Справа № 511/2780/15-к
Номер провадження: 1-кс/511/364/15
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.10.2015 року Роздільнянський районний суд Одеської області в складі:
Слідчого судді Іванова О. В.,
секретаря судового засідання Кирилової І.В.,
за участю: слідчого Ткаченко Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Роздільна клопотання слідчого Ткаченко Д.В., про проведення позапланової ревізії, -
ВСТАНОВИВ:
08.10.2015 року до слідчого судді звернувся слідчий Роздільнянського РВ ГУМВС України в Одеській області ОСОБА_1 з клопотанням про проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності обєднаного садового товариства «Чайка», погодженого прокурором прокуратури ОСОБА_2.
Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань кримінальне провадження зареєстроване за №42013170250000022, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21.05.2013 року, за ознаками кримінального злочину, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.
На підставі ст. 107 ч.1 КПК України, за відсутності клопотання учасників процесуальної дії, слідчим суддею прийнято рішення розглянути матеріали без застосування засобів фіксування кримінального провадження.
Розглянувши матеріали кримінального провадження, які подані слідчим на обґрунтування клопотання, заслухавши пояснення слідчого, який підтримав вказане клопотання, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судовим розглядом встановлено, що посадові особи ОСК "Чайка" зловживаючи службовим становищем скоїли розкрадання коштів на суму 108 324 гривень, про що внесені відомості до ЄРДР за № 42013170250000022 від 21.05.2013р.
На підставі постанови про доручення здійснення досудового розслідування іншому слідчому підрозділу від 10.09.2015 року винесеною прокурором Одеської області Гордою Р., досудове розслідування по вказаним матеріалам доручено слідчому відділу Роздільнянського РВ ГУМВС України в Одеській області.
В подальшому встановлено, що за період часу з 21.07.2012 року по теперішній час головою ОСК «Чайка» являється ОСОБА_3, який під час складання річного розрахунку смети доходів та витрат на поточні роки по ОСК «Чайка» свідомо завищує витрати на різні послуги, в тому числі на транспортні витрати, матеріальні витрати, та послуги підприємств по обслуговуванню потреб товариства, які витрачаються з членських внесків садоводів, та в такий спосіб шляхом зловживання своїми повноваженнями отримує неправомірну вигоду.
Вказаний факт підтверджується показами заявника ОСОБА_4, який пояснює, що під час проведення фінансово-господарської діяльності ОСК «Чайка», голова ОСОБА_3 свідомо завищує витрати на різні послуги, в тому числі на транспортні витрати, матеріальні витрати, та послуги підприємств по обслуговуванню потреб товариства, які витрачаються з членських внесків садоводів, та також встановлені розбіжності між кошторисними розрахунками та річними розрахунками смети доходів та витрат на поточні роки по ОСК «Чайка» в частині цільового використання членських внесків садоводів ОСК «Чайка», у звязку з чим виникла необхідність у проведенні виїзної позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ОСК «Чайка» за період правління ОСОБА_3
В подальшому встановлено, що відповідно до Відповідно до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (даліЗакону), перевірки державних закупівель в державних установах покладено на органи фінансового контролю в Україні.
Згідно ст. 11 Закону, проведення позапланової ревізії органами фінансового контролю здійснюється за дорученням органів Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до ст. 11 Закону, позапланові ревізії субєктів господарської діяльності незалежно від форм власності також проводяться органом фінансового контролю за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Так для повного, всебічного, обєктивного досудового розслідування по вказаному кримінальному провадженню необхідні знання спеціаліста, щодо проведення перевірки правильності нарахування та обчислення річних витрат на обслуговування потреб товариства та цільового використання коштів при здійсненні фінансово-господарської діяльності за період часу з 21.07.2012 по 01.10.2015 року.
В судовому засіданні слідчий подання підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити.
П.4 ч.2 ст. 40 КПК України передбачає, що слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Абзац 1 ч.6 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначає, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
П.5 ч.5 ст. 11 Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» вказує, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з таких обставин: у разі надходження доручення щодо проведення ревізій у підконтрольних установах від Кабінету Міністрів України, органів прокуратури, державної податкової служби, Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю.
Таким чином збирання доказів слідчим здійснюється, зокрема, шляхом витребування та отримання ним висновків ревізій та актів перевірок. В той же час, згідно з нормами ст. 40 КПК України, законодавець наділяє його і повноваженням щодо призначення ревізій та перевірок у порядку, визначеному законом. Такий порядок встановлено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Ч. 7 ст. 11 вказаного закону передбачає, що позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
При цьому у ч.8 зазначеної статті наведено, що орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів відповідно до ч. 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні». У звязку із тим, що судом уже було надано дозвіл на проведення Державній фінансовій інспекції позапланової виїзної ревізії, однак із тим, що за час виділений судом не можливо в повній мірі відповісти на поставлені питання, виникає необхідність продовжити строки проведення вище вказаної ревізії.
Оскільки стороною кримінального провадження, яка звернулась із даним клопотанням, доведено про необхідність отримання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності обєднаного садового товариства «Чайка», т.я. висновок уповноваженого фінансового органу контролю у сфері використання бюджетних коштів має важливе значення для встановлення обставин кримінального провадження, що підтверджується і матеріалами самого кримінального провадження, оскільки існують підстави для висновку про те, що завищуються витрати на різні послуги та також встановлені розбіжності між кошторисними розрахунками та річними розрахунками смети доходів та витрат на поточні роки по ОСК «Чайка» в частині цільового використання членських внесків садоводів ОСК «Чайка», відтак призначення позапланової ревізії є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження, а тому наявні підстави для задоволення клопотання.
Керуючись ст.ст. 9, 91-94, 99, 369-372 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого Ткаченко Д.В. про проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності - задовольнити.
Призначити проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності обєднаного садового товариства «Чайка» за період часу з 21.07.2012 р. по 01.10.2015 р., організаційно-правова форма господарювання - громадська організація (ЄДРПОУ 20955037), знаходиться за адресою: Одеська область, Біляївський район, с. Дачне, 25 кілометр шосе Одеса-Київ, строком на 15 робочих днів.
Розпочати ревізію 15.10.2015 року.
Проведення ревізії доручити Державній фінансовій інспекції в Одеської області.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:ОСОБА_5