Справа № 360/2109/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2015 рокуБородянський районний суд
Київської області в складі: головуючого - судді Унятицького Д.Є.
при секретарі Андрієнко М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Бородянка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
У вересні 2015 року позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що згідно поданої в 2011 році до управління пенсійного фонду України у Бородянському районі заяви їй призначена пенсія відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723 Про державну службу у розмірі 80 % від заробітної плати. Однак, при обчисленні пенсії не були включені суми матеріальної допомоги та індексації за останні два роки перед призначенням пенсії. На її звернення про перерахунок пенсії отримала відмову. Просила визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі щодо включення до заробітної плати, з якої обчислювалась пенсія, матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, зобов'язати відповідача провести їй перерахунок пенсії з дня призначення пенсії, з 30 вересня 2011 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 8895,10 грн., матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 7232,94 грн., індексацію в сумі 8333,31 грн. та грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 3232,94 грн.
В судове засідання позивачка не з'явилась, просила слухати справу без її участі.
Відповідач - управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області свого представника в судове засідання не направив. В запереченні на позов пояснив, що при обчисленні пенсій державним службовцям матеріальна допомога та індексація не враховуються, оскільки відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» не відносяться до інших надбавок.
Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у Бородянському районі та з 30 вересня 2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України Про державну службу. 25 серпня 2015 року позивачка звернулась до відповідача із заявою (а.с.11) про включення до її доходу з якого обчислювалась пенсія сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та індексації заробітної плати.
Відповідач відмовив позивачці у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії та включення до розрахунку заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, що підтверджується листом УПФУ (а.с.7).
Згідно копії довідки управління пенсійного фонду України у Бородянському районі від 25 серпня 2011 року за період роботи ОСОБА_1 в даній установі з вересня 2009 року по серпень 2011 року (включно) їй була нарахована допомога на вирішення соціально-побутових потреб, матеріальна допомога на оздоровлення, виплата по п.212 та індексація заробітної плати в сумі 27694,29 грн. (а.с.14)
Відповідно до ст.37 ЗУ Про державну службу (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У ч.1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР Про оплату праці встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати. Частиною другою статті 33 ЗУ Про державну службу передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року №1788-XII Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання була висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11 та у постанові від 28 травня 2013 року у справі № 21-97а13.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що виплачені позивачці матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, виплата по п.212 на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати позивачки та мають враховуватись при обчисленні розміру її пенсії, оскільки перевага має надаватись спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788-XII, а не таким, які щодо спірних відносин є загальними (статті 33, 37 Закону № 3723-XII та стаття 2 Закону № 108/95-ВР).
Враховуючи, що відповідачу при призначенні ОСОБА_1 пенсії було повідомлено про нараховані спірні суми допомог та доплат на які нараховано збір на державне пенсійне страхування (а.с.13), а про нараховану індексацію було повідомлено 25 серпня 2015 року, то суд вважає за необхідне, задовольняючи частково позовні вимоги, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачки, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків з 30 вересня 2011 року та, зобов'язати відповідача провести перерахунок, врахувавши індексацію заробітної плати з 25 серпня 2015 року. Підстав для перерахунку пенсії з врахуванням індексації з 30 вересня 2011 року не вбачається, оскільки з цим питанням позивачка звернулась лише в серпні 2015 року.
При цьому підстав для застосування наслідків пропуску строку звернення до суду не вбачається, оскільки про не включення до доходу сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових проблем при нарахуванні пенсії в 2011 році позивачка дізналась лише в серпні 2015 року, і не повинна була дізнатися про порушення її прав в 2011 році, оскільки правомірно мала розраховувати на дотримання державним органом правових норм.
Керуючись Законом України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII Про державну службу, Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР Про оплату праці, Законом України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII Про пенсійне забезпечення, Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування, Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, ст.11,99,100,155,159-163 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області щодо відмови включити до заробітної плати, з якої обчислена пенсія ОСОБА_1, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків та індексації заробітної плати, протиправними.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 30 вересня 2011 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 8895 (вісім тисяч вісімсот дев'яносто п'ять) гривень 10 копійок, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань в сумі 7232 (сім тисяч двісті тридцять дві) гривні 94 копійки, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків в сумі 3232 (три тисячі двісті тридцять дві) гривні 94 копійки .
Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Бородянському районі Київської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 25 серпня 2015 року, включивши у розрахунок заробітку для обчислення пенсії індексацію заробітної плати в сумі 8333 (вісім тисяч триста тридцять три) гривні 31 копійка.
В іншій частині позову відмовити.
Постанову звернути до негайного виконання в межах перерахунку суми пенсії за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Бородянський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Головуючий-суддяОСОБА_2