Справа № 500/5198/15-а
Провадження № 2-а/500/164/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2015 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Бурнусус О.О., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, яким просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2015 року, а також просила зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2015 року нарахування та виплату пенсії в розмірі, нарахованому з 28.08.2013 року (90% від заробітної плати) з урахуванням отриманої індексації пенсійної виплати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 з 01.07.2011 року є одержувачем пенсії по інвалідності другої групи відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723. Загальний стаж роботи позивача становить 34 роки, з них 26 років державної служби. Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 04.11.2013 року визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наданою довідкою № 871/07/07 від 28.08.2013 року та зобовязано управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати державного службовця № 871/07/07 від 28.08.2013 року, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 28.08.2013 року. Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2013 року постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 04.11.2013 року залишено без змін. В березні 2014 року вищевказані рішення судів були виконані та розмір пенсії позивача у серпні 2013 року склав 3274 грн. 26 коп., з вересня 2013 року 4055 грн. 47 коп. з грудня 2014 року, з урахування індексації 4247 грн. 17 коп. за мінусом військового збору та податку 4149 грн. 29 коп. В серпні 2015 року з незрозумілих причин розмір пенсії позивача було зменшено з 4149 грн. 29 коп. до 3773 грн. 04 коп., тобто на 376 грн. 25 коп. Листом від 12.08.2015 року за № 100/М-01, наданим управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області позивачу повідомлено, що з 28.08.2013 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 04.11.2013 року, в якому було вирішено лише питання щодо врахування інших виплат за період з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року до визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії. При проведенні перерахунку за рішенням суду обчислення розміру пенсії проводиться згідно норм діючого законодавства, тобто в розмірі 80% виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, станом на час перерахунку. Отже провести порахунок пенсії у розмірі 90% від середньомісячної заробітної плати, яка обчислена з урахуванням вимог Постанови Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області немає можливості. Позивач вважає зазначені дії відповідача протиправними, посилаючись на те, що управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області повинно нарахувати їй пенсію із застосування норми, що визначає розмірі пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а саме ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції яка діяла до внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи.
Згідно письмових заперечень представника відповідача управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області від 02.09.2015 року, представник відповідача позов не визнала, посилаючись на те, що 04.11.2013 року Ізмаїльським міськрайонним судом Одеської області була прийнята постанова, якою визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наданою довідкою № 871/07/07 від 28.08.2013 року та зобовязано управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати державного службовця № 871/07/07 від 28.08.2013 року, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 28.08.2013 року. Ухвалою апеляційного адміністративного суду від 12.12.2013 року вищезазначену постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 04.11.2013 року залишено без змін.
На виконання вищезазначених рішень суду з 28.08.2013 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з застосуванням проценту розрахунку пенсії від заробітку 80% у звязку з чим її розмір зменшився. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668 VІ від 08.07.2011 року, були внесені зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу», якими зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії до 80%. Дані зміни набули чинності з 01.10.2011 року і повинні застосовуватися до тих осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду із заявою для призначення (перерахунку) пенсій після 01.10.2011 року. Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723, в редакції, що діяла на дату, зазначену в рішенні суду, з якої необхідно здійснювати перерахунок пенсії позивачу пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої були сплачені єдині внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. При цьому норма статті 37 Закону України «Про державну службу», яка передбачала право особи на збільшення розміру пенсії, як держслужбовцю до 90% за кожний повний рік роботи понад 10 років на держслужбі на дату зазначену в рішенні суду, втратила чинність. Тобто розмір пенсії позивачу визначався на підставі рішення суду в редакції вищезазначеного закону, що діяла на момент винесення рішення суду.
Розглянувши матеріали справи, вважаю, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Ухвалою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 25.08.2015 року по справі відкрите скорочене провадження.
За змістом ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, як державний службовець з 01.07.2011 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі Закон №3723-ХІІ).
Загальний стаж роботи ОСОБА_1 складає 34 років 5 місяці 14 днів, у тому числі 26 років 4 місяців 18 днів стаж роботи на державній службі.
28 серпня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, до якої додала довідку № 871/07/07 від 28.08.2013 року, в якій вказані інші виплати, які не були включені до суми заробітної плати, на підставі, якої відповідачем розраховувалась пенсія позивачу, а саме сума матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, сума єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально побутових питань, індексацію.
Письмовою відповіддю від 04.09.2013 року за № 152/М-01, наданою начальником управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, відповідачу ОСОБА_1 було відмовлено у проведенні перерахунку отримуваної нею пенсії згідно наданої позивачем довідки № 871/07/07 від 28.08.2013 року, у звязку із тим, що виплата матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньої заробітної плати, оклад на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексація грошових доходів населення не передбачені, як складові заробітної плати державного службовця, тому вони не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 04.11.2013 року визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наданою довідкою № 871/07/07 від 28.08.2013 року та зобовязано управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати державного службовця №871/07/07 від 28.08.2013 року, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 28.08.2013 року.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.12.2013 року вищезазначену постанову Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 04.11.2013 року залишено без змін.
Згідно довідки від 20.08.2015 року за № 2651, наданої управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області за січень липень 2013 року позивач отримала пенсію в розмірі 3158 грн. 53 коп., за серпень 2013 року 3274 грн.26 коп. за вересень січень 2014 року - 4055 грн. 47 коп., за лютий квітень 2014 року 4065 грн. 91 коп., за травень 2014 року - 4094 грн. 38 коп., за червень 2014 року 4127 грн. 59 коп., за липень 2014 року 4166 грн. 50 коп., за серпень 2014 року 4166 грн. 50 коп., за вересень - жовтень 2014 року 4180 грн. 74 коп., за листопад 2014 року 4220 грн. 60 коп., за грудень - червень 2014 року - 4247 грн. 17 коп., за серпень 2015 року 3796 грн. 56 коп., тобто за серпень 2015 року позивач отримала пенсію на 376 грн.25 коп. менше ніж в попередньому місці11.08.2015 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача із письмовою заявою щодо причин зменшення в серпні 2015 року пенсії на 376 грн. 25 коп.
Листом від 12.08.2015 року за № 100/М-01, наданим управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області позивачу було повідомлено, що відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» зі змінами внесеними Законом України «Про заходи законодавчого реформування пенсійної системи» з 01.10.2011 року пенсія державного службовця призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітку. З 28.08.2013 року ОСОБА_1 було здійснено перерахунок пенсії на підставі Постанови Ізмаїльського міськрайонного суду від 04.11.2013 року, в якій було вирішено лише питання щодо врахування інших виплат за період з 01.07.2009 року по 30.06.2011 року до визначення розміру заробітної плати для обчислення пенсії. При проведенні розрахунку за рішенням суду обчислення розміру пенсії проводиться згідно норм діючого законодавства тобто в розмірі 80% виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час перерахунку. Отже провести перерахунок пенсії в розмірі 90% від середньомісячної заробітної плати, яка обчислена з урахуванням вимог Постанови Ізмаїльського міськрайонного суду немає підстав.
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати. Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні", який набрав чинності 01 квітня 2014 року, внесено зміни до Закону України "Про державну службу".
Так, відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, з 1 квітня 2014 року положення ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо призначення пенсії державним службовцям у розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні". Разом з тим підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює ст. 37-1 Закону України "Про державну службу", положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" змін не зазнали.
Так, відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким, чином, позивачка має право на нарахування пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу", з застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто статті 37 Закону України "Про державну службу" в редакції до внесення змін Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні".
Відповідна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 06.04.2015 року у справі № К/800/15384/15, рішення № 43602257, (головуючий Ліпський Д.В.). Тобто управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області було протиправно зменшено розмір пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 липня 2015 року.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню та визнаються протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області, щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2015 року та зобовязання управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області зобов`язання здійснити ОСОБА_1 з 01.07.2015 року нарахування та виплату пенсії в розмірі нарахованому з 28.08.2013 року (90% від заробітної плати) з урахуванням отриманої індексації пенсійної виплати.
Керуючись ст. ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м.Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїл та Ізмаїльському районі Одеської області, щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01 липня 2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області, починаючи з 01 липня 2015 року, здійснити нарахування ОСОБА_1 пенсії в розмірі нарахованому з 28 серпня 2013 року та провести її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 гривні 08 копійок.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області.
Суддя: ОСОБА_2