ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
06 жовтня 2015 рокусправа № 804/14704/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Іванова С.М.
суддів: Чабаненко С.В. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
представника позивача: Петрикей І.А.
представника відповідача: Ігольнікова Р.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року по справі за позовом Новомосковської міської організації Партії «Відродження» до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа - ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2015 року Новомосковська міська організація Партія «Відродження» звернулась з адміністративним позовом до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа - ОСОБА_3, в якому просила:
- визнати протиправними та такими, що порушують виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єкта виборчого процесу дії Новомосковської міської виборчої комісії, а саме відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_3 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії "Відродження" відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії "Відродження" від 21 вересня 2015 року;
- визнати протиправною постанову Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29.09.2015 р. "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови";
- скасувати постанову Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29.09.2015 р. "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови";
- зобов'язати Новомосковську міську виборчу комісію зареєструвати кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_3 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії "Відродження" відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії "Відродження" від 21 вересня 2015 р.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною та скасовано постанову Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29 вересня 2015 року "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови".
Зобов'язано Новомосковську міську виборчу комісію повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_3 на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року висунутого Новомосковською міською організацією Партії "Відродження" відповідно до рішення зборів Новомосковської міської організації Партії "Відродження" від 21 вересня 2015 року та прийняти рішення, згідно Закону України "Про місцеві вибори".
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Вирішено питання про судові витрати по справі.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати вищезазначену постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому фактично рішення суду першої інстанції оскаржено лише в частині визнання протиправною та скасуванні постанови Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29.09.2015 року «Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новосмосковського міського голови». Доводи щодо незаконності рішення суду першої інстанції відносно зобовязання виборчу комісію повторно розглянути документи щодо реєстрації кандидата на посаду Новомосковського міського голови ОСОБА_3 в апеляційній скарзі фактично не наведені.
Представник позивача в судовому засіданні вважав, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому підлягає залишенню без змін.
Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі, просив останню задовольнити на підставах, що в ній зазначені та скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог і прийняти нове - про відмову в задоволенні позову.
Інші особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, що у відповідності до ч. 12 ст. 172 КАС України не перешкоджає розгляду справи за відсутності останніх.
Заслухавши представника позивача та представника відповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, 26 жовтня 2015 року до Новомосковської міської виборчої комісії надійшли документи від Новомосковської міської організація Партії "Відродження" на реєстрацію кандидата на посаду міського голови м. Новомосковська ОСОБА_3, що підтверджується довідкою від 26 вересня 2015 року про отримання документів Новомосковською міською виборчою комісією від Новомосковської міської організації Партії "Відродження".
29 вересня 2015 року Новомосковська міська виборча комісія винесла постанову № 17 "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови", якою відмовила Новомосковській міській організації Партії "Відродження" в реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, на підставі ч. 1 ст. 40 та ч. 1 ст. 46 Закону України "Про місцеві вибори".
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції, колегія суддів апеляційного суду, виходить з наступного.
За приписами ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Частиною 1 статті 40 Закону України "Про місцеві вибори" визначено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів, зокрема, рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається); заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.
Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону № 595-VІІІ, подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.
Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Частиною 3 ст. 43 Закону № 595-VІІІ особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 40 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Відповідно до ч. 4 ст. 43 Закону №595-VІІІ, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття надсилається (видається) представнику місцевої організації партії, від якої висунуто кандидата, відповідному кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови, старости або його довіреній особі.
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону № 595-VІІІ територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Згідно ч. 2 ст. 46 Закону № 595-VІІІ рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.
Так, відповідно до довідки Новомосковської міської виборчої комісії від 26 вересня 2015 року, Новомосковська міська виборча комісія отримала від ОСОБА_4 представника Новомосковської міської організації Партії "Відродження" документи, зокрема, рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, а також заяву особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати.
Встановлено, що подані документи, а саме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, а також заява особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати містили додатково слово "політична".
Однак, з матеріалів справи вбачається, що відповідачу також було надано копію свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, в якому зазначена назва структурного утворення політичної партії, а саме Новомосковська міська організація Партії "Відродження". Відповідна назва міститься і на печатці вказаної партії.
Отже, позивачем та третьою особою було підтверджено наявність технічної помилки у написанні назви партії та зазначено, що ОСОБА_3 балотується кандидатом на посаду Новомосковського міського голови саме від Новомосковської міської організації Партії "Відродження".
У зв'язку з чим, суд першої інстанції вірно вважав, з чим погоджується і колегія суддів апеляційного суду, що твердження відповідача про надання документів від іншої партії є помилковим, а написання в наданих документах додатково "політична" є технічною помилкою, яка не може бути підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації кандидата на посаду міського голови ОСОБА_3 від Новомосковської міської організації Партії "Відродження".
Слід зазначити, що відповідно до ч. 6 ст. 43 Закону № 595-VІІІ помилки і неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
Частиною 1 статті 38 Конституції України визначено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Таким чином, твердження відповідача про відсутність повного пакету документів, передбачених Законом для реєстрації ОСОБА_3 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, а саме: рішення зборів Новомосковської міської організації Партії "Відродження" про висування ОСОБА_3 кандидатом на посаду Новомосковського міського голови, а також згоди ОСОБА_3 балотуватись кандидатом на посаду Новомосковського міського голови від Новомосковської міської організації Партії "Відродження" є хибним.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про протиправність постанови Новомосковської міської виборчої комісії № 17 від 29.09.2015 року "Про відмову в реєстрації кандидатів на посаду Новомосковського міського голови" ОСОБА_3 висунутого від Новомосковської міської організації Партії "Відродження". В іншій частині постанова суду першої інстанції, з урахуванням доводів та обгрунтувань апеляційної скарги на дотримання норм матеріального та процесуального права не перевіряється.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення оскаржуваного рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Оскільки апелянтом судовий збір сплачений не був, а в задоволенні вимог його апеляційної скарги відмовлено, апеляційний суд одночасно з ухваленням судового рішення вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір» (в редакції чинний з 01.09.2015) за подання адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою сплачується судовій збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч.3 ст. 6 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" (далі - Закон № 3674-VI) у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Станом на 01 січня 2015 року розмірі мінімальної заробітної плати становив 1218,00 грн., тобто за кожну вимогу немайнового характеру необхідно сплачувати судовий збір у розмірі 487,20 грн.
Відповідачем в апеляційній скарзі оскаржувались дві позовні вимоги, задоволені місцевим судом.
За результатами розгляду апеляційний суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні апеляційної скарги, у зв'язку з чим з відповідача необхідно стягнути несплачену суму судового збору у розмірі 956,40 грн. (478,20 грн. х 2).
Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 жовтня 2015 року по справі за позовом Новомосковської міської організації Партії «Відродження» до Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області, третя особа - ОСОБА_3 про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Стягнути з Новомосковської міської виборчої комісії Дніпропетровської області на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 956, 40 грн.
Ухвала суду є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: С.М. Іванов
Суддя: С.В. Чабаненко
Суддя: А.В. Шлай