ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 жовтня 2015 року справа № 823/5065/15
19 год. 12 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Рідзеля О.А.,
суддів: Бабич А.М. та Каліновської А.В.,
при секретарі судового засідання - Педані О.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1 - особисто, представника позивача ОСОБА_2 - за довіреністю, представника відповідача Бердника В.В. - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання протиправною та скасування постанови, встановлення факту одноразового грубого порушення закону, дострокове припинення повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовною заявою до Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області (далі - відповідач), в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28 вересня 2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_1» від 02 жовтня 2015 року № 43, яка суперечить законодавству про місцеві вибори;
- встановити факт одноразового грубого порушення Смілянською міською виборчою комісією Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори» в частині недотримання комісією конституційного принципу виборчого права ОСОБА_1 бути обраним та права висування кандидатів;
- припинити достроково повноваження усього складу Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, у зв'язку з одноразовим грубим порушенням нею Конституції України та Закону України «Про місцеві вибори»;
- зобов'язати Смілянську міську виборчу комісію Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року неухильно дотримуватись вимог законодавства про місцеві вибори та забезпечити реалізацію виборчих прав кандидата на посаду міського голови м. Сміли ОСОБА_1 в частині подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, обґрунтовуючи їх тим, що позивач шляхом самовисування був висунутий кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області. Крім того, місцева організація політичної партії «Соціалісти» висунула його кандидатом у депутати Черкаської обласної ради та Черкаська обласна виборча комісія зареєструвала 30.09.2015 позивача кандидатом у депутати Черкаської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі, включеного до виборчого списку кандидатів місцевої організації політичної партії «Соціалістів». Зважаючи на викладене, позивач зазначає, що у нього є право одночасно бути кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування та кандидатом у депутати обласної ради шляхом висування місцевою організацією політичної партії. Таким чином, відповідачем безпідставно прийнято постанову «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28 вересня 2015 року №15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_1» від 02.10.2015 № 43, оскільки позивач не порушив вимоги частини 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори». Також, приймаючи оскаржувану постанову виборча комісія обмежила конституційні права кандидата на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_1 обиратися та бути обраним.
Представник відповідача проти заявленого адміністративного позову заперечує, мотивуючи це тим, що зареєстрований кандидат на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_1 (постанова Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області від 28.09.2015 № 15) порушив вимоги частини 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори», давши згоду на включення у виборчий список партії «Соціалісти» кандидатом у депутати Черкаської обласної ради, та, як наслідок, постановою Черкаської обласної виборчої комісії від 30.09.2015 № 27 був зареєстрований кандидатом у депутати Черкаської обласної ради. Таким чином, оскаржувана постанова винесена відповідачем правомірно та з дотриманням вимог законодавства України.
Заслухавши пояснення та доводи позивача та представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Згідно п. 6 ч. 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюються на публічно-правові спори, зокрема, спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Частиною 1 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Судом встановлено, що постановою Смілянської міської виборчої комісії з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів від 28.09.2015 № 15 ОСОБА_1 зареєстровано кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, на підставі його заяви від 26.09.2015 шляхом самовисування.
Також, постановою Черкаської обласної виборчої комісії Черкаської області від 30.09.2015 № 27 ОСОБА_1 зареєстрований кандидатом у депутати Черкаської обласної ради від виборчого списку полвтичної партії «Соціалісти».
02.10.2015 Смілянською міською виборчою комісією з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів винесено постанову № 43 «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28.09.2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_1».
Основні засади, організацію та порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, визначено Законом України «Про місцеві вибори» № 595-VIII від 14.07.2015 (далі - Закон).
Згідно ст. 10 Закону право висування кандидатів належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України відповідно через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом.
Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Вичерпний перелік підстав для скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости визначені ч. 1 ст. 47 Закону.
Зокрема територіальна виборча комісія скасовує таке рішення в разі порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
В оскаржуваній постанові зазанчено що, позивач порушив вимоги частини 5 статті 35 Закону України «Про місцеві вибори», давши згоду на включення у виборчий список партії «Соціалісти» кандидатом у депутати Черкаської обласної ради та, як наслідок, постановою Черкаської обласної виборчої комісії від 30.09.2015 № 27 був зареєстрований кандидатом у депутати Черкаської обласної ради.
Для вирішення спору суд врахував вимоги ч.ч. 4-5 ст. 35 Закону, якими визначено, що особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради). Особа, яка висунута кандидатом у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости, не може одночасно бути висунута у будь-яких інших одномандатних, єдиних одномандатних виборчих округах з будь-яких місцевих виборів. Особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Виходячи з системного аналізу вищезаначених норм закону, згода особи на включення у виборчий список партії не є підставою для скасування рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови.
Крім того, на час прийняття рішення про реєстрацію позивача кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області, позивач не був висунутий місцевою оганізацією політичної партії кандидатом в депутати в багатомандатному виборчому окрузі.
З урахуванням вищезазначеного та положень ст. 35 Закону суд дійшов висновку, що оскаржуванна постанова є протиправною та підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги зобов'язати відповідача неухильно дотримуватись вимог законодавства про місцеві вибори та забезпечити реалізацію виборчих прав кандидата на посаду міського голови м. Сміли ОСОБА_1 в частині подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць суд врахував таке.
Вказаний обов'язок прямо передбачений як Законом, так і випливає з аналізу абзацу 2 ст. 19 Конституції України. Крім того, частиною першою ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративних судів є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб від порушень з боку органів державної влади у сфері публічно-правових відносин. Тому підстав для задоволення вказаної вимоги «на майбутнє» суд не вбачає.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.
Разом з тим, поняття грубого порушення виборчого законодавства є оціночним. Оскільки порушене право позивача відновлене судом шляхом скасування оскаржуваної постанови, суд не оцінив встановлене порушення як «грубе».
Тому підстав для дострокового припинення повноважень відповідача суд не вбачає. Крім того, відповідно до вимог ст.162 КАС України в адміністративного суду відсутні повноваження щодо встановлення фактів.
У зв'язку з вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Згідно ч. 3 статті 6 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08.07.2011 у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру. Оскільки позивач за подання позову судовий збір не сплатив, суд вирішив стягнути з позивача 3*1218 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163, 172, 175 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати постанову Смілянської міської виборчої комісії Черкаської області з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року «Про скасування постанови Смілянської міської виборчої комісії від 28 вересня 2015 року № 15 про реєстрацію кандидатом на посаду міського голови м. Сміли Черкаської області ОСОБА_1» від 02 жовтня 2015 року № 43.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України 3654,00 грн. (три тисячі шістсот п'ятдесят чотири гривні 00 коп.) судового збору.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий О.А. Рідзель
Судді: А.М. Бабич
А.В. Каліновська