ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/5918/15
Категорія: 1.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Запорожана Д.В.,
- Шеметенко Л.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, про визнання протиправною та скасування постанови Одеської міської виборчої комісії № 22 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, висунутого Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова», -
В С Т А Н О В И В:
З позовом до суду звернувся Кандидат на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 та Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, про визнання протиправною та скасування постанови Одеської міської виборчої комісії № 22 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, висунутого Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова».
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року у задоволені заявленого позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити заявлені вимоги в повному обсязі, наголошуючи, зокрема, на порушенні судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду, Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова висунуто кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 (а.с.57) та подано до Одеської міської виборчої комісії Одеської області документи для його реєстрації (а.с.52).
За результатами розгляду поданих Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова документів 25.09.2015 року Одеською міською виборчою комісією Одеської області прийнято постанову № 22 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, висунутого Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова» (а.с.50).
Не погодившись з вказаним рішенням, посилаючись на наявність арифметичних помилок та неточностей у поданій кандидатом для реєстрації на посаду міського голови декларації про майно, доходи, витрати та фінансові зобов'язання за 2014 рік, позивач звернулась до суду з даним позовом про визнання цього рішення протиправним та його скасування.
Вирішуючи спірне питання та відмовляючи у задоволені заявлених позивачем вимог, суд першої інстанції виходив з того, що Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова були подані усі необхідні для реєстрації кандидатом на посаду міського голови документи за переліком та формою, які визначені ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори», а тому у Одеській міській виборчій комісії Одеської області були відсутні законні підстави для відмови у реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Одеського міського голови.
Крім того, доходячи вказаного висновку, суд першої інстанції зазначив, що за правилами ч. 12 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» помилки і неточності в поданих на реєстрацію кандидатів документах, на які посилається позивач, підлягають виправленню і не є підставою для відмови у реєстрації.
За викладених обставин, суд першої інстанції прийшов до висновку, що підстави для задоволення заявленого позову та скасування прийнятого відповідачем рішення відсутні.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону.
Положеннями ч. 1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори» передбачений перелік документів, які подаються до територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, до якого входить, зокрема, декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, подана відповідно до статті 45 цього Закону.
Згідно вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про місцеві вибори» декларація про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за рік, що передує року початку виборчого процесу, подається кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
За правилами ч. 4 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Частиною 1 статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» визначений вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Так, за правилами вказаної статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости є: порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; припинення громадянства України особи; визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
В заявленому позові, так і в поданій апеляційній скарзі, як на підставу для відмови у реєстрації кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, висунутого Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова, та відповідно наявності підстав для скасування рішення відповідача про реєстрацію зазначеного кандидата, позивач посилається на наявність арифметичних помилок та неточностей у поданій таким кандидатом для реєстрації декларації про майно, доходи, витрати та фінансові зобов'язання за 2014 рік.
Водночас, ч. 3 ст. 45 Закону України «Про місцеві вибори» прямо передбачено, що помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та підлягають виправленню.
Враховуючи зазначені положення Закону України «Про місцеві вибори», колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що наведені позивачем помилки та неточності в Декларації про майно, доходи, витрати та фінансові зобов'язання ОСОБА_3 за 2014 рік не могли бути підставою для прийняття відповідачем рішення про відмову у реєстрації його кандидатом на посаду міського голови та відповідно не є підставою для скасування прийнятого відповідачем рішення про реєстрацію цього кандидата.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, для реєстрації ОСОБА_3, в якості кандидата на посаду міського голови, Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова було подано Декларацію про майно, доходи, витрати та фінансові зобов'язання ОСОБА_3 за 2014 рік, заповнену ним за формою, встановленою Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», як того вимагають положення ст. 45 Закону України «Про місцеві вибори».
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо необґрунтованості заявлених позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, колегія суддів зазначає, що за правилами ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
З огляду на викладене, враховуючи те, що позивач не відноситься до категорії осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, однак при зверненні до суду з апеляційною скаргою судовий збір нею не сплачений, на підставі ст. 94 КАС України, з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 535,92 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 до Одеської міської виборчої комісії Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, Одеської міської організації Української морської партії Сергія Ківалова, про визнання протиправною та скасування постанови Одеської міської виборчої комісії № 22 «Про реєстрацію кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, висунутого Одеською міською організацією Української морської партії Сергія Ківалова» - залишити без змін.
Стягнути з Кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38016923; банк отримувача - ГУДКСУ в Одеській області; код банку отримувача (МФО) - 828011; рахунок отримувача - 31212206781008; код класифікації доходів бюджету - 22030001; призначення платежу - судовий збір, ПІБ апелянта чи назва установи, організації, що виступає апелянтом, Одеський апеляційний адміністративний суд, код ЄДРПОУ суду 34380461) несплачений судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року в розмірі 535,92 грн. (п'ятсот тридцять п'ять гривень 92 коп.).
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: М.П. Коваль
Суддя: Д.В. Запорожан
Суддя: Л.П. Шеметенко