Рішення № 52050302, 02.10.2015, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
02.10.2015
Номер справи
243/8745/15-ц
Номер документу
52050302
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Єдиний унікальний номер №243/8745/15-ц

Номер провадження №2/243/4542/2015

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

«02» жовтня 2015 року м. Слов'янськ

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого - судді Чемодурової Н.О.,

при секретарі - Жмарьові П.Б.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представник відповідача - Бабінець Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради, про визнання права на вчинення певних дій, про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

31 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся у суд з дійсним позовом до Слов'янської міської ради. На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що йому на праві власності належить нерухоме майно - об'єкт незавершеного будівництва, - житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, розташований на земельній ділянці загальною площею 0,2585 га кадастровий НОМЕР_1, земель Слов'янської міськради. З метою розробки проекту для завершення будівництва позивач звернувся до Слов'янської міської ради із заявою про надання йому в оренду цієї земельної ділянки. Своїм листом від 06.08.2015 року за № 2-2502-1250 Слов'янська міська рада відмовила ОСОБА_1 в наданні в оренду зазначеної земельної ділянки за тих підстав, що нерухоме майно, яке позивач придбав за вищенаведеним договором купівлі-продажу, не є нерухомим майном в розумінні ст.331 ЦК України, а тому на нього не поширюється виключення із набуття права власності або оренди земельної ділянки поза аукціоном, передбачені ст.134 Земельного Кодексу України, яка встановлює, що земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (змагальних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті, зокрема у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель,споруд) що перебувають у власності фізичних чи юридичних осіб. Таку відмову позивач вважає необґрунтованою та неправомірною оскільки на спірній земельній ділянці розташований належний йому об'єкт нерухомості, то саме він має право на оренду цієї земельної ділянки. Крім того, відповідно до ч.2 ст.120 Земельного Кодексу України якщо житловий будинок, будівля або споруда розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування і земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах, на яких ця земельна ділянка належала попередньому землевласнику (землекористувачеві). Просить суд: - визнати за ним право на оренду поза аукціоном земельної ділянки загальною площею 0,2585 га кадастровий НОМЕР_1, земель Слов'янської міської ради, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1; - зобов'язати Слов'янську міську раду Донецької області розглянути питання щодо надання в оренду ОСОБА_1 поза аукціоном земельної ділянки загальною площею 0,2585 га кадастровий НОМЕР_1, земель Слов'янської міської ради, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1, та його представник ОСОБА_2, яка діє на підставі договору про надання правової допомоги від 02 жовтня 2015 року, позов підтримали наполягали на його задоволенні.

Представник відповідача Бабінець Г.М., яка діє на підставі довіреності від 23.04.2015р. №01.01.-12/687, в судовому засіданні позов не визнала, мотивуючи свої заперечення наступним. Передача в оренду земельних ділянок здійснюється на підставі рішення органу місцевого самоврядування, що є його виключною компетенцією, відповідно до вимог Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», та за проектом відведення. Чинне законодавство України, не передбачає надання в оренду земельних ділянок на підставі рішення суду без розроблення проекту землеустрою. Слов'янською міською радою не приймалось рішень щодо надання позивачу земельної ділянки в оренду, проект її відведення не затверджувався і, відповідно, ОСОБА_1 не набував права її оренди у спосіб та в порядку, передбаченими законодавством України. Крім того, належний позивачеві об'єкт незавершеного будівництва не може вважатись об'єктом нерухомого майна, а, отже, на нього не поширюються виключення із набуття права оренди земельної ділянки поза аукціоном.

Вислухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши надані докази і вивчивши матеріали справи, суд у межах заявлених позовних вимог (стаття 11 ЦПК України) установив наступне.

Зі змісту договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Слов'янського міського нотаріального округу Панченко А.В. 21 липня 2010 року за реєстровим номером 4784, вбачається, що ОСОБА_1 придбав нерухоме майно - об'єкт незавершеного будівництва, - житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, розташований на земельній ділянці загальною площею 0,2585 га кадастровий № НОМЕР_1, земель Слов'янської міської ради (а.с. 7-8).

30 липня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до Слов'янської міської ради з заявою про надання в оренду земельної ділянки площею 0,2585 га по АДРЕСА_1 для обслуговування об'єкту незавершеного будівництва - житлового будинку.

06 серпня 2015 року за вих. №2-25-02-1250 заступником міського голови Слов'янської міської ради ОСОБА_1 був спрямований лист, в якому останньому було роз'яснено, що оскільки об'єкт незавершеного будівництва не може вважатись об'єктом нерухомого майна, то на нього не поширюються виключення із набуття права власності або оренди земельної ділянки на аукціоні.

Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Лише в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

Згідно ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Як зазначено в частині 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто всі органи державної влади мають спиратися у своїй діяльності на санкціоновані державою норми.

Згідно положень частини другої статті 169 та статті 172 ЦК України територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.

Територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

За змістом статті 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Статтею 123 Земельного кодексу України передбачено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Оскільки законом передбачено особливий порядок розгляду питання про передачу в оренду земельних ділянок органом місцевого самоврядування, наслідком якого є відповідне рішення, яке може бути оскаржене до суду, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо не розгляду та не вирішення питання про надання позивачеві земельної ділянки у користування є незаконною.

Враховуючи наведене суд вважає за необхідне зобов'язати Слов'янську міську раду на найближчому пленарному засіданні сесії міської ради розглянути питання щодо можливого надання в оренду ОСОБА_1 поза аукціоном земельної ділянки, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1

В іншій частині позовні вимоги ОСОБА_1, а саме щодо визнання за ним права на оренду поза аукціоном земельної ділянки задоволенню не підлягають, оскільки вирішення зазначених питань знаходиться поза компетенцією суду.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 60, 88, 212, 218, 223, 224-226, 294 ЦПК України, суд, -

В С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Слов'янської міської ради, про визнання права на вчинення певних дій, про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Слов'янську міську раду Донецької області розглянути питання щодо надання в оренду ОСОБА_1 поза аукціоном земельної ділянки загальною площею 0,2585 га кадастровий НОМЕР_1, земель Слов'янської міської ради, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за відсутністю підстав.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти дні з дня отримання копії цього рішення.

Повний текст рішення виготовлено 07 жовтня 2015 року.

Суддя Н.О. Чемодурова