КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1774/15 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Горяйнов А.М.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Горяйнова А.М.,
суддів - Мамчура Я.С. та Шостака О.О.,
при секретарі - Дроздовій М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-люкс» до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України про повернення надмірно сплачених коштів,
ВСТАНОВИЛА:
У лютому 2015 року ТОВ «Софіт-люкс» звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати незаконними дії Київської міської митниці ДФС щодо незадоволення заяви щодо підготовки висновку про повернення надмірно сплачених коштів та повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, а також зобов'язати підготувати та направити разом з іншими передбаченими законодавством документами висновок ГУ ДКС України у м. Києві про повернення надмірно сплачених митних платежів у сумі 80125 грн. 97 коп., з яких податок на додану вартість у розмірі 64717 грн. 13 коп. та мито у розмірі 15408 грн. 84 коп.
Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року вказаний адміністративний позов було задоволено частково - визнано протиправними дії Київської міської митниці ДФС та зобов'язано підготувати висновок про повернення надмірно сплачених коштів і направити його разом з іншими документами до ГУ ДКС України у м. Києві.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема апелянт вказує на те, що судовим рішенням у справі про оскарження рішення про корегування митної вартості товарів не вирішувалося питання про повернення надмірно сплачених коштів.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року - без змін виходячи із наступного.
Згідно ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судом встановлено, що рішенням Київської міської митниці ДФС від 02 грудня 2013 року № 100250001/2013/600979/2 було відкореговано митну вартість товарів, що декларував позивач. ТОВ «Софіт-люкс» сплатив митну вартість товарів, що визначена зазначеним рішенням.
У подальшому рішення про коригування митної вартості товарів від 02 грудня 2013 року № 100250001/2013/600979/2 було скасоване постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 15 квітня 2014 року у справі № 826/2560/14, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 вересня 2014 року (ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18 листопада 2014 року відмовлено у відкритті касаційного провадження).
Листом від 10 грудня 2014 року № 10-12/1/14 ТОВ «Софіт-люкс» звернулося до Київської міської митниці ДФС із проханням повернути надмірно сплачені до Державного бюджету України кошти у розмірі 80125 грн. 97 коп., з яких 64717 грн. 13 коп. - податок на додану вартість та 15408 грн. 84 коп. - державне мито.
Київська міська митниця ДФС листом від 14 січня 2015 року № 120/10-26/-70-25-04 повідомила позивача про те, що питання повернення коштів не було предметом розгляду справи № 826/2560/14, тому правові підстави для повернення коштів з Державного бюджету України відсутні.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням Київської міської митниці ДФС ТОВ «Софіт-люкс» звернулося до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог ТОВ «Софіт-люкс» суд першої інстанції виходив з того, що позивач має право на повернення коштів, що були сплачені до Державного бюджету України у зв'язку з прийняттям незаконного рішення про коригування митної вартості товарів.
Колегія суддів погоджується із зазначеним висновком суду першої інстанції, оскільки він знайшов своє підтвердження під час апеляційного розгляду справи.
У відповідності до п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Згідно п. 43.3 ст. 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Положеннями ч. 3 ст. 301 МК України передбачено, що помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Таким нормативно-правовим актом є Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затверджений наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
До заяви додаються: аркуші з позначенням «3/8» комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі; документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів.
Дослідивши лист від 10 грудня 2014 року № 10-12/1/14, колегія суддів встановила, що заява ТОВ «Софіт-люкс» про повернення надмірно сплачених митних платежів була подана та оформлена з дотриманням вимог п. 1 розділу ІІІ Порядку.
Так, сторонами даної справи не заперечується, що після прийняття рішення про коригування митної вартості товарів № 100250001/2013/600979/2 позивач сплатив визначену згідно вказаного рішення суму митних платежів. Вказане рішення було прийняте 02 грудня 2013 року. Заяву про повернення надмірно сплачених коштів позивачем подано 10 грудня 2013 року, тобто не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
До заяви від 10 грудня 2014 року № 10-12/1/14 були додатні копія відповідної митної декларації та копії вищезазначених судових рішень у справі № 826/2560/14.
Як раніше зазначалося, судовими рішеннями у вказаній справі було скасоване рішення Київської міської митниці ДФС про коригування митної вартості товарів від 02 грудня 2013 року № 100250001/2013/600979/2. Відповідно, кошти, сплачені на виконання такого рішення, є надмірно сплаченими.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що заява ТОВ «Софіт-люкс» про повернення надмірно сплачених коштів відповідає вимогам закону, а у відповідача були відсутні підстави для відмови в її задоволенні.
Таким чином, судом першої інстанції було винесене законне і обґрунтоване рішення про часткове задоволення адміністративного позову ТОВ «Софіт-люкс».
Доводи апеляційної скарги Київської міської митниці ДФС не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 21 травня 2015 року, та не можуть бути підставами для її скасування.
З огляду на викладене колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне і обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС залишити без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
В задоволенні апеляційної скарги Київської міської митниці Державної фіскальної служби України - відмовити.
Постанову окружного адміністративного суду м. Києва від 21 травня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.М. Горяйнов
Судді Я.С. Мамчур
О.О. Шостак
Ухвала складена в повному обсязі 27 вересня 2015 року.
Головуючий суддя Горяйнов А.М.
Судді: Шостак О.О.
Мамчур Я.С