Постанова № 52050624, 05.10.2015, Приморський районний суд м. Маріуполя

Дата ухвалення
05.10.2015
Номер справи
266/3219/15-а
Номер документу
52050624
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 266/3219/15-а

Провадженя№ 2-а/266/82/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2015 року м. Маріуполь

Суддя Приморського районного суду м. Маріуполя Донецької області ОСОБА_1 розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі щодо відмови у відновленні виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Приморському районі відновити виплату раніше призначеної пенсії з 01.06.2015 року. Свої вимоги обґрунтовує тим, що з грудня 2009 році йому як працівнику прокуратури було призначено пенсія за вислугу років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру». На даний час він працює на посаді прокурора відділу прокуратури Донецької області. З 01.04.2015 року виплата пенсії за вислугу років йому була припинена відповідно до вимог ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VIII яким внесені зміни до статті ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби,та деяких інших осіб». Відповідно до статті 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон № 2262) в редакції Закону № 213, яка набрала чинності з 1 квітня 2015 року, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, яким пенсія призначена відповідно до цього Закону (крім інвалідів І та 2 груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється. Оскільки до 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначалися відповідно до ряду законів, в тому числі«Про прокуратуру». Таким чином, з 01.06.2015 року відпали підстави для припинення виплати йому пенсії за вислугою років, оскільки він з зазначеної дати не є особою, яка має право на призначення пенсії у порядку спеціального закону. В зв'язку з цим, відповідач повинен був відновити йому виплату раніше призначеної пенсії, виплата якої була припинена з 01.04.2015 року. Дії відповідача у невідновлені виплати раніше призначеної йому пенсії грубо порушує його конституційне право на пенсійне забезпечення, передбаченест. 46 Конституції України.Виходячи із змісту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року, вважає, що його права на соціальний захист порушені відповідачем,починаючи з 1 червня 2015 року. Просив суд визнати неправомірними дії УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя щодо невиплати йому пенсії з 1 червня 2015 року та зобовязати відновити з 1 червня 2015 року виплату пенсії призначеної відповідно до ЗУ «Про прокуратуру» судові витрати покласти на відповідача.

Від відповідача надійшло письмове заперечення проти задоволення позову, з якого вбачається, що, позивач дійсно перебуває на обліку УПФУ Приморського району м. Маріуполя та йому було призначеної пенсію за вислугу років відповідно статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» з 08.12.2009 р., заява про призначення пенсії від 08.12.2009 року №870. З 01.04.2015 р. набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213- VIII у звязку із чим виплата позивачу пенсії було припинено правомірно. Оскільки Конституційним судом зміни,внесені до Законодавства України ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. №213- VIII не були признані неконституційними дії відповідача є правомірними . Просив у задоволенні позову відмовити.

Оцінивши обставини, повідомлені позивачем та відповідачем, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 перебуває на обліку в управлінні ПФУ в Приморському районі м. Маріуполя як одержувач пенсії за вислугою років відповідно доЗакону України «Про прокуратуру»з 08 грудня 2009 року про що не заперечує відповідач.

Позивач працює на посаді прокурора відділу прокуратури Донецької області, що також не заперечується сторонам.

З 1 квітня 2015 року управління ПФУ в Приморському районі м. Маріуполя відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 2 березня 2015 року № 213-VIII призупинило виплату пенсії ОСОБА_2

Вказані факти сторонами не оспорюються.

Ст. 19 Конституції Українипередбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідност. 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідност. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.

02.03.2015 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 -VIII від 02.03.2015р., який набрав чинності з 01.04.2015року.

Вказаним Законом (пп.2 п.12 розділу 1) внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", згідно яких:

Тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:

- у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченихЗаконами України "Про статус народного депутата України", «Про державну службу» "Про прокуратуру", «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цьогоЗакону, не виплачуються;

- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цьогоЗаконупоновлюється.

Крім того, згідно п.2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» вказаного Закону порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.

Станом на 1 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбаченихЗУ «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії ОСОБА_2 з 1 квітня 2015 року.

Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу", "Про Національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Вказаний в пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про прокуратуру» щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії за цим Законом не призначаються.

На даний час особам, які підпадають під діюЗакону України «Про прокуратуру», пенсія призначається відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, з 1 червня 2015року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про прокуратуру», у зв'язку з чим відпали передбачені ч. 1ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону. З 1 червня 2015 року перешкоди для виплати ОСОБА_2 вказаної пенсії відсутні.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.

За таких обставин, слід зобов'язати управління УПФУ в Приморському районі м. Маріуполя відновити з 1 червня 2015 року виплату ОСОБА_2 пенсії за вислугу років , яка призначена відповідно доЗакону України «Про прокуратуру».

Такого ж висновку прийшов і Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у постанові від 03.08.2015р. по справі №335/5120/15-а.

Згідно до ст.. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі зазначеного з Управління Пенсійного фонду України в Приморському району м. Маріуполя підлягає стягненню судовий збір на користь позивача у розмірі 487,20 грн., сплачений нею при поданні позову до суду.

Керуючись ст. ст.19,21,46,64,68,126,130 Конституції України, ст. ст.46,47, ч. 2 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про прокуратуру» , Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213-VIII від 02.03.2015р., ст. ст.2,11,71,94,158-163 КАС України,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя щодо не відновлення виплати пенсії з 1 червня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Маріуполя відновити ОСОБА_2 виплату раніше призначеної пенсії за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з 01 червня 2015 року.

Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_2, ІПН НОМЕР_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 487,20 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду Донецької області через Приморський районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів від дня отримання її копії. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами, якщо судом вирішено питання про їх права, свободи інтереси і обовязки.

Суддя: Шишилін О. Г.