Справа № 576/1977/15-а
Провадження № 2-а/576/42/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.10.15 м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Колодяжного А.О.,
за участю секретаря Терені Л.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань суду в м. Глухівсправу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі також позивач) звернувся до Глухівського міськрайонного суду Сумської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі (надалі також відповідач) та просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку раніше призначеної пенсії державного службовця та зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Свій позов ОСОБА_1 мотивував тим, що йому призначена пенсія державного службовця з 04.10.2010 р., без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. 07.08.2015 р. позивач звернулася відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, надавши відповідну довідку про заробітну плату. Згідно з відповіддю відповідача від 14.08.2015 р. в перерахунку пенсії було відмовлено. Посилаючись на приписи ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», позивач просив зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі здійснити ОСОБА_1 з 01.08.2015 р. перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації, у розмірах, зазначених в довідці від 07.08.2015 р. № 31-28-04-2880/2-15, виданій Управлінням Держземагенства в Глухівському районі Сумської області про складові заробітної плати, з урахуванням проведених раніше виплат.
У судовому засіданні, позивач свій позов підтримав з підстав, що в ньому викладені та уточнив свої вимоги і остаточно просив провести перерахунок пенсії з 07.08.2015 р.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі, у судовому засіданні проти позовних вимог заперечила, посилаючись на їх необґрунтованість та безпідставність.
В обґрунтування заперечень на позов представником відповідача було зазначено, що з 02.10.2010 р. позивач отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а з 04.10.2010 р. за власною заявою перейшов на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування і за кожний повний рік понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток за робітку, але не більше 90 % заробітної плати, при цьому відповідно до ст. 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок, а матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати згідно цих положень не враховуються для обчислення пенсії. Крім того, відповідач послався на те, що в даний час відсутній нормативно-правовий акт який би визначав умови та порядок перерахунку призначених державним службовцям пенсій.
Враховуючи вищезазначене, на думку представника відповідача, дії управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі були правомірними.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали та заслухавши позивача, представника відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 02.10.2010 р. перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі та з 04.10.2010 р. одержує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 31).
07.08.2015 р. позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив перерахувати пенсію, провівши її обчислення з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових потреб та індексації грошових доходів, а відповідач своєю відповіддю від 14.08.2015 р. відмовив в задоволенні цієї заяви, пославшись на те, що законних підстав для врахування при обчисленні пенсії вказаних ним виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення на вирішення соціально-побутових потреб та індексації грошових доходів) не має (а.с.5, 9-10).
За змістомч. 2 ст. 37 «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч. 5 ст. 37 вказаного Закону за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці»встановлено,що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу»передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровленнявходить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій, зокремадо заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно доЗакону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зіст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цимЗаконом, з яких згідно з цим самимЗакономбули фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цимЗаконом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладенаВерховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.02.2012 по справі № 21-430а11, від 14.05.2013 р. по справі 21-125а13, від 28.05.2013 р. по справі № 21-97а13, від 03.06.2014 р. по справі № 21-134а/14.
Згідно з ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обовязковим для всіх субєктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобовязані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати,включаютьсяв заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Як убачається із довідки від 07.08.2015 року № 31-28-04-2880/2-15, виданої управлінням Держземагенства в Глухівському районі Сумської області про складові заробітної плати, ОСОБА_1 за період з 2008 р. по 2010 р. нараховано та виплачено інші виплати, які складаються з матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати на загальну суму 9548,53 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Сума заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 13605,00 грн. (а.с. 6-8).
Відповідач фактунарахування й сплатистрахових внесків, зокрема,на суми отриманої матеріальноїдопомогина оздоровлення, матеріальноїдопомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не спростував.
Отже, позивачмає право на перерахунок пенсії, з урахуванням сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальноїдопомогина оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Відсутність же нормативно-правового акту щодо перерахунку пенсій державних службовців не може позбавити громадянина його конституційного права на соціальний захист при вирішенні питань щодо надання пенсій.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, підтвердженими доказами та відповідно такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу», керуючись ст.ст. 2, 7-14, 159-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі щодо відмови ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» за його заявою від 07.08.2015 р.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Глухові та Глухівському районі здійснити ОСОБА_1 з 07.08.2015 р. перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця в розмірі 90 відсотків, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексації, у розмірах, зазначених в довідці від 07.08.2015 р. № 31-28-04-2880/2-15, виданій Управлінням Держземагенства в Глухівському районі Сумської області про складові заробітної плати, з урахуванням проведених раніше виплат.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі, якщо судом проголошена лише вступна та резолютивна частина постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.О.Колодяжний
Повний текст постанови складений та підписаний 08.10.2015 р.