23 шт.
Склад та комплектність поданого пакету документів підтверджується довідкою Іванківської районної виборчої комісії від 30.09.2015 вих. №10 про прийняття та перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати.
При цьому, позивач стверджує, що 30.09.2015 було подано до Іванківської районної виборчої комісії додаткові документи, які не було подано спочатку, а саме: заяву про реєстрацію кандидатів у депутати; виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії; ксерокопію паспорта громадянина України ОСОБА_3
На підтвердження зазначеного, позивач долучив до матеріалів справи копію іншої Довідки Іванківської районної виборчої комісії від 30.09.2015 вих. №12 про прийняття та перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
Постановою Іванківської районної виборчої комісії від 01.10.2015 №21 комісія постановила відмовити в реєстрації кандидатам у депутати до Іванківської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Іванківської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
Зі змісту вказаної постанови вбачається, що подані Іванківською районною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" документи не відповідають вимогам Закону України "Про місцеві вибори", а саме:
- відсутня заява про реєстрацію кандидатів у депутати, підписана керівником місцевої організації партії і засвідчена печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
- відсутній виборчий список кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаний керівником місцевої організації партії, засвідчений печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
- автобіографії кандидатів не відповідають вимогам ч. 7 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори";
- фотографії окремих кандидатів не відповідають вимогам ч. 9 ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори";
- на одного кандидата відсутній пакет документів;
- в одного кандидата відсутня ксерокопія паспорта.
Однак, не погоджуючись із рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначено Законом України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 № 595-VIII.
Відповідно до статті 10 цього Закону, право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право може бути реалізоване громадянами України, у тому числі, шляхом самовисування.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 25 Закону України "Про місцеві вибори" реєстрація кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, відповідної обласної, районної ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу належить до повноважень територіальних виборчих комісій.
Умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі передбачені ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори".
Так, ч. 1 вказаної статті Закону України "Про місцеві вибори" визначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.
До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
З аналізу вищенаведених норм вбачається, що ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори" визначений вичерпний перелік документів, які повинні бути подані для реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі.
Як було встановлено судом, підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати до Іванківської районної ради від місцевої районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" було те, що вказаною організацією не було подано усіх документів, визначених ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори", та в поданих документах були виявлені недоліки.
Так, позивач стверджує, що ним було подано до Іванківської районної виборчої комісії перелік документів для реєстрації кандидатів у депутати у відповідності до вимог ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори", що підтверджується довідками комісії від 30.09.2015 №10 та №12.
Однак, суд критично оцінює вказані доводи позивача, з огляду на наступне.
У судовому засіданні судом було оглянуто оригінал Журналу вихідної документації Іванківської РВК, з якого було встановлено, що довідка від 30.09.2015 №12, копія якої долучена позивачем до позовної заяви, Іванківською районною виборчою комісією не видавалась.
Крім того, представник відповідача ОСОБА_4 у судовому засіданні наголошувала на тому, що надана позивачем довідка від 30.09.2015 №12 є підробленою, оскільки її зміст не відповідає фактичним обставинам справи та нею, як головою комісії не підписувалась. Кому належить даний підпис представнику відповідача не відомо.
Крім того, як вбачається з протоколу №6 засідання Іванківської районної виборчої комісії, рішення про відмову в реєстрації кандидатам у депутати до Іванківської районної ради від місцевої районної організації політичної партії Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" було обґрунтовано тим, що під час прийому документів для реєстрації кандидатами у депутати від вказаної організації було виявлено недоліки в поданих документах та відсутність окремих документів.
При цьому, зі змісту вказаного протоколу вбачається, що представник Іванківської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_2 визнав всі недоліки та просив комісію дозволити додати документи, яких не вистачає.
Як вбачається з даних протоколу засідання Іванківської районної виборчої комісії Київської області №6 від 01.10.2015, голосування з приводу наведеного вище питання відбулось таким чином: 2 голоси - "за"; 13 голосів - "проти"; 2 голоси - "утримались", тобто, зазначене рішення прийнято більшістю голосів від складу комісії.
Крім того, в судовому засіданні представник відповідача пояснив суду, що комісією було прийнято рішення про відмову в прийнятті та розгляді документів, що не були подані, оскільки відповідно до ст. 41 Закону України "Про місцеві вибори" станом на 01.10.2015 закінчився строк прийому документів.
Пунктом 2 частини першої статті 46 Закону України "Про місцеві вибори" визначено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом.
Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно відмовлено в реєстрації в депутати Іванківської районної ради Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, які були висунуті Іванківською районною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", оскільки було виявлено невідповідність документів ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори".
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти рішення про реєстрацію кандидатів в депутати Іванківської районної ради Київської області на чергових виборах депутатів місцевих рад, сільських, селищних та міських голів, які відбудуться 25 жовтня 2015 року, у відповідності до виборчого списку, який висунутий Іванківською районною організацією Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", то вона може застосовуватись лише за наявності протиправного рішення, дій чи бездіяльності, тобто є похідною від вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваної постанови, а тому відмова у задоволенні первинних позовних вимог є підставою для відмови у задоволенні й похідної від неї вимоги.
Відповідно до частини першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів належними та допустимими доказами правомірність прийнятого рішення.
З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній та взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що Іванківська районна виборча комісія Київської області при винесенні оскаржуваного рішення діяла у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, у зв'язку з чим, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки позивачем при звернені до суду не було долучено до матеріалів справи доказів оплати судового збору, суд в порядку ч. 9 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства вирішує питання щодо стягнення судового збору при прийнятті рішення та зазначає таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що ставка судового збору за подання юридичною особою адміністративного позову немайнового характеру становить 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Частиною 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Абзацом 2 ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2015 року становить 1218 грн.
Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру.
Отже, сума судового збору, яка підлягає до сплати за подання даного позову становить 2 436, 00 грн. (2 х 1218,00 грн.).
В матеріалах справи відсутні документи, які підтверджують сплату позивачем судового збору за подання даної позовної заяви.
Враховуючи результати розгляду справи, сума судового збору, яка підлягає стягненню з позивача на користь Державного бюджету України, становить 2436,00 грн.
Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Відмовити Іванківській районній організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" у задоволенні позовних вимог.
Стягнути з Іванківської районної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" на розрахунковий рахунок 31213206784001, код отримувача 37955989, код банку отримувача 821018, банк отримувача ГУ ДКСУ у Київській області та м. Києві (код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності 206) судовий збір у розмірі 2436 (дві тисячі чотириста тридцять шість) гривень 00 копійок.
Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий - суддя Василенко Г.Ю.
Судді: Панова Г. В.
Панченко Н.Д.