Ухвала суду № 52078639, 29.09.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
815/4614/14
Номер документу
52078639
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"29" вересня 2015 р. м. Київ К/800/19925/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Головуючого судді Малиніна В.В.,суддів Ліпського Д.В., Швеця В.В.розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, за участю третьої особи - першого заступника начальника Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря Маляс А.О. про визнання протиправними та скасування наказів, поновлення на посаді, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом (уточненим шляхом відмови від частини позовних вимог), до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, третя особа: перший заступник начальника Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря Маляс Андрій Олександрович, у якому просив: визнати протиправними та скасування наказів: Державної екологічної інспекції України від 18 липня 2014 року № 217-о «Про звільнення ОСОБА_4»; Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря від 21 липня 2014 року № 162-о «Про звільнення ОСОБА_4»; поновити позивача на посаді першого заступника начальника Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції України з 21 липня 2014 року.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано наказ ДЕІ від 18 липня 2014 року №217-о «Про звільнення ОСОБА_4», наказ ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря від 21 липня 2014 року №162-о «Про звільнення ОСОБА_4». Поновлено ОСОБА_4 на посаді першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря ДЕІ з 21 липня 2014 року.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2015 року рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволені позову відмовлено.

Вважаючи, що рішення суду апеляційної інстанції прийнято з порушенням норм процесуального та матеріального права, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій просить його скасувати, залишивши в силі рішення суду першої інстанції.

Один із відповідачів та третя особа у письмових запереченнях на вказану касаційну скаргу, які надійшли до Вищого адміністративного суду України просять її залишити без задоволення, а оскаржувані рішення без змін.

Відповідно до частини першої статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Перевіривши правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що наказом ДЕІ України від 30 грудня 2011 року №123-о позивача призначено з 03 січня 2012 року на посаду першого заступника начальника ДЕІ Північно - Західного регіону Чорного моря - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря ДЕІ порядком переведення з ДЕІ з охорони довкілля Північно - Західного регіону Чорного моря Мінприроди України.

Наказом ДЕІ від 18 липня 2014 року №217-о «Про звільнення ОСОБА_4», на підставі листа-погодження Міністра екології та природних ресурсів України від 09 липня 2014 року №5/1-14/8292-14, позивача звільнено з 21 липня 2014 року з посади першого заступника начальника ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря ДЕІ відповідно до пункту 5 статті 41 Кодексу законів про працю України (далі КЗпП) у зв'язку з припиненням повноважень посадової особи.

Наказом ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря від 21 липня 2014 року №162-о «Про звільнення ОСОБА_4» було оголошено наказ ДЕІ від 18 липня 2014 року №217-о «Про звільнення ОСОБА_4».

Прийняття вказаних наказів та звільнення позивача і стало підставами для його звернення з позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції зазначив, що будь-яких доводів щодо припинення повноважень позивача як посадової особи ні в оскарженому наказі Державної екологічної інспекції України від 18 липня 2014 року № 217-о «Про звільнення ОСОБА_4», яким позивача звільнено відповідно до пункту 5 статті 41 КЗпП України, ні у письмових запереченнях проти позову - відповідачем не наведено та/або доказів на доведення припинення повноважень позивача як посадової особи - суду не надано. Крім того, оскаржений наказ Державної екологічної інспекції України від 18 липня 2014 року №217-о про звільнення ОСОБА_4 з посади першого заступника начальника Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря - першого заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Державної екологічної інспекції України підписаний першим заступником голови Державної екологічної інспекції України В.М. Синьогубом, хоча такий має бути підписаний Головою Держекоінспекції України за погодженням з Міністром екології та природних ресурсів.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції зазначив, про законність дій відповідачів при прийнятті спірних наказів, визначаючи належну підставу звільнення держаного службовця пункт 5 статті 41 КЗпП України.

З даним висновком суду апеляційної інстанції колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується та вважає його необгрунтованим, з огляду на наступне.

Даний спір виник з приводу звільнення позивача з державної служби. Спеціальним для даних правовідносин є Закон України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 року (далі - Закон 3723), інші закони та підзаконні нормативно-правові акти, в тому числі і норми КЗпП України, застосовуються лиши в частині, що не суперечить спеціальному закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону 3723 крім загальних підстав, передбачених КЗпП України державна служба припиняється у разі:

1) порушення умов реалізації права на державну службу;

2) недотримання пов'язаних із проходженням державної служби вимог, передбачених ст.ст. 16 і 16-1 цього Закону;

3) досягнення державним службовцем граничного віку проходження державної служби (ст. 23 цього Закону);

4) відставки державних службовців, які займають посади першої або другої категорії (ст. 31 цього Закону);

5) виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню державного службовця на державній службі (ст. 12 цього Закону);

6) відмови державного службовця від прийняття або порушення Присяги, передбаченої ст. 17 цього Закону;

7) притягнення державного службовця до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

З огляду на системний аналіз спеціальних і загальних норм, суд касаційної інстанції приходить до висновку, що законодавець чітко визначив підстави для припинення державної служби та закріпив їх у ст. 30 Закону 3723 і у ст. 40 КЗпП України.

В свою чергу, ст. 41 КЗпП України не може застосовуватись до спірних правовідносин, оскільки вказаною нормою передбачено додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов, до яких не відносяться особи, що проходять державну службу, з огляду на вимоги ч. 1 ст. 30 Закону 3723.

Отже, у відповідача були відсутні правові підстави для звільнення позивача на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України, а спірні накази підлягають скасуванню з поновленням позивача на займаній посаді, як вірно визначив суд першої інстанції.

Враховуючи вищевикладене, суд касаційної інстанції зауважує, що позивача протиправно звільнено із займаної посади та державної служби на підставі п. 5 ч. 1 ст. 41 КЗпП України, оскільки вказана норма не підлягає застосуванню при вирішенні трудових спорів щодо звільнення з публічної служби.

Згідно з частиною 3 статті 211 КАС України підставами касаційного оскарження є порушення судами норм матеріального чи процесуального права.

Відповідно до ст. 226 КАС України, суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

З огляду на викладене, зазначене рішення суду апеляційної інстанції підлягає скасуванню з залишенням в силі рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 210, 211, 220, 221, 223, 226, 230, 231 Кодексу про адміністративне судочинство України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.

Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 8 квітня 2015 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Державної екологічної інспекції України, Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, за участю третьої особи - першого заступника начальника Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря Маляс А.О. про визнання протиправними та скасування наказів, неволення на посаді скасувати, залишити в силі постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 січня 2015 року.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.В. Малинін

Судді: Д.В. Ліпський

В.В. Швець