Ухвала суду № 52078882, 29.09.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
815/4780/14
Номер документу
52078882
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2015 року м. Київ К/800/14600/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:Головуючий суддя:Вербицька О.В.Судді: Маринчак Н.Є. Цвіркун Ю.І.розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2014 р.

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 р.

у справі № 815/4780/14

за позовом Приватного акціонерного товариства «Пивоварня «Південна»

до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області

про скасування податкового повідомлення-рішення

В С Т А Н О В И В :

Приватне акціонерне товариство «Пивоварня «Південна» (далі - позивач, ПАТ «Пивоварня «Південна») звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області (далі - відповідач, ДПІ в Овідіопольському районі) про скасування податкового повідомлення-рішення.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2014 р. позов задоволено. Скасовано податкове повідомлення - рішення від 22.07.2014 р. року № 00002442201.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 р. постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2014 р. залишено без змін.

У касаційній скарзі ДПІ в Овідіопольському районі, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2014 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 р. і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

У письмовому запереченні на касаційну скаргу ПАТ «Пивоварня «Південна», посилаючись на те, що касаційна скарга є необґрунтованою, просить залишити її без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2014 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 р. - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку про наступне.

ДПІ в Овідіопольському районі проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПАТ «Пивоварня Південна» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині правильності нарахування орендної плати за період з 01.01.2009 р. по 31.05.2014 р., за результатами якої складено акт від 07.07.2014 р. № 1026/15-21-22-01/31005297.

В акті перевірки зазначено порушення позивачем пп.271.1.1 п.271.1 ст.271, п.288.1, п.288.4 ст.288, п.289.2 ст.289 ПК України, в результаті чого занижено суму орендної плати з червня 2011 р. по травень 2014 р. в розмірі 880 854,16 грн.

На підставі акта перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення - рішення від 22.07.2014 р. року № 00002442201, яким позивачу визначено грошове зобов'язання з орендної плати за землю на суму 1 101 067,7 грн., в т.ч. за основним платежем - 880 854,16 грн. та штрафними санкціями - 220 213,54 грн.

Суди першої та апеляційної інстанцій визнали необґрунтованими такі висновки податкового органу, з чим погоджується суд касаційної інстанції, з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням 30 сесії V скликання Таїровської селищної ради №1646-У від 22.09.2009 р. поновлений договір оренди земельної ділянки № 5, укладений між позивачем та Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області на підставі рішення Таїровської селищної ради № 343-ХХІV від 23.03.2004р., за яким об'єктом була земельна ділянка, загальною площею 18,88 га, що знаходиться на території Таїровської селищної ради в межах населеного пункту за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул. Пивоварна, 1-7, надана в оренду для розміщення об'єктів пивзаводу та під'їзних доріг, із зміною умов договору оренди та розміру орендної плати.

Цим рішення також затверджено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, площею 18,88 га. у розмірі 46 947 415,90 грн. та розмір орендної плати за оренду земельної ділянки, що орендується ПАТ «Пивоварня «Південна».

На виконання рішення Таїровської селищної ради від 22.09.2009 р. між позивачем та Таїровською селищною радою Овідіопольського району Одеської області 24.11.2009 року укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 18,88 га, що знаходиться на території Таїровської селищної ради в межах населенного пункту за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, смт. Таїрове, вул. Пивоварна, 1-7, строком на 25 років, для розміщення об'єктів пивзаводу та під'їзних доріг.

Договір оренди набув чинності з моменту його реєстрації Овідіопольським районним відділом Одеської регіональної філії Державного підприємства «Центр ДЗК», у розділі IV Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №041052900037, а саме з 28.01.2010 року.

З пункту 2.5 договору оренди вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 18.88 га, яка є об'єктом оренди, складає 46 947 415,90 грн., згідно витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки, виданого відділом земресурсів в Овідіопольському районі 01.04.2008 р. № 292-о.

Відповідно до ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності, щодо розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Статтею 23 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Отже, у Таїровської селищної ради були повноваження на затвердження сесією V скликання 22.09.2009 р. нормативно-грошової оцінки, складеної у 2008 р., земельної ділянки площею 18,88 га., яка орендується ПАТ «Пивоварня Південна».

Відповідно до п.1 Порядку проведення індексації грошової оцінки земель, затвердженого постановою Кабміну України від 12.05.200р. № 783, якій діяв під час укладання договору оренди від 24.11.2009 р., грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення індексується станом на 1 січня поточного року на коефіцієнт, що визначається за формулою: Кі = [І - 10] : 100, де І - середньорічний індекс інфляції року, за результатами якого проводиться індексація. Якщо значення Кі не перевищує одиниці, індексація не проводиться.

При цьому аналогічні вимоги щодо застосування коефіцієнту, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення містить п.289.2 ст.289 ПК України, який набрав чинності з січня 2011 р.

За умовами договору оренди (п. 4.4 ст. 4) при зміні розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки за результатами щорічної індексації, яка проводиться за станом на 1 січня кожного року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2000 року №783 «Про проведення індексації грошової оцінки земель», сума орендної плати за земельну ділянку у рік обчислюється орендарем самостійно, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, збільшеної на коефіцієнт індексації, визначений на підставі середньорічного індексу інфляції за минулий рік.

Згідно листа Державного комітету України із земельних ресурсів від 11.01.2010 р. № 641/22/6-10, нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2010 за 2009 рік необхідно індексувати на коефіцієнт індексації 1,059. Коефіцієнт індексації за 2010-2014рр. склав на початок кожного наступного року - 1, що підтверджено листом Державного агентства земельних ресурсів України від 10.01.2014р. № 12-28-0.22-95/2014.

Як встановлено судами, позивачем розраховано розмір орендної плати за землю за 2010 р. шляхом множення розміру орендної плати, визначеної договором, 1 408 422,48 грн. (3% від нормативно грошової оцінки - 46 947 415,90 грн.) на коефіцієнт індексації за 2009 р. - 1,059, який дорівнює 1 491 519,41 грн.

При цьому орендну плату за 2010 рік по договору оренди землі від 24.11.2009 р. позивач розрахував з часу набрання чинності цим договором, тобто з 28.01.2010р., яка склала 1 383 263,92 грн.

Орендна плата за період з 01.01.2010 р. по 27.01.2010 р. розрахована відповідно до умов попереднього договору оренди землі від 09.06.2004 р. при визначенні якої застосовувались коефіцієнти індексації за попередні роки, починаючи з 2004 р., в т.ч. за 2008 р. в розмірі 1,152, яка склала 17 787,06 грн.

В подальшому за періоди 2011-2012 рр. позивач щорічно оплачував оренду плату за землю в розмірі 1 491 519,41 грн., оскільки коефіцієнт індексації за вказані періоди склав 1. За 2013 рік орендна плата склала - 2 413 695,39 грн., 2014 рік - 2 485 865,68грн. з урахуванням підвищення процентної ставки орендної плати.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку щодо відсутності правових підстав для застосування коефіцієнту індексації за 2008 р. при визначенні розміру орендної плати за 2010 рік, оскільки індексування нормативно-грошової оцінки землі на коефіцієнт індексації визначається на підставі середньорічного індексу інфляції лише за минулий рік.

Таким чином, саме за вищевказаних обставин справи, суди першої та апеляційної інстанцій дійшли правильного висновку, з яким погоджується колегія суддів касаційної інстанції, щодо обґрунтованості заявлених позивачем вимог.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено, правова оцінка обставин у справі дана вірно.

За таких обставин, касаційна скарга позивача підлягає залишенню без задоволення, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2014 р. та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 р. залишенню без змін.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210, 214 - 215, 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

1. Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Овідіопольському районі Головного управління Міндоходів в Одеській області залишити без задоволення.

2. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 26.09.2014 р. та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.03.2015 р. залишити без змін.

3. Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.В. Вербицька

Судді Н.Є. Маринчак

Ю.І. Цвіркун