Постанова № 52072429, 10.09.2015, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
676/3974/15-а
Номер документу
52072429
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 676/3974/15-а

Головуючий у 1-й інстанції: Семенюк В.В.

Суддя-доповідач: Мельник-Томенко Ж. М.

10 вересня 2015 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мельник-Томенко Ж. М.

суддів: Ватаманюка Р.В. Сторчака В. Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційні скарги управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, ОСОБА_2 на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

У червні 2015 року ОСОБА_2 звернулась до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області в якому просила визнати протиправними дії відповідача та здійснити перерахунок призначеної пенсії.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2015 року позов задоволено частково, а саме: визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області щодо не врахування при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2 до складу заробітної плати, на підставі якої проводилось обчислення розміру пенсії надбавки за спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" в розмірі 120,00 грн. в місяць та винагороди за вислугу років, як посадовій особі органів державної податкової служби, яка має спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" в розмірі 40% в сумі 577,60 грн. в місяць, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які повинні враховуватися в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, а також зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці- Подільському та Кам'янець- Подільському районі Хмельницької області включити ОСОБА_2 до складу заробітної плати, з якого проводилось обчислення розміру її пенсії 80 % заробітної плати, відповідно до закону чинного на момент призначення пенсії, наступних складових: надбавки за спеціальне звання "Радник податкової служби другого рану" в розмірі 120,00 грн. в місяць та винагороду за вислугу років як посадовій особі органів державної податкової служби, яка має спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" в розмірі 40% в сумі 577,60 грн. в місяць, згідно довідки Кам'янець-Подільської ОДПІ від 28.01.2015 року № 120/05-055, виданої на заміну довідки від 05.11.2013 року № 247/05-055 та донарахувати пенсію та індексацію пенсії, не змінюючи дату базового місяця (листопад 2013 року), починаючи з 26.02.2014 року. В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, сторони подали апеляційні скарги, в яких просять суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення.

Сторони в судове засідання не з'явились. Про дату, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

За таких обставин, а також враховуючи, що судом участь сторін в судовому засіданні не визнавалась обов'язковою, колегія суддів прийшла до висновку щодо можливості апеляційного розгляду в порядку письмового провадження у відповідності до пункту 2 частини 1 статті 197 КАС України.

Згідно частини 6 статті 12, частини 1 статті 41 КАС України у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Відповідно до ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - змінити, з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 з 05.11.2013 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу".

У березні 2015 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Кам'янець-Подільської ОДПІ №20/05-055 від 28.01.2015 року про складові заробітної плати.

Згідно зазначеної довідки надбавка за спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" становить 120 грн. вна місяць та винагорода за вислугу років, як посадовій особі органів державної податкової служби, яка має спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" у розмірі 40% в сумі 577,60 грн. на місяць.

Однак, листом управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області від 12 березня 2015 року № 3566/05 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії.

Позивач, вважаючи такі дії управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області неправомірними, звернулась за захистом своїх прав до суду.

Задовольняючі позовні вимоги, суд першої інстанції, виходив з неправомірності дій та рішення відповідача. Надбавка за спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" та винагорода за вислугу років, повинні бути враховані при обчисленні пенсії.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції із наступних підстав.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно статті 37-1 Закону України "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

При цьому, внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про державну службу" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Саме до цього зводиться правова позиція, висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року, яка згідно зі статтею 244-2 КАС України є обов'язковою для суддів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до його рішень.

Згідно частини 5 статті 33 Закону України "Про державну службу" надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Виплата винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання регулюється Порядком виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 року №1013.

Як встановлено з матеріалів справи, надбавку за спеціальне звання "Радник податкової служби 11 рангу" в розмірі 120,00 грн. на місяць та винагороду за вислугу років як посадовій особі органів державної податкової служби яка має спеціальне звання "Радник податкової служби 11 рангу" в розмірі 40% в сумі 577,60 грн. на місяць, позивач отримала на підставі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 15.10.2014 року по справі №822/3988/14.

Такий висновок відповідає положенням пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до законів, зазначених у пункті 1 цієї постанови (у пункті 1 постанови зазначений Закон України «Про державну службу»), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.

Сума грошової винагороди також включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України в постанові від 04.03.2014 року по справі №21-14а14.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів погоджується із рішенням суду першої інстанції, що відповідач при перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_2 зобов'язаний був врахувати суми надбавки за спеціальне звання "Радник податкової служби 11 рангу" та винагороди за вислугу років як посадовій особі органів державної податкової служби яка має спеціальне звання "Радник податкової служби 11 рангу", на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування .

Однак, суд апеляційної інстанції не може погодитись із висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на захист порушених прав за період починаючи з 26.02.2014 року, з огляду на таке.

Основні засади призначення та перерахунку пенсії визначенні Законом України "Про пенсійне забезпечення" та Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 1 п. 1 ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що пенсія призначається (перераховується) з дня звернення за пенсією.

Відповідно до п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з 02.03.2015 року, тобто з моменту звернення позивача до Управління із заявою про перерахунок пенсії, з залишенням без розгляду позовні вимоги за період з 05.11.2013 року по 01.03.2015 року.

Такий висновок узгоджується з правовою позицією Вищого адміністративного суду України в постанові від 21.01.2015 року по справі №К/800/53362/14.

На підставі викладеного, колегія суддів за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції вирішила змінити її та постановити нову постанову, з підстав порушення судом першої інстанції норм процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, змінити постанову суду.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право змінити постанову суду з підстави правильного по суті вирішення справи чи питання, але з помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні апеляційних скарг управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області, ОСОБА_2 відмовити повністю.

Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці-Подільському та Кам'янець-Подільському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії змінити.

Адміністративний позов за період з 05.11.2013 року по 01.03.2015 року залишити без розгляду.

Абзац 3 резолютивної частини постанови Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2015 року викласти в наступній редакції: "Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в м. Кам'янці- Подільському та Кам'янець- Подільському районі Хмельницької області включити ОСОБА_2 до складу заробітної плати, з якого проводилось обчислення розміру її пенсії 80 % заробітної плати, відповідно до закону чинного на момент призначення пенсії, наступних складових: надбавки за спеціальне звання "Радник податкової служби другого рану" в розмірі 120,00 грн. в місяць та винагороду за вислугу років як посадовій особі органів державної податкової служби, яка має спеціальне звання "Радник податкової служби другого рангу" в розмірі 40% в сумі 577,60 грн. в місяць, згідно довідки Кам'янець-Подільської ОДПІ від 28.01.2015 року № 120/05-055, виданої на заміну довідки від 05.11.2013 року № 247/05-055 та донарахувати пенсію та індексацію пенсії, не змінюючи дату базового місяця (листопад 2013 року), починаючи з 02.03.2015 року".

У решті постанову Кам`янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 04 серпня 2015 року залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. ст. 212, 254 КАС України.

Головуючий Мельник-Томенко Ж. М.

Судді Ватаманюк Р.В.

Сторчак В. Ю.