Головуючий у 1 інстанції - Назаренко Г.В.
Суддя-доповідач - Блохін А.А.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2015 року справа №235/2887/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сухарька М.Г., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Красноарміського міськрайонного суду Донецької області від 25 серпня 2015 року у справі № 235/2887/15-а за позовом ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
08 травня 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України (далі - ПФУ), Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі міста Донецька (далі УПФУ в Куйбишевському районі міста Донецька), Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі (далі - УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії. Постановою Красноарміського міськрайонного суду Донецької області від 25 серпня 2015 року у справі № 235/2887/15-а, у задоволенні позову відмовлено. Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування доводів апеляційної скарги, позивач зазначає, що УПФУ в Куйбишевському районі міста Донецька та УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі визначають йому розмір пенсій виходячи з розмірів, визначених постановами КМУ № 1 від 03.01.2002р., № 530 від 28.05.2008р. та № 654 від 09.07.2008р., який є значно меншим, ніж передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». У зв'язку з неприбуттям жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд апеляційної скарги проводиться в порядку письмового провадження. Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав. Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 3 групи, що підтверджується посвідченнями серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2.
З 1 жовтня 2014 року позивач перебуває на обліку в УПУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі як отримувач пенсі по інвалідності відповідно до Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначає Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Пунктом 6-7 Прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2014 рік від 16.01.2014р. № 719-УП з доповненнями, винесеними Законом України від 31.07.2014р. № 1622-УП, установлено, що норми і положення зокрема статей 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України Про Державний бюджет України на 2015 рік установлено, що норми і положення статей 50, 54 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового держаного соціального страхування.
Зазначені норми законів не визнані неконституційними у встановленому порядку, отже підлягають застосуванню органами Пенсійного фонду України. Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою КМУ від 23.11.2011р. № 1210. Позивач скористався правом на призначення пенсії із заробітку в зоні відчуження, і йому призначена пенсія по інвалідності в розмірі фактичних збитків із заробітної плати, одержаної в зоні відчуження, на підставі Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 23.11.2011р. № 1210. Отже, дії УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі щодо призначення та виплати позивачу пенсії по інвалідності за період з 1 листопад 2014 року по 8 травня 2015 року (дата звернення позивача до суду із позовом) в розмірі, передбаченому постановою КМУ від 23.11.2011р. № 1210, є правомірними. Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Заявлені позивачем вимоги про визнання дій протиправними та зобов'язання відповідача виплачувати йому пенсію в розмірі, визначеному ст.ст.50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також збільшувати її розмір, застосовуючи правила, передбачені ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не ґрунтуються на вимогах закону, оскільки заявлені до суду за відсутності порушених прав позивача, тобто на майбутнє.
Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ ві 23.07.2014р. № 280 (далі Положення № 280) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується КМУ через Міністра соціальної політики України. Відповідно до п.2 Положення № 280 Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства. Згідно п.7 Положення № 280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. Відповідно до п.12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014р. № 28-2, управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банків, печатку із зображенням Державного герба України та своїм найменуванням. Відповідно до п.п.7 п.4 цього Положення управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, а відповідно до п.п.8 п.9 цього Положення забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування на виплату пенсії. Пенсійний фонд України як центральний орган виконавчої влади організовує, координує та контролює роботу територіальних управлінь щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсії (п.п.6 п.4 Положення № 280).
З урахуванням вищевикладеного суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Суд першої інстанції вирішив справу з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування постанови суду відсутні. Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення. Постанову Красноарміського міськрайонного суду Донецької області від 25 серпня 2015 року у справі № 235/2887/15-а за позовом ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін. Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.
Головуючий А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
М.Г. Сухарьок