Постанова № 52066230, 31.08.2015, Володимирецький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
31.08.2015
Номер справи
556/734/15-а
Номер документу
52066230
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 556/734/15-а

Номер рядка звіту 90

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"31" серпня 2015 р. смт. Володимирець

Володимирецький районний суд Рівненської області під головуванням

судді Закревського Л.В.

за участі:

секретаря Басик Г.Т.

позивачки ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду у смт. Володимирець адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій.

В обґрунтування свого позову зазначила, що працювала на посаді державного службовця. З 10 січня 2011 року їй було призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

При обчисленні розміру пенсії відповідач не взяв до розрахунку складові частини винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за період з 01.01.2006 р. по 31.12.2010 p., оскільки при призначенні пенсії дані виплати не були включені при обчисленні пенсії .

З цього приводу позивачка звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, та виплати не донарахованої суми пенсії, але21.04.2015 року їй було відмовлено, оскільки індексація, відповідно дост. 33 Закону «Про державну службу»не зазначена, як частина заробітної платидержавного службовця.

До заяви позивачкою були надані довідки Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області від 30.03.2015 р. №426/17-18-05-21 та №425/17-18-05-21. Дані довідок підтверджують, що під час проходження державної служби позивачка отримувала заробітну плату яка складалася з посадового окладу, надбавки за спеціальне звання, надбавки за вислугу років, надбавки за особливі умови праці по п.2г та п.2.1.г по Постанові KM України від 31.12.1996 р. №1592, надбавки за високі досягнення у праці, премії в т.ч. премії до державних свят, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та суми виплат пов'язаних з індексацією заробітної плати.

Позивачка вважає це рішення неправомірним, та просить суд постановити рішення, яким визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області щодо відмови їй у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати - індексації доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, грошової винагороди державних службовців за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків.

Зобов'язати УПФУ в Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок пенсії з 10.01.2011 року з урахуванням зазначених складових частин заробітної плати.

Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання з'явилася заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та пояснила, що працюючи на посаді державного службовця отримувала заробітну плату, премії, матеріальну допомогу на оздоровлення на які були нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, але при обчисленні розміру пенсії відповідач не взяв до розрахунку складові частини заробітної плати - індексацію доходів та матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків. Просила заявлені вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 в судове засідання з'явилася, надала письмове заперечення проти позову, в обґрунтування якого зазначає що відповідно до ст. 33 Закону України "Про державну службу"якою закріплено оплату праці державних службовців, та умови оплати праці державних службовців, що розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги, що визначаються Кабінетом Міністрів України. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши та проаналізувавши пояснення сторін, дослідивши інші докази, які наявні в матеріалах справи, суд прийшов до висновку, що вимоги викладені в позовній заяві ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Підставами для такого висновку суду стало наступне:

Згідно з ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 вийшла на пенсію державного службовця 10 січня 2011 року і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області.

17.04.2015 року ОСОБА_1 звернулася з заявою до відповідача про перерахунок пенсії та виплати компенсації з дати призначення пенсії і в подальшому виплату з перерахуванням нової пенсії.

Листом відповідача УПФУ вВолодимирецькому районі Рівненської області №1174/03 від 21.04.2015 року позивачці відмовлено у перерахунку пенсії та було рекомендовано звернутися до суду.

Статтею 19 Конституції Українивизначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу»на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленост. 26 Закону України «Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першоїст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями,- у розмірі 80% відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Відповідно до ч.1ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року №108/95-ВРвстановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" 05.11.1991 № 1788-XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяли на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" 09.07.2003 № 1058-IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Зі змісту наведених норм вбачається, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. № 5-1затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу».

Також довідкою № 426/17-18-05-21 від 30.03.2015 року, яка видана Кузнецовською обєднаною державною податковою інспекцією ГУ ДФС ДПА у Рівненській області підтверджується, що всі виплати які були включені в довідку №425/17-18-05-18 від 30.03.2015 року, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України «Про державну службу», нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно постанови КМУ №100 від 08.02.1995 року «Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати» де зазначено, що премія за професійну майстерність включається в заробіток того місяця на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю на заробітну плату.

Таким чином, суд приходить до висновку, що неврахування складових заробітної плати, на підставі яких встановлюється пенсія, здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувались державним службовцям під час проходження ними державної служби, не відповідає правовим актам вищої юридичної силиЗакону України № 3723, Постанови 865 КМУ «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».

Відповідно до ч.2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти позову.

Відповідно дост. 99 КАС Україниадміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Під словосполученням «іншими законами» не можуть розумітися положенняглави 19 Цивільного кодексу України, оскільки позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу, а адміністративний позов - звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.

Враховуючи, що позивачка звернулася до суду 29 квітня 2015 року, суд дійшов висновку, що вимоги позивачки можуть бути задоволені в межах шестимісячного строку, а саме за період з 29 жовтня 2014 року. Позовні вимогиза період з 10 січня 2010 року по 29 жовтня 2014 року мають бути залишені без розгляду, оскільки заявлені поза межами шестимісячного строку, встановленогост. 99 КАС України

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку що дії відповідача з відмови у врахуванні суми матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових потреб та індексації при перерахунку пенсії є протиправними, та визнає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

На підставіЗакону України "Про державну службу",Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,Закону України "Про оплату праці",Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", керуючись ст.ст.11,86,158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі про визнання дій протиправними та зобовязання до вчинення дій задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням складових частин заробітної плати-індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Володимирецькому районі Рівненської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком згідно Закону України „Про державну службу" у розмірі 90% заробітної плати починаючи з 29 жовтня 2014 року з врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 40 % відповідно до положень Постанови KM України від 12 вересня 1997 року №1013 „Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання", матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати відповідно до довідок Кузнецовської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС ДПА у Рівненській області від 30.03.2015 р. № 425/17-18-05-18 та №426/17-18-05-21.

В решті заявлених вимог відмовити.

Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі звільнити від сплати судового збору.

Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 31 серпня 2015 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 04 вересня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Володимирецький районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Постанова набуває чинності, якщо протягом зазначеного часу не надійде апеляційна скарга на неї.

Суддя: Закревський Л.В.