Постанова № 52037508, 01.10.2015, Дніпропетровський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.10.2015
Номер справи
912/3187/15
Номер документу
52037508
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.10.2015 року Справа № 912/3187/15

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Вечірка І.О. (доповідач)

суддів: Кузнецова В.О., Науменка І.М.

Секретар: Петровська А.В.

за участю:

прокурора: Колесніченко В.І., посвідчення № 032899 від 10.04.15;

від скаржника: Карпушев Д.О., представник, довіреність № 29 від 09.02.15; Гладковська О.С., представник, довіреність № б/н від 30.04.15, яка була присутня в судовому засіданні 30.09.2015 року;

від боржника: Семенов Є.О., представник, довіреність № 5 від 20.04.15, який був присутній в судовому засіданні 30.09.2015 року ;

від трудового колективу боржника: Пономаренко Л.Ф., представник, протокол № 1 від 23.09.15, яка була присутня в судовому засіданні 30.09.2015 року.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області

на ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 20.08.2015 року (про порушення провадження у справі)

у справі № 912/3187/15

за заявою Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд", м. Олександрія Кіровоградської області

про визнання банкрутом

З оголошеною в судовому засіданні 30.09.2015 року перервою до 01.10.2015 року

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 20.08.2015 року у справі № 912/3187/15 (суддя - Деревінська Л.В.) порушено провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника. Вжито заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника відчужувати основні засоби та предмети застави. Справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 01.09.2015 року.

Не погодившись із винесеною ухвалою, Олександрійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 20.08.2015 року, відмовити в порушенні провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" за заявою голови ліквідаційної комісії боржника.

Апеляційна скарга (з урахуванням доповнень) мотивована тим, що:

- господарський суд Кіровоградської області всупереч вимогам частини 3 статті 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" не надіслав державному реєстратору за місцезнаходженням боржника ухвалу про прийняття заяви про порушення справи про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд". В зв'язку з чим, державним реєстратором не було внесено відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття заяви про порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд";

- за даними проміжного ліквідаційного балансу станом на 30.04.2015 року ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" має непогашену кредиторську заборгованість за розрахунками з бюджетом в розмірі 6 080 000 грн., в тому числі заборгованість з податку на доходи фізичних осіб - 4 364 641,55 грн., податку на додану вартість 1 538 776,47 грн., за розрахунками зі страхування в розмірі 10 830 000 грн., що всього становить більше 50 % всієї кредиторської заборгованості. Але, на стадії розгляду заяви голови ліквідаційної комісії боржника в підготовчому засіданні 20.08.2015 року Олександрійська ОДПІ як основний кредитор була позбавлена права прийняти участь в судовому засіданні та надати свої правові позиції щодо правомірності поданої головою ліквідаційної комісії заяви про порушення справи про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд";

- при проведенні добровільної ліквідації юридичної особи ліквідаційною комісією було порушено вимоги Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588 (із змінами) щодо строку повідомлення органу доходів і зборів про ліквідацію боржника. Так, заява про припинення платника податків за формою № 8-ОПП до Олександрійської ОДПІ ліквідаційною комісією була направлена лише 27.03.2014 року, тобто після спливу двомісячного строку з дня опублікування рішення про припинення юридичної особи;

- звертаючись вдруге із заявою про порушення справи в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" голова ліквідаційної комісії боржника Кундас В.А. не було дотримано обов'язкових передумов для звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство та не було враховано висновків Вищого господарського суду України, що містяться в постанові від 03.03.2015 року у справі № 912/2261/14, якою припинено провадження у справі про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд";

- ліквідаційною комісією боржника не було надано господарському суду доказів повідомлення всіх відомих кредиторів про ліквідацію підприємства та доказів повідомлення всіх кредиторів про результати розгляду заявлених вимог;

- в порушення частини 7 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційною комісією боржника не було забезпечено надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи (її філій та представництв), первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку, не забезпечено виявлення в повному обсязі кредиторів;

- місцевим господарським судом не було з'ясовано правомірність включення кредиторської заборгованості боржника в повному обсязі до проміжного ліквідаційного балансу боржника, в тому числі з урахуванням строків позовної давності, виходячи з періоду її виникнення відповідно до наданого ліквідаційною комісією переліку кредиторів;

- господарський суд першої інстанції не звернув увагу та те, що за даними проміжного ліквідаційного балансу станом на 30.04.2015 року у боржника наявна дебіторська заборгованість в загальному розмірі 977 тис. грн., яка складається із заборгованості контрагентів боржника за господарськими угодами (по 4 боржникам). Ліквідаційною комісією боржника не було надано до суду доказів вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення зазначеної дебіторської заборгованості в процедурі добровільної ліквідації юридичної особи;

- судом першої інстанції не було враховано, що заява про порушення провадження у справі про банкрутство була подана майже через 4 місяці після дати складання проміжного ліквідаційного балансу, внаслідок чого визначені в ньому фінансово-економічні показники на дату звернення із заявою зазнали певних змін;

- ліквідаційною комісією не було надано суду доказів наявності (відсутності) коштів на всіх рахунках та їх закриття, чим було порушено вимоги частини 3 статті 111 Цивільного кодексу України;

- в оскаржуваній ухвалі господарським судом зазначено, що відповідно до даних обліку підприємства, у нього відсутні відокремлені підрозділи (філії, представництва). Проте, згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у боржника зареєстрований відокремлений підрозділ "Розріз "Костянтинівський" Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 38928118, місцезнаходження: 28035, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Березівка). Ліквідаційною комісією не були вжиті заходи щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи та надано суду недостовірну інформацію про їх відсутність;

- висновок господарського суду про відсутність на підприємстві первинних профспілкових організацій зроблений без дослідження всіх матеріалів та не відповідає дійсним обставинам справи;

- до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не було додано відповідних доказів наявності або відсутності зареєстрованого за боржником нерухомого та рухомого майна, що має бути підтверджено відповідними довідками реєструючих органів;

- проміжний ліквідаційний баланс боржника було складено 30.04.2015 року, а оцінка майна підприємства проведена 20.05.2015 року, тобто після складання проміжного ліквідаційного балансу, що є порушенням частин 1, 4, 8 статті 111 Цивільного кодексу України, оскільки складання проміжного ліквідаційного балансу можливе лише після проведення незалежної оцінки майна боржника;

- головою ліквідаційної комісії боржника до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не були додані звіти про незалежну оцінку майна, складені суб'єктом оціночної діяльності, а надані лише висновки про оцінку майна боржника станом 20.05.2015 року у зв'язку із проведенням актуалізації раніше проведеної суб'єктом оціночної діяльності Мамедовим А.Х. оцінки майна, що є порушенням вимог Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою КМУ від 10.09.2003 року № 1440;

- вартість майна за результатами проведеної оцінки майна боржника станом на 20.06.2014 року становила 25 443 642,00 грн., однак, ліквідаційною комісією в новому складі станом на 20.05.2015 року (через 11 місяців) вартість майна боржника визначена в розмірі 9 857 тис. грн. , що є меншою від попередньо визначеної вартості більше ніж у 2,5 разів.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 07.09.2015 року апеляційну скаргу прийнято до розгляду, розгляд справи призначено у судовому засіданні на 21.09.2015 року.

18.09.2015 року на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від заступника прокурора Кіровоградської області надійшло повідомлення про вступ у справу в порядку статті 29 Господарського процесуального кодексу України та статті 23 Закону України "Про прокуратуру".

21.09.2015 року до початку розгляду апеляційної скарги на адресу Дніпропетровського апеляційного господарського суду від Олександрійської ОДПІ надійшли письмові доповнення до апеляційної скарги.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 21.09.2015 року продовжено строк розгляду апеляційної скарги на 15 днів, розгляд апеляційної скарги відкладено на 30.09.2015 року.

В судовому засіданні 30.09.2015 року оголошувалась перерва до 01.10.2015 року.

Представники скаржника в судових засіданнях 30.09..2015 року та 01.10.2015 року надали пояснення в обґрунтування доводів апеляційної скарги.

Прокурор в судових засіданнях 30.09.2015 року та 01.10.2015 року надав пояснення по апеляційній скарзі.

Голова ліквідаційної комісії боржника Кундас В.А. у відзиві на апеляційну скаргу просить у задоволенні апеляційної скарги відмовити у повному обсязі, ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 20.08.2015 року про порушення провадження у справі про банкрутство залишити без змін.

Представник боржника в письмових запереченнях на апеляційну скаргу та в судовому засіданні 30.09.2015 року просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, оскаржувану ухвалу від 20.08.2015 року про порушення провадження у справі про банкрутство залишити без змін.

Представник трудового колективу боржника подав письмові заперечення на апеляційну скаргу та в судовому засіданні 30.09.2015 року надав відповідні пояснення.

Заслухавши пояснення прокурора, представників скаржника, боржника та трудового колективу боржника, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту з'ясування та доведеність всіх обставин, що мають значення для справи, судова колегія апеляційного господарського суду приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 18.08.2015 року прийнято до розгляду заяву ліквідаційної комісії Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" про порушення провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд", розгляд справи в підготовчому засіданні суду призначено на 20.08.2015 року (т. 1, а. с. 1).

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 20.08.2015 року порушено провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд". Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника. Вжито заходів щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна (органу, уповноваженому управляти майном) боржника відчужувати основні засоби та предмети застави. Справу призначено до розгляду в судовому засіданні на 01.09.2015 року (т. 3, а. с. 104-106).

Розглядаючи питання про законність та обґрунтованість винесеної судом першої інстанції ухвали від 20.08.2015 року про порушення справи про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд", суд апеляційної інстанції враховує наступне.

Згідно із пунктом 1-1 Прикінцевих та перехідних положень (Х розділ) Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі - Закон) (в редакції з 19.01.2013 року) положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.

Відповідно до статті 4-1 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом .

За вимогами частини 1 статті 2 Закону провадження у справі про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.

Відповідно до статті 9 Закону справи про банкрутство юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство здійснюється господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно із частиною 2 статті 16 Закону у підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, а також вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

У разі звернення боржника до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у підготовчому засіданні з'ясовуються ознаки неплатоспроможності боржника або її загрози (частина 3 статті 16 Закону).

Як вбачається із матеріалів справи, 17.08.2015 року голова ліквідаційної комісії ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" Кундас В.А. звернулась до господарського суду Кіровоградської області із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (т. 1, а. с. 3-138).

У вказаній заяві викладено обставини, пов'язані із неможливістю боржника в процедурі добровільної ліквідації задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Так, в заяві про порушення справи ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" посилається на те, що Міністерством енергетики та вугільної промисловості України 02.12.2013 року було видано наказ № 884 "Про ліквідацію ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" та утворено ліквідаційну комісію, головою якої було призначено Кириченка Є.О. 05.12.2013 року державним реєстратором до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців внесено запис щодо прийняття рішення уповноваженим органом управління про припинення діяльності ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" шляхом ліквідації та встановлено строк подачі кредиторських вимог - два місяці з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи. 10.12.2013 року в "Бюлетені державної реєстрації" здійснено публікацію оголошення про припинення діяльності ДП "Трест "Олександріярозрізобуд". Аналогічна публікація здійснена 11.12.2013 року в газеті "Вільне слово" № 50. За підсумками розгляду заяв кредиторів було складено протокол засідання ліквідаційної комісії з розгляду вимог кредиторів, відповідно до якого розмір заявлених кредиторських вимог складає 14 097 246,30 грн. Крім того, у ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" є заборгованість із виплати заробітної плати звільненим та працюючим на підприємстві працівникам, а також заборгованість перед підзвітними особами. Станом на 01.08.2015 року загальна кредиторська заборгованість становить 32 949 472,14 грн. Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 227 від 10.04.2015 року внесені зміни до наказу № 884 від 02.12.2013 року, головою ліквідаційної комісії призначено Кундас В.А. та продовжено строк ліквідаційної процедури до 31.12.2015 року. На підставі наказу голови ліквідаційної комісії від 23.04.2015 року № 2 проведено інвентаризацію майна боржника, за підсумками якої встановлено наявність майна (основних засобів), балансова вартість яких складає 9 857,0 тис. грн., дебіторська заборгованість перед боржником за даними балансового обліку станом на 30.04.2015 року складає 977,0 тис. грн. (коштів на стягнення такої заборгованості у судовому порядку у підприємства немає). Міністерством енергетики та вугільної промисловості України прийнято рішення щодо доцільності звернення до господарського суду Кіровоградської області із заявою про порушення справи про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд".

За результатами розгляду справи в підготовчому засіданні місцевим господарським судом встановлено наявність підстав для порушення провадження у справі про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд". Проте, такий висновок суду першої інстанції на думку колегії суддів апеляційного господарського суду не відповідає фактичним обставинам справи з огляду на наступне.

Відповідно до частини 5 статті 11 Закону боржник зобов'язаний звернутись до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі, зокрема, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.

Згідно із частиною 1 статті 95 Закону якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Такий порядок передбачений нормами частини 3 статті 110, статтею 111 Цивільного кодексу України, а також нормами статті 60 Господарського кодексу України, норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання).

Особлива процедура, що передбачена статтею 95 Закону, випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку статті 95 Закону є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Такі передумови полягають у наступному:

- прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою;

- проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника;

- аналіз пасивів боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами частин 2, 5 статті 105 Цивільного кодексу України, а також повідомлення явних кредиторів персонально у письмовій формі про ліквідацію юридичної особи боржника відповідно до частини 3 статті 60 Господарського кодексу України з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах);

- проведення аналізу активів та пасивів боржника, що є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до пункту 3 статті 11 Закону;

- повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства відповідно до частини 7 статті 111 Цивільного кодексу України та частини 3 статті 60 Господарського кодексу України (довідка форми № 8-ОПП).

Дотримання зазначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням відповідних доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку статті 95 Закону, а докази на підтвердження всіх цих передумов для порушення провадження у справі в порядку даної статті подаються саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Відповідно до частини 3 статті 11 Закону до заяви боржника про порушення справи додаються:

- бухгалтерський баланс боржника на останню звітну дату;

- перелік кредиторів боржника, вимоги яких визнаються боржником із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків (за наявності), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;

- перелік майна боржника із зазначенням його балансової вартості та місцезнаходження, а також загальна балансова вартість майна; перелік майна, що перебуває в заставі або є обтяженим у інший спосіб, його місцезнаходження, вартість, а також інформація про кредиторів, на користь яких вчинено обтяження майна боржника, їх ім'я або найменування, місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційні коди юридичних осіб або реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), суми їх грошових вимог, підстави виникнення зобов'язань, а також строки їх виконання згідно із законом або договором;

- перелік осіб, що мають невиконані зобов'язання перед боржником, із зазначенням вартості таких зобов'язань, терміну виконання та підстав виникнення; відомості про всі рахунки боржника, відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, їх реквізити; відомості про рахунки, на яких обліковуються цінні папери, що належать боржнику, їх реквізити; рішення власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) боржника про звернення до господарського суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство;

- інші документи, які підтверджують неплатоспроможність боржника.

Із матеріалів справи вбачається, що згідно з Наказом № 884 від 02.12.2013 року Міністерством енергетики та вугільної промисловості України прийнято рішення щодо припинення діяльності ДП "Трест "Олександріярозрізобуд", призначення ліквідаційної комісії, затвердження Плану заходів з ліквідації ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" (т. 1, а. с. 31).

В Бюлетені державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 268 (33) за 2013 рік головою ліквідаційної комісії була здійснена публікація оголошення про ліквідацію ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" (т. 2, а. с. 8). При цьому, доказ публікації в Бюлетені державної реєстрації щодо припинення діяльності ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" до господарського суду разом із заявою про порушення справи про банкрутство не подавався. Такий доказ було витребувано ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 18.08.2015 року про прийняття до розгляду заяви про порушення справи про банкрутство та було отримано господарським судом 20.08.2015 року.

Аналогічна публікація про ліквідацію боржника була здійснена в газеті "Вільне слово" № 50 (13805) від 11.12.2013 року (т. 1, а. с. 34).

Матеріали справи свідчать про те, що кредитори, в тому числі Олександрійська ОДПІ, у встановлений в оголошенні двохмісячний строк звертались до ліквідаційної комісії з грошовими вимогами до боржника.

Ліквідаційною комісією ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" 03.03.2014 року розглянуті заяви кредиторів та вирішено надати складений проміжний баланс до органу, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи - Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (протокол засідання ліквідаційної комісії ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" від 03.03.2014 року - т. 1, а. с. 71-73).

Згідно з Наказом № 352 від 14.05.2014 року Міністерством енергетики та вугільної промисловості України прийнято рішення про звільнення від виконання обов'язків голови ліквідаційної комісії ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" Кириченка Є.О. та призначення головою ліквідаційної комісії Усачова О.М. (т. 1, а. с. 32).

10.04.2015 року згідно з Наказом № 227 Міністерства енергетики та вугільної промисловості України прийнято рішення про звільнення від виконання обов'язків голови ліквідаційної комісії ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" Усачова О.М. та призначення головою ліквідаційної комісії Кундас В.А. (т. 1, а. с. 33).

У відповідності з частиною 8 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.

30.04.2015 року головою ліквідаційної комісії Кундас В.А. складено проміжний ліквідаційний баланс (звіт про фінансовий стан) (т. 1, а. с. 98-99), який затверджено 10.06.2015 року Міністерством енергетики та вугільної промисловості України.

До заяви про порушення справи головою ліквідаційної комісії також додано баланс (звіт про фінансовий стан) на останню звітну дату 30.06.2015 року, який Міністерством енергетики та вугільної промисловості України - органом, який прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи, не затверджувався.

Згідно із частиною 4 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує її корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб. У випадках, установлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється.

До заяви про порушення справи не було додано результатів інвентаризації майна ДП "Трест "Олександріярозрізобуд". Відповідні акти було представлено в засідання суду 20.08.2015 року (т. 3, а. с. 2-92).

Так, згідно з протоколом розгляду результатів інвентаризації від 25.05.2015 року ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" та доповненнями до цього протоколу, оформлених після складання проміжного ліквідаційного балансу підприємства на дату 30.04.2015 року, результати інвентаризації основних засобів затверджено на суму 88 604 092,06 грн.; результати інвентаризації основних засобів, утриманих для продажу затверджено на суму 4 508,81 грн.; результати інвентаризації незавершеного капітального будівництва затверджено на суму 1 841 345,06 грн.; результати інвентаризації виробничих запасів затверджено в сумі 95 178,38 грн. (т. 3, а. с. 88-92).

Головою ліквідаційної комісії до заяви про порушення справи додано витяги із звітів про оцінку майна боржника (актуалізований звіт у стислій формі).

Відповідно до пункту 57 Національного стандарту № 1 "Загальні засади оцінки майна і майнових прав", затвердженого постановою КМУ від 10.09.2003 року № 1440 (надалі - Національний стандарт № 1) звіт про оцінку майна дозволяється складати у стислій формі у разі доопрацювання (актуалізації) оцінки об'єкта оцінки на нову дату оцінки, а також в інших випадках, визначених відповідними національними стандартами. Не дозволяється складення у стислій формі звіту про оцінку майна у разі проведення незалежної оцінки цілісних майнових комплексів, часток (паїв, акцій) або повторного доопрацювання (актуалізації) оцінки майна. Відповідними національними стандартами можуть визначатись інші випадки, коли складення звіту про оцінку майна у стислій формі забороняється.

Згідно з пунктом 58 Національного стандарту № 1 доопрацювання (актуалізація) оцінки майна може здійснюватись у разі закінчення строку дії звіту про оцінку майна та висновку про вартість майна, встановленого законодавством, або на вимогу замовника оцінки, коли істотних змін в умовах функціонування та фізичному стані об'єкта оцінки, а також стані ринку подібного майна від дати оцінки до дати оцінки, на яку передбачається здійснення доопрацювання (актуалізація), не відбулося. Доопрацювання (актуалізацію) оцінки майна та з цією метою складення у стислій формі звіту про оцінку майна здійснює оцінювач та суб'єкт оціночної діяльності, які складали у повній формі звіт про оцінку цього майна. У цьому разі попередній звіт про оцінку майна, складений у повній формі, розглядається як невід'ємна частина звіту про оцінку майна у стислій формі.

Попередній звіт про оцінку майна ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" в матеріалах справи відсутній. При цьому, згідно наданих витягів із звітів про оцінку майна загальна вартість майна боржника складає 11 485 607 грн. (з урахуванням ПДВ).

Матеріали справи свідчать про те, що в провадженні господарського суду Кіровоградської області перебувала справа № 912/2261/14 про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" порушена в порядку статті 95 Закону ухвалою від 29.07.2014 року. Постановою господарського суду Кіровоградської області від 12.08.2014 року у справі № 912/2261/14 ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" було визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором призначено голову ліквідаційної комісії Усачова О.М., якого зобов'язано вчинити певні дії. Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 01.10.2014 року у справі № 912/2261/14 постанову господарського суду Кіровоградської області від 12.08.2014 року залишено без змін. Постановою Вищого господарського суду України від 03.03.2015 року у справі № 912/2261/14 постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 01.10.2014 року та постанову господарського суду Кіровоградської області від 12.08.2015 року скасовано, провадження у справі припинено (т. 3, а. с. 187-189).

При цьому, скасовуючи постанову господарського суду Кіровоградської області від 12.08.2014 року у справі № 912/2261/14 Вищий господарський суд України в своїй постанові від 03.03.2015 року, зокрема зазначив, про те, що з оцінки майна підприємства станом на 20.06.2014 року вбачається, що загальна вартість майна, яке перебуває на балансі підприємства становить 25 443 642,00 грн., що значно перевищує розмір пасиву боржника. При цьому, ця вартість майна не була відображена і в проміжному ліквідаційному балансі, складеному до проведення оцінки майна в порушення вимог статті 111 Цивільного кодексу України та частини 3 статті 60 Господарського кодексу України, в яких закріплено про те, що проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою для складання проміжного ліквідаційного балансу на останню звітну дату, який додається до заяви боржника відповідно до частини 3 статті 11 Закону.

Таким чином, станом на 20.06.2014 року вартість майна, що перебувало на балансі підприємства згідно проведеної оцінки складала 25 443 642,00 грн., тоді як згідно наданих витягів із звітів про оцінку майна станом на 30.04.2015 року вартість майна боржника становила вже 11 485 607 грн.. При цьому, із наданих до суду доказів не можна з'ясувати на якій підставі зменшилася вартість майна боржника за вказаний період.

Згідно з інформацією про нерухоме державне майно, що обліковується на балансі ДП "Трест "Олександріярозрізобуд", яка додана до листа № 01/12-1929 від 14.08.2015 року Міністерства енергетики та вугільної промисловості України за підприємством обліковується нерухоме майно за загальною залишковою вартістю 2 389 тис. грн. (т. 3, а. с. 94-99).

Відповідно до проміжного ліквідаційного балансу від 30.04.2015 року вартість основних засобів підприємства складає 9 857 000 грн. Така ж вартість основних засобів зазначена і в балансі підприємства, складеному на 30.06.2015 року.

Зазначене свідчить про те, що в проміжному ліквідаційному балансі відображено суперечливі, недостовірні відомості щодо вартості активів боржника.

Згідно із частиною 1 статті 111 Цивільного кодексу України з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені цим Кодексом строки.

Абзацом 2 частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.

Матеріали справи свідчать про те, що у боржника наявна дебіторська заборгованість в загальному розмірі 977 тис. грн. Але, в порушення вимог частини 1 статті 111 Цивільного кодексу України боржником крім листів на адреси боржників не було надано господарському суду належних доказів вжиття всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості підприємства. При цьому, боржник в заяві про порушення справи про банкрутство лише зазначив про те, що коштів на стягнення такої заборгованості у судовому порядку у підприємства не має.

Відповідно до частин 2, 5 статті 111 Цивільного кодексу України ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що припиняється. Проте, із матеріалів справи вбачається, що ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" має відокремлений підрозділ "Розріз "Костянтинівський", що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців відносно ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" станом на 31.07.2015 року (т. 1, а. с. 14). В порушення вимог частини 5 статті 111 Цивільного кодексу України доказів щодо вжиття заходів до закриття зазначеного відокремленого підрозділу боржником не було надано до суду.

Звертаючись до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство, головою ліквідаційної комісії зазначено про те, що за підсумками розгляду заяв кредиторів було складено протокол засідання ліквідаційної комісії з розгляду вимог кредиторів, відповідно до якого розмір заявлених кредиторських вимог складає 14 097 246,30 грн. Станом на 01.08.2015 року загальна сума кредиторської заборгованості становить 32 949 472,14 грн.

Проміжний баланс підприємства станом на 30.04.2015 року, який 10.06.2015 року затверджено органом управління боржника - Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, свідчить про те, що ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" має кредиторську заборгованість, яка визнається боржником в повному обсязі в розмірі 31 949 тис. грн., з яких поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в розмірі 7 205 тис. грн., заборгованість за товари, роботи та послуги в розмірі 2 025 тис. грн., заборгованість за розрахунками з бюджетом в розмірі 6 080 тис. грн., заборгованість за розрахунками зі страхування в розмірі 10 830 тис. грн., заборгованість за розрахунками з оплати праці в розмірі 3 548 тис. грн., інші поточні зобов'язання в розмірі 2 261 тис. грн.

Із балансу підприємства станом на 30.06.2015 року вбачається, що ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" має кредиторську заборгованість, яка визнається боржником в повному обсязі в розмірі 32 948 тис. грн., з яких поточна кредиторська заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями в розмірі 7 205 тис. грн., заборгованість за товари, роботи та послуги в розмірі 2 099 тис. грн., заборгованість за розрахунками з бюджетом в розмірі 6 035 тис. грн., заборгованість за розрахунками зі страхування в розмірі 11 658 тис. грн., заборгованість за розрахунками з оплати праці в розмірі 3 677 тис. грн., інші поточні зобов'язання в розмірі 2 274 тис. грн.

Проте, до господарського суду не було представлено доказів щодо розгляду ліквідаційною комісією вимог кредиторів після визначення їх розміру на суму 14 097 246,30 грн.

Також, в матеріалах справи відсутні докази повідомлення усіх кредиторів про розгляд та визнання їх вимог.

При цьому, місцевим господарським судом не було враховано зміну показників структури та розміру кредиторської заборгованості, включеної до проміжного ліквідаційного балансу від 30.04.2015 року.

Таким чином, судом не було з'ясовано належним чином як актив, так і пасив боржника.

Слід звернути увагу, що частиною 3 статті 111 Цивільного кодексу України встановлено, що під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи. Листом № 2176/10/11-26-11-00 від 30.06.2015 року Олександрійська ОДПІ повідомила голову ліквідаційної комісії боржника про те, що у боржника в установах банків відкрито три рахунки. В матеріалах справи відсутні докази наявності (відсутності) коштів на всіх рахунках та їх закриття, крім рахунку, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації боржника. Таким чином, при добровільній ліквідації боржника в порушення частини 3 статті 111 Цивільного кодексу України використовувалось декілька банківських рахунків.

Слід також зазначити, що звертаючись до господарського суду із заявою від 17.08.2015 року про порушення справи про банкрутство, головою ліквідаційної комісії не було враховано того, що згідно із Постановою Вищого господарського суду України від 03.03.2015 року провадження у раніше порушеній справі щодо боржника було припинено саме за відсутності обов'язкових передумов та факту неоплатності боржника за наявності яких відповідно до вимог законодавства порушується та здійснюється провадження у справі про банкрутство в порядку статті 95 Закону.

За наведених обставин, боржником не дотримано передбачених законодавством передумов, не доведено неможливість задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі в процедурі добровільної ліквідації.

Таким чином, висновок суду про недостатність майна боржника для задоволення вимог кредиторів не ґрунтується на належних доказах, а тому суд першої інстанції не мав достатніх правових підстав для порушення провадження у справі про банкрутство.

Згідно з частиною 7 статті 16 Закону суд відмовляє в порушенні провадження у справі про банкрутство, якщо, зокрема: заявником не доведено наявності підстав для порушення провадження у справі про банкрутство; відсутня хоча б одна з підстав, передбачених частиною 3 статті 10 цього Закону; за наявності підстав, передбачених статтею 15 цього Закону.

З урахуванням наведеного, місцевий господарський суд мав прийняти рішення про відмову в порушенні провадження у справі про банкрутство.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла до висновку, що справу про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд" порушено за відсутності правових підстав, передбачених частиною 5 статті 11 Закону.

Щодо посилання представника боржника на те, що скаржник не є учасником провадження у справі про банкрутство та у зв'язку з чим не має права на оскарження судових актів, колегія суддів апеляційного господарського суду враховує наступне.

У відповідності до абзацу 16 статті 1 Закону учасниками провадження у справі про банкрутство визнано таких осіб: сторони (конкурсні кредитори та боржник), забезпечені кредитори, арбітражний керуючий (розпорядник майна, керуючий санацією, ліквідатор), власник майна (орган, уповноважений управляти майном) боржника, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) суб'єкта підприємницької діяльності - боржника, а також у випадках, передбачених цим Законом, інші особи, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство.

Слід звернути увагу, що особа, яка має грошові вимоги до боржника, набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство, а саме кредитора, лише після заявлення у встановленому порядку грошових вимог до боржника. Тільки після цього така особа має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у справі про банкрутство.

Провадження у даній справі про банкрутство здійснюється в порядку статті 95 Закону, тобто за процедурою банкрутства боржника, який ліквідується власником.

Як вбачається з матеріалів справи, у процедурі добровільної ліквідації Олександрійська ОДПІ зверталась до боржника із заявами № 1126/8/10 від 05.02.2014 року про визнання грошових вимог з податкового боргу в сумі 1 393 162,47 грн., в тому числі 195 471,07 грн. основного платежу, 1 148 689,80 грн. штрафних (фінансових) санкцій, 49 001,25 грн. пені (т. 2, а. с. 40-44) та № 1126/8/10 про визнання грошових вимог з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 6 620 866,02 грн. (т. 2, а. с. 56-58), які були визнані ліквідатором боржника в повному обсязі (т. 1, а. с. 61) та включені до проміжного ліквідаційного балансу боржника. Заборгованість перед Олександрійською ОДПІ в сумі 6 620 866,02 грн. та 1 393 162,47 грн. вказана самим боржником в протоколі засідання ліквідаційної комісії ДП "Трест "Олександріярозрізобуд", про що зазначено в заяві про порушення справи про банкрутство в порядку статті 95 Закону.

За наведених обставин, скаржник є явним кредитором боржника, вимоги якого були визнані останнім ще у процедурі добровільної ліквідації, що і стало однією з підстав для звернення боржника до суду із заявою про порушення справи про власне банкрутство.

В зв'язку з чим, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що скаржник має процесуальне право на оскарження процесуальних документів у даній справі.

Враховуючи викладене, апеляційна скарга Олександрійської ОДПІ підлягає задоволенню, а ухвала господарського суду Кіровоградської області від 20.08.2015 року про порушення провадження у справі має бути скасована. Необхідно відмовити в порушенні провадження у справі про банкрутство ДП "Трест "Олександріярозрізобуд". Судові витрати за розгляд апеляційної скарги, відповідно до статті 49 ГПК України слід покласти на боржника.

Керуючись статтями 99, 101, 103-106 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Кіровоградській області задовольнити.

Ухвалу господарського суду Кіровоградської області від 20.08.2015 року у справі № 912/3187/15 про порушення провадження у справі скасувати.

Прийняти нове рішення, яким відмовити у порушенні провадження у справі про банкрутство Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд", м. Олександрія Кіровоградської області.

Стягнути з Державного підприємства "Трест "Олександріярозрізобуд" в дохід Державного бюджету України 609,00 грн. судового збору за подання апеляційної скарги.

Видачу наказу доручити господарському суду Кіровоградської області.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Вищого господарського суду України.

Повний текст постанови виготовлено та підписано 06.10.2015 року.

Головуючий суддя І.О. Вечірко

Суддя В.О. Кузнецов

Суддя І.М. Науменко