06.10.2015
справа № 489/5229/15-а
номер провадження 2-а/489/261/15
Постанова
Іменем України
06 жовтня 2015 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючогосудді Коваленка І.В.
секретаря Коденко К.В.
за участю:
позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва (далі - УПФ) про визнання дій протиправними та зобовязання здійснити перерахунок пенсії державного службовця
встановив:
У серпні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просив визнати протиправною відмову УПФ в перерахунку пенсії та зобовязати відповідача провести перерахунок і виплату з 01.02.2008 пенсії, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, виплативши недоплачену суму пенсії, з виплатою в подальшому без обмежень
У обґрунтування вимог вказав, що з 22.10.2004 перебуває на обліку в УПФ та отримує пенсію державного службовця.
На дату оформлення пенсії і здійснення останнього перерахунку не знав, що надані відповідачу довідки про середню заробітну плату не містили інформації про матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб та допомогу на оздоровлення.
У травні 2015 року для перерахунку пенсії отримав довідку ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва від 08.05.2015 № 399/Т/14-03-05-27, в графі якої «інша виплати» проставлено 0,00 грн.
З розяснень податкової інспекції стало відомо, що «інші виплати» не відображені, оскільки у лютому 2008 року матеріальні допомоги не нараховувалися та не виплачувалися. Водночас, повідомлено, що в 2008 році допомога на оздоровлення на посаді заступника начальника відділу у складі управління склала 3480,57 грн., а матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб 2708,83 грн.
Позивач вважає, що відповідач зобовязаний з лютого 2008 року провести перерахунок йому пенсії з урахуванням сум допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, нарахованих і виплачених за посадою, з якої призначено пенсію.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи і оцінивши зібрані у ній докази, вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судом, що ОСОБА_1 є пенсіонером з 22.10.2004, перебуває на обліку в УПФ і отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 81 % від заробітної плати.
При призначенні пенсії до УПФ позивачем була надана довідка про складові заробітної плати до яких матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб та допомога на оздоровлення не включено, так як не передбачено формою довідки.
Останній перерахунок пенсії позивачу здійснювався в лютому 2008 року.
Після того, як позивачу стало відомо, що постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 03.10.2012 у справі № 2а-8893/12/2670 визнано постанову Правління Пенсійного фонду України від 30.10.2008 № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»» такою, що не відповідає актам вищою юридичної сили в частині не включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії винагороди за вислугу років, допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, з метою перерахунку пенсії у липні 2015 року він звернувся до УПФ.
Разом із заявою, яка відповідачем отримана 13.07.2015, позивач надав довідку ДПІ у Центральному районі м.Миколаєва від 08.05.2015 № 399/т/14-03-05-27 в графі якої «інші виплати» (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) проставлено 0,00 грн. та надав лист податкового органу від 10.07.2015 № 1501/т/14-03-05-27 в якому вказано, що в 2008 році (в інші місяці, окрім місяця виникнення права на перерахунок) по посаді заступника начальника відділу у складі управління виплачувалася допомога для оздоровлення (середній розмір по посаді 3480,57 грн.) та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (2708,83 грн.). На вказані виплати нараховувалися та утримувалися страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
З трудової книжки позивача встановлено, що він перед виходом на пенсію працював на посаді заступника начальника відділу супроводження автоматизації процесів оподаткування управління автоматизації процесів оподаткування.
Довідкою з місця роботи від 22.10.2004 № 05-00/101 позивач підтвердив, що в 2003 2004 роках він отримував матеріальні допомоги на які нараховувалися збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
Факт отримання позивачем вказаних виплат представник відповідача не оспорювала.
На звернення позивача УПФ листом від 16.07.2015 № 13470/02 повідомило, що згідно статті 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премії, доплати з ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Допомога на оздоровлення, матеріальна допомога та грошові винагороди, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 212, не відносяться до інших надбавок.
На вказані підстави відмови у перерахунку пенсії представник відповідача вказувала і в судовому засіданні.
У письмових запереченнях представник УПФ зазначила, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 в лютому 2008 року проведено у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» на підставі його заяви та доданої до неї довідки про складові заробітної плати від 01.04.2008 № 1566/т/05-005. Тому, відсутні підстави для повторного перерахунку пенсії на підставі заяви від 13.07.2015. Також зазначила, що оскільки із заявою про повторний перерахунок пенсії позивач звернувся до УПФ 13.07.2015, тому саме з цієї дати виникли підстави для розгляду його заяви.
Між тим, суд не погоджується з доводами представника відповідача.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» передбачено структуру заробітної плати, до якої входять: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно достатті 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Згідно із частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 (справа № 21-430а11) та від 28.05.2013 (справа № 21-97а13), які мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні вказаних матеріальних норм права.
Таким чином, розрахунок суми пенсійної виплати позивачу повинен здійснюватися із заробітної плати до складу якої, крім основних виплат, входять і «інші виплати», зокрема, допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, а тому відмова відповідача врахувати вказані виплати при перерахунку є протиправною.
Суд, погоджується з доводами представника відповідача про відсутність при призначенні та перерахунку в лютому 2008 року вини УПФ, оскільки позивачем були надані довідки про складові заробітної плати в яких спірні виплати не були відображені, а тому УПФ не знало про їх нарахування.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено з пояснень сторін про спірні виплати відповідач дізнався від позивача 13.07.2015 із заяви останнього та доданих до неї довідок податкового органу. Тому, саме з цієї дати дії УПФ є протиправними.
Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинностіЗаконом України від 16.01.2003 N 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу»» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Як встановлено судом, до виходу на пенсію позивач отримував допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб. Тому, при перерахунку пенсії у 2008 році вказані виплати мали бути включені до складу заробітної плати в середніх розмірах відповідного державного органу, що зроблено не було.
За таких обставин, з урахуванням дати визнання відмови відповідача протиправною, вимога зобовязаного характеру підлягає частковому задоволенню шляхом зобовязання УПФ здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», включивши до складу заробітної плати для перерахунку пенсії суми допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в середньому розмірі державного органу, з якого позивач вийшов на пенсію та який визначено на рік перерахунку пенсії (2008 рік), починаючи з 13.07.2015.
Уточнення висновку суду про не обмеження виплати пенсії у повному розмірі кінцевим терміном, про що просить позивач, не потребує, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі (відповідний правовий висновок Верховного Суду України наведено у постанові від 08.07.2014 по справі № 21-222а14).
Керуючись статтями 7- 12, 70-71, 158 -163 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_4 задовольнити частково.
Визнати протиправну відмову Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва в перерахунку з 13.07.2015 ОСОБА_4 пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», із заробітної плати до складу якої входять допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Миколаєва здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_4 з 13.07.2015 пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням складових заробітної плати: допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у середніх розмірах державного органу, з якого ОСОБА_4 вийшов на пенсію, встановлених на рік останнього перерахунку пенсії державним службовцям (2008 рік).
Присудити з державного бюджету на користь ОСОБА_4 євгена Миколайовича 73,08 грн. судового збору (сімдесят три гривні 08 коп.)
У задоволенні іншої частини вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Ленінський районний суд міста Миколаєва протягом десяти днів з дня її проголошення, особами, які приймали участь у справі, але були відсутні при проголошенні постанови протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя І.В.Коваленко
Повний текст постанови
підписано 08.10.2015.