Постанова № 52085691, 30.09.2015, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
805/2078/15-а
Номер документу
52085691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2015 р. Справа №805/2078/15-а

приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2

час прийняття постанови:

13 год. 10 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В. при секретарі судового засідання Шташаліс О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Комплекс «Дружба»

до Торгово-Промислової палати України

про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії

за участю представників

від позивача: ОСОБА_1 за дов.

від відповідача: ОСОБА_2 за дов.

ВСТАНОВИВ:

Приватним акціонерним товариством «Комплекс «Дружба» заявлено позов до Торгово-Промислової палати України про визнання протиправною дії щодо відмови у засвідченні форс-мажорних обставин (непереборної сили), викладеної у листі від 16 березня 2015 року № 1215/05-5.4, визнання протиправною дії щодо залишення без розгляду заяви про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), викладеної у листі від 29 квітня 2015 року № 1874/05.0-5.4, зобовязання видати сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у вигляді актів тероризму на території м. Донецька Донецької області для субєктів господарювання за податковими зобовязаннями для відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу за податковими зобовязаннями зі сплати податку на прибуток за 2014 рік (з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 29 вересня 2015 року, поданої суду 30 вересня 2015 року).

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що звертався до відповідача із заявами від 5 березня 2015 року та від 24 квітня 2015 року про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для субєктів господарювання за податковими зобовязаннями для відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу зі сплати податку на прибуток за 2014 рік, термін настання сплати 10 березня 2015 року, у відповідь на які отримав відмову, викладену у листі від 16 березня 2015 року № 1215/05-5.4, та залишення без розгляду заяви про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), викладену у листі від 29 квітня 2015 року № 1874/05.0-5.4, та такі дії відповідач позивач вважає протиправними. Позивач зазначає про порушення відповідачем статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати України», пунктів 6.1, 6.4, 14 Регламенту. Також позивач вважає, що на даний час наявні всі підстави для засвідчення відповідачем форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у вигляді актів тероризму на території м. Донецька Донецької області та видачі позивачу відповідного сертифікату.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що його дії відповідають вимогам діючого законодавства, а також посилається на те, що позивачем при поданні заяв не було надано жодних документів, які б підтверджували скоєння стосовно підприємства актів тероризму чи наявність таких актів, які б вплинули на його діяльність.

Вислухавши пояснення представників сторін під час судового засідання, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство «Комплекс «Дружба» є юридичною особою, включене до ЄДРПОУ за номером 38932276. Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 5 березня 2015 року місцезнаходженням позивача було м. Донецьк, вул. Університетська,48, згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 24 квітня 2015 року місцезнаходженням позивача є Донецька область, м. Краматорськ, вул. Орджонікідзе,10.

6 березня 2015 року позивачем до Торгово-промислової палати України подана заява від 5 березня за № 05/03-15 про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для субєктів господарювання за податковими зобовязаннями для відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу зі сплати податку на прибуток за 2014 рік, термін настання податкового зобовязання 10 березня 2015 року. У якості обставини, що унеможливлює виконання зобовязання, позивачем визначено «акти тероризму», дата настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) 2 березня 2015 року. До даної заяви позивачем надані наступні документи: копія платіжного доручення про оплату послуг, копія довідки 4-ОПП, оферта (пропозиція) акта наданих послуг, копія наказу про призначення керівника, оригінал доручення на отримання сертифікату, поштовий конверт.

Відповідач листом від 16 березня 2015 року № 1215/05-5.4 повідомив позивача, що у відповідності до пунктів 6.9, 6.14 Регламенту ТПП України не вбачає підстав для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). У даному листі зазначено, що заявник звернувся із заявою від 5 березня 2015 року до терміну настання податкового зобовязання 10 березня 2015 року. Крім того, заявником не надані докази: копії фінансового звіту підприємства за 2014 року; розрахунок суми прибутку; з яких саме підстав не виконається сплати податку на прибуток; в разі припинення діяльності підприємства чи призупинення копія наказу. Крім того, згідно наказу ДФС України від 7 листопада 2014 року № 256 «Про переміщення та закінчення простою» та додатку до цього наказу, функціональні обовязки ДПІ у Ворошиловському районі м. Донецька покладені на Маріупольську ОДПІ за адресою м. Маріуполь, де має заявник справляти податки, а згідно довідки СБУ, місто Маріуполь станом на 12 березня 2015 року контролюється силами АТО, у звязку з чим не має перешкод для заявника виконувати обовязок по сплаті податку на прибуток.

27 квітня 2015 року позивачем подана заява від 24 квітня 2015 року № 24/04-15 до відповідача про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) для субєктів господарювання за податковими зобовязаннями для відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу зі сплати податку на прибуток за 2014 рік. термін настання податкового зобовязання 10 березня 2015 року. У якості обставини, що унеможливлює виконання зобовязання, позивачем визначено «акти тероризму», дата настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) 2 березня 2015 року. За змістом дана заява аналогічна заяві позивача, поданої до відповідача 6 березня 2015 року. До даної заяви позивачем надані наступні документи: копія платіжного доручення про оплату послуг, копія витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, копія протоколу засідання наглядової ради від 31 жовтня 2014 року № 9, оферта (пропозиція) акта наданих послуг, оригінал доручення на отримання сертифікату, копія фінансового звіту за 2014 рік (баланс та звіт про фінансові результати) з копією квитанції про прийняття, копія податкового декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік з додатками та копією квитанції про прийняття.

Листом від 29 квітня 2015 року № 1874/05.0-5.4 звернення позивача від 24 квітня 2015 року (яке надійшло 27 квітня 2015 року) було залишено без розгляду. Причинами залишення звернення без розгляду були у ненаданні заявником документів, які підтверджують дату узяття на податковий облік; відсутність доказів впливу актів тероризму на діяльність підприємства; відсутність доказів наявності податкового боргу; відсутність копії наказу керівника підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників, викликане обставинами невідворотної сили; відсутність копії наказу про простій у роботі органів доходів і зборів (органів державної фіскальної служби) Донецької або Луганської областей, у якому перебуває на обліку платник податків та обліковується податкове зобовязання (грошове зобовязання), що стало податковим боргом; відсутність документу, що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Державної казначейської служби в Донецькій та Луганській областях, що виникло у звязку з проведенням АТО.

Загальні правові, економічні та соціальні засади створення торгово-промислових палат в Україні, встановлення організаційно-правових форм і напрямів їх діяльності, а також принципи їх взаємовідносин з державою визначені Законом України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 2 грудня 1997 року № 671/97-ВР.

Частиною 1 статті 1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» передбачено, що Торгово-промислова палата є недержавною неприбутковою самоврядною організацією, яка об'єднує юридичних осіб, які створені і діють відповідно до законодавства України, та громадян України, зареєстрованих як підприємці, та їх об'єднання.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 2 вересня 2014 року № 1669-VII протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Статтею 11 Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» внесені зміни, зокрема до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а саме абзац третій частини третьої статті 14 викладено в такій редакції «засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили), а також торговельні та портові звичаї, прийняті в Україні, за зверненнями суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб» та доповнено статтею 14-1 такого змісту: «Стаття 14-1. Видача сертифікатів щодо форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) 1. Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно. 2. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо».

Таким чином, Торгово-промисловій палаті України (надалі ТПП України) делеговані виконання управлінських повноважень щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставини непереборної сили) та видачі сертифікатів про такі обставини, а відтак вона є суб'єктом з делегованими владними повноваженнями у розумінні пункту 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до рішення Президії ТПП України «Про надання регіональним ТПП повноважень щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) від 21 жовтня 2014 року № 42(3), у зв'язку з введеними в дію з 15 жовтня 2014 року Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», відповідними внесеними змінами до Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», уповноважено регіональні торгово-промислові палати за зверненням суб'єктів господарської діяльності та фізичних осіб засвідчувати та видавати сертифікати про такі обставини, крім тих форс мажорних обставин (обставин непереборної сили), що стосуються зобов'язань за зовнішньоекономічними угодами та міжнародними договорами України, а також угодами, контрактами, договорами тощо між резидентами України і нерезидентами, в яких угодою сторін ТПП України безпосередньо передбачено, як орган, що засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

Рішенням Президії ТПП України від 18 грудня 2014 року № 44(5) затверджено Регламент (нова редакція) засвідчення Торгово-промисловою палатою України та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), який вводиться в дію з 18 грудня 2014 року (надалі - Регламент).

Пунктом 6.14 Регламенту встановлено, що у разі, якщо за результатами розгляду заяви і наданих документів вбачається, що форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) відсутні, відсутні підстави/умови для засвідчення, передбачені пунктом 6.9 Регламенту) і т.п., ТПП України/регіональна ТПП надсилає заявникові відповідь про відмову в засвідчені форсмажорних обставин (обставин непереборної сили) за встановленою формою (додаток № 5 до Регламенту). Суд зазначає, що додаток № 5 до Регламенту відсутній у публічному доступі. Одночасно, суд зазначає, що зі змісту листа відповідача від 16 березня 2015 року № 1215/05-5.4 чітко вбачається, що відповідач відмовив позивачу у видачі сертифікату у звязку із відсутністю підстав для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), та недотримання форми відмови не свідчить безумовно про неправомірність такої відмови.

Тягар доказування форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) відповідно до пункту 6.5 Регламенту покладений на заявника.

Відповідно до підпункту 6.3.1 пункту 6.3 Регламенту у заяві, зокрема, вказуються, які саме зобов'язання за договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом не можуть бути виконані у встановлений термін внаслідок настання форс- мажорних обставин (обставин непереборної сили), форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) з посиланням і наданням доказів таких обставин, початок їх виникнення і термін дії, які на думку заявника унеможливили виконання цих зобов'язань у встановлений договором, контрактом, угодою та/або законом, нормативним актом термін та інші відповідні відомості.

Згідно з пунктом 6.9 Регламенту надані заявником документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про: надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін); непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобовязання або до настання податкового обовязку); невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків); причинно-наслідковий звязок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобовязань (за договором, контрактом, угодою, законом, нормативним актом, актом органів місцевого самоврядування тощо).

Позивачем при поданні заяв у березні та квітні 2015 року не було надано жодних документів, які б підтверджували скоєння стосовно підприємства актів тероризму чи наявність таких актів, які б вплинули на його діяльність, відсутні будь-які докази, які б підтверджували настання таких обставин з 2 березня 2015 року, як зазначає позивач у заяві. Таких доказів позивачем не було надано і під час судового розгляду справи. Суд не приймає посилання позивача на те, що позивачем були подані документи у повній відповідності до зразку заяви (додаток № 2 до Регламенту), з огляду на те, що такий перелік не є вичерпним та за своєю сутністю (стосовно підтвердження кожним заявником різних форс-мажорних обставин) не може бути вичерпним. Як вбачається із заяв позивача від 5 березня та 24 квітня 2015 року, позивачем були подані різні переліки документів, що свідчить про те, що підприємство не було позбавлено можливості надати будь-які документи додатково, які б свідчили про наявність форс-мажорних обставин, що вплинули на його діяльність.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введене в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочате проведення Антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.

Одночасно, суд зазначає, що діюче законодавство не передбачає автоматичну видачу сертифікатів ТПП України тільки у звязку із проведенням антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей. Суд приймає посилання відповідача, що не можна вважати доказами документи, що містять інформацію загального характеру та не стосуються конкретних подій, що мали місце на підприємстві (позивач у справі).

Відповідно до пункту 6.8 Регламенту уповноважена особа ТПП України/регіональної ТПП має право: вимагати від заявника подання оригіналів документів для огляду, додаткових даних, документів, пояснень, доказів настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) і т.ін.; відкласти розгляд заяви на два календарні тижні для надання заявником додаткових документів, пояснень тощо, повідомивши його про це письмово; подовжити за клопотанням заявника встановлений термін для надання додаткових пояснень, документів, доказів; залишити без розгляду заяву, у разі невиконання вимог про надання додаткових пояснень, документів, доказів у встановлений термін, з повідомленням про це заявника письмово.

Відповідно до пункту 6.15 Регламенту встановлено, що у разу залишення заяви без розгляду у порядку, передбаченому ст. ст. 6.5, 6.8 Регламенту, заявник вправі повторно звернутись до ТПП України/регіональної ТПП після виправлення всіх недоліків, які були вказані у відповіді про залишення заяви без розгляду.

Діюче законодавство не позбавляє права позивача на повторне звернення до відповідача із наданням всіх документів та доказів, які підтверджують форс-мажорні обставини, що вплинули на виконання зобовязань підприємством.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає, що відповідач правомірно дійшов до висновку щодо відсутності підстав для видачі сертифікату позивачу про наявність форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) на підставі поданих заяв та доданих до них документів.

Отже, суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправною дії щодо відмови у засвідченні форс-мажорних обставин (непереборної сили), викладеної у листі від 16 березня 2015 року № 1215/05-5.4, визнання протиправною дії щодо залишення без розгляду заяви про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), викладеної у листі від 29 квітня 2015 року № 1874/05.0-5.4.

Суд також відмовляє позивачу у задоволенні позовної вимоги про зобовязання видати сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у вигляді актів тероризму на території м. Донецька Донецької області для субєктів господарювання за податковими зобовязаннями для відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу за податковими зобовязаннями зі сплати податку на прибуток за 2014 рік, з огляду на наступне.

Статтею 6 КАС України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

З системного аналізу положень частини 1 статті 2, частини 3 статті 2 КАС України в кореспонденції з приписами статті 6 Конституції України, якою закріплений принцип розподілу державної влади та статті 8 Конституції України, якою запроваджений принцип верховенства права, вбачається, що адміністративному суду при вирішенні адміністративного спору належить перевірити, зокрема, обґрунтованість саме тих висновків, стосовно обставин спірних правовідносин, які покладені суб'єктом владних повноважень (особою яка здійснює владні управлінські функції) в основу спірного рішення. Перевірка судом інших обставин спірних правовідносин виходить за межі предмету доказування в адміністративній справі і має своїм фактичним наслідком перебирання судом на себе функцій суб'єкта владних повноважень (особою яка здійснює владні управлінські функції), а правовим - мотивування спірного рішення додатковими фактичними підставами, що не відповідає запровадженому Конституцією України принципу розподілу державної влади та принципу верховенства права.

При цьому, суд зауважує, що з приписів перелічених норм права вбачається неприпустимість підміни судом суб'єкта владних повноважень (особою яка здійснює владні управлінські функції) в реалізації відповідних управлінських функцій і вирішенні питань, віднесених до виключної компетенції такого суб'єкта, зокрема, прийняття рішення відповідачем про видачу сертифіката.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню у повному обсязі. Судові витрати, здійснені позивачем, залишаються за позивачем, докази здійснення судових витрат відповідачем в матеріалах справи відсутні.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Комплекс «Дружба» до Торгово-Промислової палати України про визнання протиправною дії щодо відмови у засвідченні форс-мажорних обставин (непереборної сили), викладеної у листі від 16 березня 2015 року № 1215/05-5.4, визнання протиправною дії щодо залишення без розгляду заяви про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), викладеної у листі від 29 квітня 2015 року № 1874/05.0-5.4, зобовязання видати сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у вигляді актів тероризму на території м. Донецька Донецької області для субєктів господарювання за податковими зобовязаннями для відстрочення грошових зобовязань або податкового боргу за податковими зобовязаннями зі сплати податку на прибуток за 2014 рік, відмовити повністю.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 30 вересня 2015 року. Постанова у повному обсязі складена 5 жовтня 2015 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Смагар С.В.