ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2015 року № 826/15645/15
О 09 год. 49 хв. Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Голубничій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
За позовом Інститута загальної енергетики Національної академії наук України
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві №0010541504 від 14.05.15 р. про застосування до Інституту штрафних санкцій в розмірі 10 366, 97 грн.
Позивач - Інститут загальної енергетики НАН України вважає вказане податкове повідомлення-рішення незаконним та просить його скасувати з таких підстав.
Своєчасність сплати позивачем податкового зобов'язання з земельного податку підтверджується копіями платіжних доручень за період, що перевірявся, а також актом звіряння розрахунків №4472-20 від 07.05.15 р.
Відповідач - Державна податкова інспекція у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві проти задоволення позовних вимог заперечив, підтримавши висновки акту перевірки.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Інститут загальної енергетики НАН України (код 04589627) є бюджетною установою, перебуває на обліку як платник податків у Державній податковій інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
Інститутом подані податкові декларації з плати за землю №9079168193 від 26.01.15 р. (звітна 2014 р.) на загальну суму 137 936, 56 грн. Вказана декларація проведена в КОР Інституту, що призвело до виникнення недоїмки у сумі 103 669, 8 грн.
В порядку п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України Інститутом подано уточнюючу податкову декларацію №9079314648 від 28.01.15 р. (уточнююча 2014 р.) на загальну суму 103 582, 23 грн. на зменшення суми податкового зобов'язання.
29.04.15 р. Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві проведено перевірку дотримання Інститутом вимог податкового зобов'язання в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за період з 27.01.15 по 29.04.15 р., про що складено акт №309/26-50-15-04-15/04589627.
Згідно акту встановлено порушення строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за податковою декларацією з плати за землю за 2015 р. у розмірі 103 669, 7 грн.
На підставі акту податковим органом 14.05.15 р. винесене податкове повідомлення-рішення №0010541504, згідно якого на підставі аб. 2 п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України за затримку сплати суми грошового зобов'язання до позивача застосовано штраф у розмірі 10 366 грн. (10%) за платежем: земельний податок з юридичних осіб.
За результатами адміністративного оскарження рішенням Головного управління ДФС у м. Києві прийнято рішення від 20.07.15 р. №11010/10/26-15-10-08-16 про відмову у задоволенні скарги.
Розглядаючи спірні правовідносини суд зазначає наступне.
Згідно п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення.
Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Перевірка Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві Інституту загальної енергетики НАН України дотримання Інститутом вимог податкового зобов'язання в частині своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань за період з 27.01.15 - 29.04.15 р., про що складено акт №309/26-50-15-04-15/04589627, проведена в порядку ст. 76 Податкового кодексу України.
Згідно п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Згідно п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3. ст. 287 Податкового кодексу України).
В даному випадку податковим органом винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення на підставі поданої позивачем декларації з плати за землю за 2015 рік №9079168193 від 26.01.15 р., згідно якої річна сума земельного податку, яка підлягає сплаті за даними платника податку в 2015 році, становить 137 936, 56 грн., щомісячно - 11 494, 71 грн. (крім січня, у якому підлягало до сплати 11 497, 75 грн.).
Згідно наданих суду копій платіжних доручень протягом січня-квітня 2015 р. (період перевірки) позивачем вчасно, в передбачені ст. 286 Податкового кодексу України (щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця), проводилися розрахунки по земельному податку (за січень термін сплати до 28.02.15 р., платіжне доручення від 05.02.15 р. №123; за лютий термін сплати до 31.03.15 р., платіжне доручення від 11.03.15 р. №131; за березень термін сплати до 30.04.15 р., платіжне доручення від 08.04.15 р. №141; за квітень термін сплати до 31.05.15 р., платіжне доручення від 06.05.15 р. №149).
Крім того, згідно акту №4472-20 від 07.05.15 р., підписаного між Інститутом та податковим органом, зафіксовано відсутність заборгованості зі сплати земельного податку.
Згідно п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
В даному випадку позивачем 28.01.15 р. подано уточнюючий розрахунок №9079314648 щодо попередньо поданої декларації від 26.01.15 р. №9079168193 за 2014 р., якою виправлено помилку щодо розбіжностей у зазначені розміру податку, яка прийнята відповідачем та своєчасно сплачена позивачем.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафу у розмірі 10%.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права та обставин справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.
Оскільки судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Інституту загальної енергетики Національної академії наук України задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м. Києві № 0010541504 від 14.05.2015 року.
3. Судові витрати в сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. стягнути на користь Інститута загальної енергетики Національної академії наук України (код ЄДРПОУ 04589627) за рахунок Державного бюджету України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева
Повний текст постанови складений 5 жовтня 2015 року.