ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2015 року м. Київ К/800/14290/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів : Логвиненко А.О. (доповідач), Заяць В.С., Мороз В.Ф.
здійснивши попередній розгляд касаційної скарги відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду у справі
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії»
до відповідача Державної авіаційної служби України
про визнання нечинною та скасування постанови, -
В С Т А Н О В И В :
28.07.2014р. відкрите акціонерне товариство «Аерофлот-російські авіалінії» звернулось до суду з позовом про визнання нечинною та скасування постанови Державної авіаційної служби України (далі Державіаслужба) від 26.06.2014р. про накладення штрафу за порушення у галузі цивільної авіації. Вважаючи висновки Державіаслужби щодо порушення Товариством у своїй діяльності вимог закону помилковими, а дії відповідача при прийнятті постанови - протиправними, позивач просив задовольнити позов.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2014р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 5.03.2015р. в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з судовими рішеннями, Товариство звернулось з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просило їх скасувати та задовольнити позов. При цьому скаржник зазначив, що суди дійшли помилкового висновку про безпідставність позовних вимог.
У своїх запереченнях Державіаслужба вважає судові рішення законними та обґрунтованими.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Державіаслужби від 26.06.2014р. до Товариства застосовано штраф за порушення правил та порядку використання повітряного простору України - виконання 17.03.2014р. рейсу AРL 1820 без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору з закритого аеродрому «Сімферополь».
Відповідно до частини першої статті 29 Повітряного кодексу України (у редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних відносин) використання повітряного простору України здійснюється на підставі дозволів, що надаються органами об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху відповідно до порядку, визначеного Положенням про використання повітряного простору України.
Порядок організації та використання повітряного простору України юридичними і фізичними особами - користувачами повітряного простору, а також органами, що здійснюють контроль за дотриманням порядку використання повітряного простору, управління використанням повітряного простору та обслуговування повітряного руху, визначає Положення про використання повітряного простору України затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року № 401, пунктами 56, 57, 60, 74 якого встановлено наступне :
Користувачі повітряного простору, заінтересовані у провадженні діяльності, зазначеної у пункті 3 цього Положення, повинні подати відповідну заявку на використання повітряного простору.
Подання заявок та видача дозволів на використання повітряного простору або анулювання заявок може здійснюватися за допомогою телеграфу, телефону, поштового зв'язку, телефаксу тощо. Користувачі повітряного простору зобов'язані мати прямий зв'язок (телеграф, телефон, телефакс або інші види зв'язку) з органами обслуговування повітряного руху та відповідними органами управління Повітряних Сил Збройних Сил.
Розклад регулярних внутрішніх та міжнародних польотів цивільних повітряних суден експлуатантів України та іноземних експлуатантів затверджується Державіаслужбою і надсилається до Украероруху (Украероцентру) та органів управління Повітряних Сил Збройних Сил не пізніше ніж за 20 діб до введення його в дію.
Дозвіл на виконання внутрішніх та міжнародних регулярних польотів з посадкою (вильотом) в Україні (з України) видається Державіаслужбою України.
Відповідно до пункту 8.1 глави 8 Правил польотів цивільних повітряних суден у повітряному просторі України, затверджених наказом Міністерства інфраструктури України від 28 жовтня 2011 року № 478, дозвіл повинен бути отриманий до початку виконання контрольованого польоту або частини польоту, яка виконується як контрольований політ. Такий дозвіл запитується шляхом подання плану польоту до органу диспетчерського обслуговування повітряного руху .
Пунктами 3.3.1.1, 3.3.1.2, 3.3.2 Додатку 2 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, 1944 року, «Правила польотів» визначено, що «Информация в отношении запланированного полета или части полета, подлежащая направлению в органы обслуживания воздушного движения, предоставляется в форме плана полета. План полета предоставляется до начала любого полета с пересечением международных границ. План полета включает информацию, относящуюся к следующим пунктам, определенным соответствующим полномочным органом ОВД: - опознавательный индекс воздушного судна; - правила выполнения полета и тип полета; - количество и тип(ы) воздушных судов и категория турбулентности в следе; - оборудование; - аэродром вылета; - расчетное время уборки колодок; - крейсерские скорости; - крейсерские эшелоны; - маршрут полета; - аэродром назначения и общее расчетное истекшее время; - запасные аэродромы; - запасы топлива; - общее число людей на борту; - аварийно-спасательное оборудование; - прочая информация».
На підставі поданого плану польоту орган ОПР видає дозвіл, що також передбачено пунктом 3.6.1.1 Додатку 2, а саме: «Диспетчерское разрешение получают до начала выполнения контролируемого полета или части полета, которая выполняется как контролируемый полет. Такое разрешение запрашивается путем представления плана полета органу управления воздушным движением».
Під час розгляду справи Державіаслужбою надано належні докази здійснення Товариством, обізнаним про заборону використання повітряного простору над півостровом Крим, польоту без відповідного дозволу та заявки на використання повітряного простору з використанням закритого аеродрому «Сімферополь».
Згідно зі статтею 126 Повітряного кодексу України за протиправні дії юридичні і фізичні особи, діяльність яких пов'язана з використанням повітряного простору України, розробленням, виготовленням, ремонтом та експлуатацією авіаційної техніки, здійсненням господарської діяльності в галузі цивільної авіації, обслуговуванням повітряного руху, забезпеченням безпеки авіації, несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідальність за порушення правил та порядку використання повітряного простору України у вигляді штрафу в розмірі від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян передбачено положеннями пункту 1 частини 1 статті 127 Повітряного Кодексу України.
Доводи касаційної скарги правильність висновків судів попередніх інстанцій не спростовують та не дають підстав для скасування чи зміни судових рішень.
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 2201,223,224,230,231,254 КАС України, -
У Х В А Л И В :
Касаційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Аерофлот-російські авіалінії» залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.12.2014р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 5.03.2015р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, передбаченому ст. 235-244 КАС України.
Судді А.О. Логвиненко
В.С. Заяць
В.Ф. Мороз