Ухвала суду № 52079407, 30.09.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
816/4947/14
Номер документу
52079407
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 вересня 2015 року м. Київ К/800/19226/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Головуючого судді: Чалого С.Я.

Суддів: Конюшка К.В.

Розваляєвої Т.С.

секретар

судового засідання Зубенко Д.В.

за участю представників сторін:

позивача - Голинського О.О., Янковського М.М.

відповідача - Степанушко О.О.

розглянувши в порядку касаційного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року у справі за позовом компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" до Державної служби геології та надр України про визнання протиправним та скасування рішень,-

в с т а н о в и л а :

У грудні 2014 року компанія "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" звернулася до суду з позовними вимогами до Державної служби геології та надр України та просила визнати протиправним та скасувати припис №91/3334 від 17.07.2014; визнати протиправним та скасувати з моменту прийняття наказ від 15.08.2014 №266 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334, наданого компанії з метою видобування вуглеводнів на Свиридівському родовищі; визнати протиправними дії, що полягають у вимогах сплатити збір за приріст корисних копалин при внесенні змін до спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334; визнати протиправною бездіяльність, що полягає у не виданні компанії спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334 на новому бланку з урахуванням відповідних змін; зобов'язати відповідача безоплатно переоформити (у зв'язку зі зміною місцезнаходження) спеціальний дозвіл на користування надрами від 01.07.2004 №3334 на Свиридівському родовищі та безоплатно внести до нього зміни (у зв'язку з виявленням під час коригування надрами даних про нову кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів) та передати його компанії.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року вимоги позивача задоволені частково. Визнано протиправним та скасовано припис Державної служби геології та надр України №91/3334 від 17 липня 2014 року. Визнано протиправним та скасовано з моменту прийняття наказ Державної служби геології та надр України №266 від 15 серпня 2014 року в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01 липня 2004 року, наданого Приватній компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" в особі Представництва "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" з метою видобування вуглеводнів на Свиридівському родовищі. Визнані протиправними дії Державної служби геології та надр України, що полягають у вимогах сплатити збір за приріст корисних копалин при внесенні змін до спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01 липня 2004 року, наданого Приватній компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" в особі Представництва "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" (ідентифікаційний код 26333503) з метою видобування вуглеводнів на Свиридівському родовищі. Визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України, що полягає у не виданні Приватній компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" в особі Представництва "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" (ідентифікаційний код 26333503) спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01 липня 2004 року на новому бланку з урахуванням відповідних змін. Зобов'язано Державну службу геології та надр України вчинити дії стосовно виконання наказу Державної служби геології та надр України від 05 вересня 2014 року №284 в частині переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01 липня 2004 року, виданого Приватній компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" (Представництво в Україні). В іншій частині в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій посилаючись та порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами та вбачається з матеріалів справи, 01.07.2004 Державним комітетом природних ресурсів України приватній компанії "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" (Представництво в Україні, адреса місцезнаходження на момент видачі дозволу: вул. Щорса, 12, офіс 84, м. Чернігів, 14000) видано спеціальний дозвіл на користування надрами №3334 з метою видобування природного газу (супутні: конденсат, етан, пропан, бутани) Свиридівського родовища Полтавської області.

У період з 16.07.2014 по 17.07.2014 Держгеонадрами України проведено планову перевірку дотримання надрокористувачем - представництвом "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (горючі газоподібні та рідкі корисні копалини), за результатами якої складено акт перевірки №91/3334 від 17.07.2014.

В ході проведеної перевірки виявлені порушення надрокористувачем статті 24 Кодексу України про надра, а саме: не внесено зміни до спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334 у зв'язку зі зміною юридичної адреси надрокористувача; не внесено зміни до спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334 у зв'язку з перезатвердженням запасів вуглеводнів в ДКЗ України (протокол №2456 від 14.11.2011).

17.07.2014 Держгеонадрами України, з метою усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, встановлених під час здійснення планового заходу та зафіксованих у акті перевірки від 17.07.2014 №91/3334, Представництву видано припис №91/3334.

Даним приписом Представництво зобов'язано у строк до 17.08.2014 усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, зафіксовані у акті перевірки від 17.07.2014 №91/3334 (внести зміни до спеціального дозволу), та подати в письмовій формі до Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадр України матеріали, які підтверджують стан усунення порушень.

Оскільки позивачем не було надано матеріалів, які б підтверджували факт усунення виявлених порушень, Держгеонадра України відповідно до підпунктів 1, 9 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615, в зв'язку з порушенням надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, непереоформленням спеціального дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 вказаного Порядку, наказом від 15.08.2014 №266 зупинили дію спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01.07.2004, наданого Представництву. Про вказану обставину позивача було повідомлено листом Держгеонадр України від 29.08.2014 №12098/02/14-14.

У подальшому, неодноразово наказами від 05.09.2014 №281, від 26.09.2014 №307 та від 28.11.2014 №377 Держгеонадрами України змінювався пункт 5 додатка 2 наказу від 15.11.2014 №266 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01.07.2004, відтерміновуючи дату набрання ним чинності. В редакції наказу від 28.11.2014 №377 пункт 5 додатка 2 наказу Держгеонадр України від 15.11.2014 №266 в частині зупинення дії спеціального дозволу набирає чинності з 01.03.2015.

Так, відповідно до статті 24 Кодексу України про надра від 27.07.1994 №132/94-ВР користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Згідно з частиною 8 статті 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Згідно зі статтею 5 Закону України "Про державну геологічну службу України" Державну геологічну службу України складають: - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; - державні підприємства, установи та організації, які входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 №615.

Відповідно до пункту 16 Порядку №615 переоформлення дозволу здійснюється у випадках, передбачених Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", а також у разі отримання юридичною особою в оренду чи концесію цілісного майнового комплексу державного вугледобувного підприємства.

У таких випадках до заяви, в якій зазначаються номер і дата дозволу, додаються:

- засвідчені копії установчих документів заявника - юридичної особи;

- копія паспорта та реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою);

- пояснювальна записка, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою (у разі її наявності) та містить обґрунтування необхідності переоформлення дозволу;

- копія рішення власника або уповноваженого ним органу про зміну найменування або місцезнаходження юридичної особи, копії документів, що підтверджують зміну прізвища, імені та по батькові, місця проживання фізичної особи - підприємця;

- засвідчена копія договору оренди чи концесії цілісного майнового комплексу державного вугледобувного підприємства у випадку переоформлення дозволу у зв'язку з укладенням такого договору.

Законом можуть бути встановлені інші підстави для переоформлення дозволу.

Статтею 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" визначено, що підставами для переоформлення документа дозвільного характеру є: 1) зміна найменування суб'єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені, по батькові фізичної особи - підприємця; 2) зміна місцезнаходження суб'єкта господарювання.

Законом можуть бути встановлені інші підстави для переоформлення документів дозвільного характеру.

У разі виникнення підстав для переоформлення документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання зобов'язаний протягом п'яти робочих днів з дня настання таких підстав подати дозвільному органу або державному адміністратору заяву про переоформлення документа дозвільного характеру разом з документом дозвільного характеру, що підлягає переоформленню.

Дозвільний орган протягом двох робочих днів з дня одержання заяви про переоформлення документа дозвільного характеру та документа, що додається до неї, зобов'язаний видати переоформлений на новому бланку документ дозвільного характеру з урахуванням змін, зазначених у заяві про переоформлення документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з пунктом 17 Порядку №615 внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів, зокрема, у разі виявлення під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів.

Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з: - копією паспорта та реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою); - інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами; - пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу.

До перелічених документів заявник додає: оригінал або засвідчену копію передавального акта або розподільчого балансу, складеного відповідно до вимог законодавства, або нотаріально засвідчену копію цивільно-правового договору, який підтверджує факт передачі майна, необхідного для користування надрами, та засвідчені копії установчих документів - у випадках, передбачених підпунктами 1 і 5 цього пункту; лист-згоду від надрокористувача на внесення змін до дозволу - у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту.

Отже перелік документів, які подаються в разі переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу, є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає. При цьому серед таких документів відсутні документи про сплату збору за переоформлення чи внесення змін до дозволу.

Відповідно до пункту 18 Порядку №615 орган з питань надання дозволу надає протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

Переоформлення дозволу або внесення змін до нього здійснюється без зміни номера, дати реєстрації, строку його дії та умов користування надрами і є обов'язковою підставою для внесення змін до угоди про умови користування надрами.

У разі зміни особливих умов, визначених у дозволі, до нього вносяться зміни з урахуванням змін умов користування надрами.

Під час отримання переоформленого дозволу або дозволу із внесеними до нього змінами надрокористувач повертає органу з питань надання дозволу оригінал виданого раніше дозволу.

Пунктом 19 Порядку №615 визначено, що підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є: - подання заявником документів не в повному обсязі; - виявлення у поданих документах недостовірних даних; - невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.

Матеріали справи свідчать про те, що в 2007 році на підставі рішення від 24.01.2007р. відбулася зміна юридичної адреси Представництва "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед", нова юридична адреса Представництва: 37212, Полтавська область, Лохвицький район, с. Яхники, вул. Шевченка, будинок 162.

Не зважаючи на те, що чинне у 2007 році законодавство України не містило вимог щодо переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами у разі зміни місцезнаходження надрокористувача, позивач листом за №386-04/09Я від 04.09.2007 повідомив Держгеонадра України про зміну свого місцезнаходження. Вказаний лист отриманий відповідачем 05.09.2007р.

В листопаді 2011 року, згідно з висновками державної експертизи (ДКЗ України), змінились дані про кількість корисних копалин Свиридівського родовища Полтавської області (протокол Державної комісії України по запасах корисних копалин при Держгеонадрах України від 14.11.2011 №2456.

У зв'язку з цим, керуючись вимогами пункту 17 Порядку №615, 01.04.2013 надрокористувачем за власною ініціативою було подано до Держгеонадр України заяву від 29.03.2013 вих.№626-29/03 про внесення змін до дозволу №3334 від 01.07.2004 з усіма передбаченими даною нормою документами.

09.08.2013 на адресу Держгеонадр України позивачем відповідно до вимог пункту 16 Порядку №615 направлено заяву від 08.08.2013 №1551-08/08Я про переоформлення дозволу №3334 від 01.07.2004 в зв'язку зі зміною місцезнаходження з усіма необхідними додатками, обов'язковість надання яких передбачена даною нормою.

За наслідками розгляду вказаних заяв Представництва, 08.11.2013 Держгеонадрами України видано наказ №566, яким прийнято рішення щодо переоформлення згідно з пунктом 16 Порядку №615 та внесення змін згідно з пунктом 17 Порядку №615 до спеціального дозволу №3334 від 01.07.2004.

Про прийняте рішення, а саме, наказ від 08.11.2013 №566, позивача повідомлено листом від 08.11.2013 №13903/08/12-13, який надійшов до Представництва 19.11.2013. У вказаному листі відповідач зазначав, що позивачу необхідно вирішити питання щодо сплати збору за приріст запасів, як обов'язкову умову для одержання переоформленого дозволу №3334 від 01.07.2004 із внесеними змінами, та звернутися до УкрДГРІ щодо визначення розміру збору за внесення змін (переоцінені запаси ДКЗ України) до спеціальних дозволів по ділянках надр.

Таким чином Компанія "Регал Петролеум Корпорейшн Лімітед" ще до початку перевірки, за результатами якої було винесено припис №91/3334, здійснила всі визначені чинним законодавством дії для переоформлення та внесення змін до дозволу №3334, що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами.

Незважаючи на те, що Представництво неодноразово намагалось одержати дозвіл №3334 на новому бланку з урахуванням відповідних змін, відповідач не виконав власне рішення щодо переоформлення та внесення змін до дозволу №3334, та не надав позивачу переоформлений спеціальний дозвіл №3334.

Держгеонадрами України 12.06.2014 видано наказ №186, згідно з яким наказ від 08.11.2013 №566 в частині переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу №3334 від 01.07.2004 скасовано у зв'язку з несплатою Представництвом збору за приріст запасів корисних копалин.

Про існування наказу від 12.06.2014 №186 позивачу стало відомо лише 28.07.2014 після отримання листа Держгеонадр України від 09.07.2014 №9329/02/1214, яким йому повернуто заяви від 01.04.2013 та від 16.08.2014 (про внесення змін та переоформлення дозволу), тобто після проведення перевірки та складення оскаржуваного припису.

В результаті проведеної відповідачем в липні 2014 року перевірки щодо дотримання Представництвом вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (акт перевірки №91/3334 від 17.07.2014), були встановлені наступні порушення статті 24 Кодексу України про надра:

- не внесено зміни до спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01.07.2004 у зв'язку зі зміною юридичної адреси надрокористувача;

- не внесено зміни до спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01.07.2004 у зв'язку з перезатвердженням запасів вуглеводнів в ДКЗ України (протокол №2456 від 14.11.2011).

Згідно припису №91/3334 від 17.07.2014 позивачу надано строк до 17.08.2014 для усунення вказаних порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.

Позивачем повторно, вже на виконання вимог припису, до Держгеонадр України були направлені заяви від 22.07.2014 №1725-22/07Я про переоформлення спеціального дозволу №3334 від 01.07.2004 та від 13.08.2014 №1840-13/08 про внесення змін до дозволу №3334 від 01.07.2004 з додатками за переліком, який відповідає вимогам пунктів 16, 17 Порядку №615.

Тобто позивач як до проведення перевірки (ще у 2013 році), так і на виконання вимог припису №91/3334 від 17.07.2014 звертався до відповідача із заявами про переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу №3334 від 01.07.2004, проте із незалежних від Представництва причин відповідачем так і не були вчинені дії по переоформленню та внесенню змін до спеціального дозволу у відповідності до вимог Порядку №615.

11.09.2014 Представництвом отримано від Держгеонадр України лист від 09.09.2014 №12419/02/12-14, яким до відома позивача доведено про те, що протоколом Робочої групи Держгеонадр України від 05.09.2014 №12-14 та наказом Держгеонадр України від 05.09.2014 №284 прийнято рішення переоформити та внести зміни до спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01.07.2004 з метою видобування вуглеводнів Свиридівського родовища згідно з пунктами 16 та 17 Порядку №615. При цьому, вказаним листом Держгеонадра України продовжило наполягати на необхідності Представництву сплатити збір за приріст запасів корисних копалин.

Листом від 05.12.2014 №16945/02/12-14 Держгеонадрами України повідомлено позивача про надання останньому відповідно до протоколу Робочої групи Держгеонадр України №18-14 від 27.11.2014 90 календарних днів для сплати збору за приріст запасів до спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування вуглеводнів Свиридівського родовища.

Отже, не вчинення відповідачем за заявами Представництва дій по переоформленню та внесенню змін до спеціального дозволу обумовлено лише необхідністю сплати позивачем збору за приріст запасів корисних копалин з метою подальшого видобування вуглеводнів Свиридівського газоконденсатного родовища.

При цьому, Закони України, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, містять вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформленні, видачі дубліката, анулювання документа дозвільного характеру. Порядком №615 визначений вичерпний перелік документів, що мають додаватися суб'єктом господарювання до заяв про переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу. При цьому, вказаний перелік не містить документів про сплату збору за переоформлення чи внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами або сплату інших платежів. Хоча у пункті 8 статті 41 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" й зазначено про те, що за переоформлення документа дозвільного характеру у випадках, передбачених законом, справляється плата, розмір якої затверджується Кабінетом Міністрів України, проте законодавство не містить жодного порядку реалізації вказаної норми, а Держгеонадра України, в свою чергу, вимагає Представництво провести оплату за переоформлення спеціального дозволу №3334 від 01.07.2004, вказуючи лише на необхідність сплатити збір за приріст запасів корисних копалин Свиридівського родовища.

Таким чином, чинним законодавством України не встановлено обов'язку суб'єкта господарювання, який має спеціальний дозвіл на користування надрами, здійснювати будь-які платежі під час переоформлення або внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами.

Додатковим підтвердженням безоплатного переоформлення спеціального дозволу та внесення змін до нього є Перелік платних адміністративних послуг, які надаються Держгеонадрами України, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №705. Аналіз вказаного Переліку свідчить, що послуги щодо внесення змін або переоформлення спеціального дозволу на користування надрами серед платних послуг відсутні.

Наказом Держгеонадр України від 03.04.2013 №172 затверджені інформаційні картки для кожної адміністративної послуги, які надає Держгеонадра України.

Так, згідно додатків 3, 4 до вказаного наказу з метою переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами адміністративна послуга суб'єкту господарювання надається Держгеонадрами України на безоплатній основі.

Підтвердженням того, що на даний час чинне законодавство України не передбачає сплати збору за приріст запасів корисних копалин при внесенні змін до спеціального дозволу є ініціатива Держгеонадр України щодо внесення змін до Порядку №615 в частині стягнення збору за приріст запасів корисних копалин у разі внесення змін до дозволу, про що свідчить проект постанови Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами", розроблений Держгеонадрами України та оприлюднений 12.09.2014 на його веб-сайті.

У приписі №91/3334 від 17.07.2014 зазначено про допущення позивачем порушення статті 24 Кодексу України про надра у зв'язку з невнесенням змін до спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01.07.2004 з огляду на зміну юридичної адреси надрокористувача. Проте, пункт 16 Порядку №615 передбачає, що зміна місцезнаходження надрокористувача є підставою для переоформлення спеціального дозволу. Отже, вимога пункту 1 припису №91/3334 від 17.07.2014 щодо внесення змін до дозволу №3334 від 01.07.2004 у зв'язку зі зміною юридичної адреси надрокористувача є неправомірною, оскільки суперечить чинному законодавству, а саме, вимогам пункту 16 Порядку №615.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною 7 статті 16 Кодексу України про надра переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

Виходячи з викладеного, колегія суддів погоджує висновки судів попередніх інстанцій про протиправність припису №91/3334 від 17.07.2014, оскільки позивач ще до початку перевірки (у 2013 році) звернувся до відповідача із заявами про переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу №3334 від 01.07.2004, проте з незалежних від Представництва причин, за відсутності його вини, Держгеонадрами України так і не були вчинені дії по переоформленню та внесенню змін до спеціального дозволу у відповідності до вимог Порядку №615.

Стосовно прийняття наказу Держгеонадр України від 15.08.2014 №266, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами №3334 від 01.07.2004р., слід зазначити про таке.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону України "Про нафту і газ" передбачено, що дія спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами може бути тимчасово зупинена спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр, безпосередньо або за поданням органів державного гірничо-технічного, екологічного і санітарного контролю та органів місцевого самоврядування у разі: порушення користувачем нафтогазоносними надрами або уповноваженим ним виконавцем робіт умов спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами або угоди про умови користування нафтогазоносними надрами; виникнення внаслідок виконання робіт, пов'язаних з користуванням нафтогазоносними надрами на ділянці, безпосередньої загрози життю чи здоров'ю працівників користувача нафтогазоносними надрами або населення; неодноразового порушення вимог законодавства щодо охорони довкілля і раціонального використання нафтогазоносних надр; виконання на наданій ділянці робіт, не обумовлених спеціальним дозволом на користування нафтогазоносними надрами, крім пошуків і розвідки нових покладів нафти і газу в межах ділянки.

Зазначена норма Закону передбачає, що дія спеціального дозволу на користування нафтогазоносними надрами може бути зупинена спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр у випадках, встановлених Законом, безпосередньо або за поданням органів державного гірничо-технічного, екологічного і санітарного контролю та органів місцевого самоврядування.

Однак, відповідачем не надано доказів того, що станом на момент прийняття рішення про зупинення дії спеціального дозволу існували підстави, визначені у статті 26 Закону України "Про нафту і газ", а саме, що позивачем, як користувачем нафтогазоносними надрами або уповноваженим ним виконавцем робіт порушено умови спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами або угоди про умови користування нафтогазоносними надрами; що внаслідок виконання робіт, пов'язаних з користуванням нафтогазоносними надрами на ділянці виникла безпосередня загроза життю чи здоров'ю працівників або населення; що компанія неодноразово порушувала вимоги законодавства щодо охорони довкілля і раціонального використання нафтогазоносних надр; або що компанія виконувала на наданій ділянці роботи, не обумовлені спеціальними дозволами на користування нафтогазоносними надрами.

Зміст наказу про зупинення дії спеціального дозволу, свідчить про те, що його дія зупинена відповідно до підпунктів 1, 9 пункту 22 Порядку №615.

Підпунктами 1, 9 пункту 22 Порядку №615 передбачено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр, непереоформлення дозволу у випадках, передбачених пунктом 16 цього Порядку.

З матеріалів справи вбачається, що приписом №91/3334 від 17.07.2014 Представництво зобов'язано у строк до 17.08.2014р. усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, зафіксовані у акті перевірки від 17.07.2014 №91/3334 (внести зміни до спеціального дозволу).

Не зважаючи на незгоду з вимогами припису, на його виконання позивачем, з дотриманням строків, наданих для усунення порушень, були повторно подані заяви про переоформлення та внесення змін до спеціального дозволу №3334 від 01.07.2004, проте із незалежних від Представництва причин Держгеонадрами України не вчинені дії у відповідності до вимог, передбачених Порядком №615, по переоформленню та внесенню змін до спеціального дозволу.

Крім того наказ №266 прийнятий відповідачем передчасно, оскільки він датований 15.08.2014р., а приписом №91/3334 від 17.07.2014 позивачу надано строк до 17.08.2014р. для усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, зафіксованих у акті перевірки від 17.07.2014 №91/3334.

Таким чином відповідач, видаючи спірний припис №91/3334 від 17.07.2014р., приймаючи наказ від 15.08.2014 №266 в частині зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334, вимагаючи сплатити збір за приріст корисних копалин при внесенні змін до спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334, а також не оформляючи та не видаючи Представництву спеціального дозволу на користування надрами від 01.07.2004 №3334 на новому бланку з урахуванням відповідних змін, діяв всупереч вимогам чинного законодавства України, яке регулює відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає вірними висновки суду першої та апеляційної інстанцій щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог в цій частині заявленого позову.

Отже, колегія суддів дійшла висновку, що при розгляді справи судами першої та апеляційної інстанцій були повно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків судів попередніх інстанцій не спростовують.

Відповідно до ст. 224 КАС України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчинення процесуальних дій.

Керуючись статтею 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 02 квітня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 КАС України.

Судді: