Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 вересня 2015 р. № 820/18476/14
Харківський окружний адміністративний суд
головуючого судді - Бідонька А.В,
при секретарі судового засідання - Кульчій А.М.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області - Варламова Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Держземагенства у місті Харкові Харківської області, Харківської міської ради Харківської області, Департаменту земельних відносин Харківської міської ради про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Фізична особа-підприємець ОСОБА_3, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Держземагенства у місті Харкові Харківської області, Харківської міської ради Харківської області, Департаменту земельних відносин Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Управління Держземагенства у м. Харкові Харківської області при проведенні нормативно-грошової оцінки земельної ділянки площею 0,2210 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_1, що знаходиться у користуванні Приватного акціонерного товариства "На спортивній" на підставі договору оренди земельної ділянки № 35 від 30.04.2004 року та відображенні захищених локальних коефіцієнтів у витязі з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки № 200 від 24.09.2013 року;
- визнати протиправними дії Департаменту земельних відносин Харківської міської ради при проведенні розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки площею 0,2210 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_1;
- визнати протиправними дії 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року № 1209/13 при голосуванні по рішенню "Про затвердження "Технічної документації з нормативно грошової оцінки земель м. Харкова станом на 01.01.2013" в частині затвердження нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 0,2210 га, розташованою за адресою: АДРЕСА_1.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що між ФОП ОСОБА_3 та Приватним акціонерним товариством "На спортивній" 01.02.2014 р. було укладено строковий договір оренди нежитлових приміщень, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1. Разом з тим ПРАТ "На спортивній" на підставі договору оренди №6920/04 від 30.04.2004 року отримав від Харківської міської ради земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 0,2210 га в строкове, платне користування до 12.09.2020 року. 11.09.2014 р. на адресу ФОП ОСОБА_3 надійшов лист, відповідно до якого ПАТ "На спортивній" повідомляло про зміну ціни за договором, посилаючись на суттєве збільшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, на якій розташовано об'єкт нерухомості. Підставою для зміни розміру оренди земельної ділянки слугувала зміна нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 (Витяг №200 від 24.09.2013 р. з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки). Позивач вважає, що Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківської області було неправильно проведено розрахунок земельної ділянки з урахуванням коефіцієнту Км3, в результаті чого Департаментом земельних відносин Харківської міської ради здійснено неправильний розрахунок нормативно-грошової оцінки землі, а 25 сесією Харківської міської ради 6 скликання рішенням від 03.07.2013 року № 1209/13 затверджено технічну документацію, що містить помилки і як наслідок невірну нормативно-грошову оцінку земельної ділянки.
Представник відповідача, Управління Держземагенства у місті Харкові Харківської області в письмових запереченнях, наданих до суду, зазначив, що Витяг із технічної документації про нормативно-грошову оцінку №200 від 24.09.2013 р., виданий Управлінням Держземагенства у м. Харкові Харківській області відповідає вимогам діючого законодавства. Значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. та затверджено рішенням Харківської міської ради №1209/13 від 03.07.2013 р. і внесено до програмного комплексу. Управління Держземагентства у м. Харкові Харківської області не розраховує та не впливає на значення коефіцієнтів, які використовуються при визначенні нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Таким чином, твердження позивача про протиправність дій відповідача в частині необґрунтованого завищення значень локальних коефіцієнтів, є безпідставними та необґрунтованими.
Представник відповідача, Харківської міської ради в письмових запереченнях, наданих до суду, зазначив, що заперечує проти позову та вважає його необґрунтованим та безпідставним, оскільки значення коефіцієнтів Км3 (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. та затверджено рішенням Харківської міської ради №1209/13 від 03.07.2013 року і внесено до програмного комплексу. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №200 від 24.09.2013 р. оформлено за формою та у відповідності з додатком 2 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 року №18/15/21/11. Таким чином, вважає, що рішенням Харківської міської ради №1209/13 від 03.07.2013 р. змінено нормативно грошову оцінку земель м. Харкова та затверджено нові ставки орендної плати у передбачений діючим законодавством України спосіб.
Представник позивача в судове засідання прибула, адміністративний позов підтримала у повному обсязі та просила задовольнити.
Представник відповідача, Управління Держземагенства у місті Харкові Харківської області в судове засідання прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача, Харківської міської ради в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, у письмових запереченнях просив суд розглядати справу за відсутності представника ХМР.
Представник відповідача, Департаменту земельних відносин Харківської міської ради в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що між Фізично особою - підприємцем ОСОБА_3 та Приватним акціонерним товариством "На спортивній" 01.02.2014 р. було укладено договір оренди нежитлового приміщення №24/15, відповідно до якого Орендар (ФОП ОСОБА_3) приймає у строкове користування нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. Об'єкт оренди надається орендарю для ведення господарської діяльності (а.с. 15-18).
11.09.2014 р. на адресу ФОП ОСОБА_3 надійшов лист, відповідно до якого Орендодавець (ПРАТ "На спортивній") повідомляв про зміну ціни за договором, посилаючись на суттєве збільшення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою, на якій розташовано об'єкт нерухомості. Підставою для зміни розміру оренди земельної ділянки слугувала зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1. До листа було долучено документи, що посвідчують зміни розміру земельної ділянки, зокрема, було надано Витяг №200 від 24.09.2013 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, в якій детально визначені дані, покладені основу розрахунку нормативної грошової оцінки.
Згідно вказаного Витягу №200 від 24.09.2013 року, сформованого Управлінням Держземагенства у місті Харкові Харківської області, нормативна грошова оцінка земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,2210 га. складає 5881849 грн.
Судом встановлено, що Приватне акціонерне товариство "На спортивній" на підставі договору оренди №6920/04 від 30.04.2004 року орендує у Харківської міської ради земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,2210 га (а.с. 134-136).
Відповідно до п. 1.2 договору оренди №6920/04 від 30.04.2004 року земельна ділянка надається в оренду строком до 12.09.2020 року для експлуатації та обслуговування будівель і споруд.
Відповідно до п. 2.2 договору орендна плата за земельну ділянку на період експлуатації об'єкта, згідно з довідкою № 355/04 від 17.03.2004 р. встановлюється у розмірі: 2462,05 грн. по 31.12.2004 р., з 01.01.2005 року по 31.12.2005 року 3106,88 грн., з 01.01.2006 р. по 31.12.2006 р. 4044,80 грн., з 01.01.2007 року 5862,03 грн.
Пунктом 2.3 договору встановлено, що розмір грошової оцінки не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації на підставі інших вимог діючого законодавства. У зв'язку з проведенням щорічної грошової оцінки земельної ділянки розмір грошової оцінки земельної ділянки змінюватиметься без внесення змін, доповнень до цього договору.
ФОП ОСОБА_3 вважає, що дії з боку відповідачів в частині збільшення нормативно-грошової оцінки земельної ділянки суттєво порушують її права та інтереси.
Оцінивши встановлені обставини справи та дослідивши наявні у справі докази, суд зазначає наступне.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Згідно з підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки, (пункт 288.5 статті 288 Податкового кодексу України).
Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Преамбулою Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378 встановлено, що цей Закон визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
У відповідності до положень статті 5 Закону України "Про оцінку земель" залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів, економічна оцінка земель та грошова оцінка земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Статтею 20 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
У відповідності до ст. 23 Закону України "Про оцінку земель", технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин є Державне агентство земельних ресурсів України (далі - Держземагенство), яке відповідно до пункту 2 Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, є правонаступником Державного комітету України із земельних ресурсів.
Відповідно до пп. 6 п. 4 Положення про Держземагенство України та пункту 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, територіальні органи Держземагентства, серед іншого, уповноважені видавати витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок.
Відповідно до ч.1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно з ст. 73 цього Закону акти ради сільського, селищного, міського голови, голови районної вмісті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ( у разі створення) ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Матеріалами справи підтверджено, що Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. (а.с. 145-172).
Відповідно до п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291,18 гри., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що це рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 р. застосовується з 01 січня 2014 року.
Рішенням Харківської міської ради від 25.09.2013 № 1269/13 "Про затвердження "Порядку впровадження нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" встановлено (п. 2, п. 3), що плата за землю на підставі даних "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013" вводиться в дію з 01.01.2014 року.
Відповідно до пунктів 2.1-2.3 цього рішення визначено, що Департамент земельних відносин на підставі п. 4 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є власником програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює загальну координацію робіт з визначення орендної плати за землю в місті Харкові згідно з рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 № 1209/13 "Про затвердження "Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013", здійснює розрахунки розміру орендної плати за землю та безпосереднє виконання робіт з укладання договорів оренди землі та додаткових угод до них, веде моніторинг виконання умов договорів оренди землі.
Управління Держземагентства у місті Харкові Харківської області надає інформацію про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно з чинним законодавством (пункт 2.2 рішення).
Комунальне підприємство "Міський інформаційний центр" є користувачем програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" за договором з Департаментом земельних відносин, надає доступ до зазначеного програмного комплексу управлінню Держземагентства у м. Харкові Харківської області для надання витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, Департаменту земельних відносин для перевірки даних, що містяться у витягах, та виконання інших функцій у межах повноважень та Департаменту самоврядного контролю за використанням та охороною земель для здійснення відповідних контрольних повноважень (пункт 2.3 рішення).
Відповідно до пункту 3.10. Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженого спільним наказом Держкомзему, Мінагрополітики, Мінбудархітектури та УААН від 27.01.2006 року № 18/15/21/11 зареєстрованим в Мінюсті 05.04.2006 року №388/1226, вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-планувальних, інженерно-геологічних, історико-культурних, природно-ландшафтних, санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою Цн = Цнз х Кф х Км3.
Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. При встановленні значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати його значення на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Установлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу, не меншого, ніж 1:10000, - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. чол. та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Для обчислення Км3 враховувати локальні фактори, наведені в додатку 1, табл. 3.7, при цьому добуток пофакторних оцінок не повинен бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Враховуючи викладене, розрахунок значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) при наданні витягу з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у місті Харкові здійснюється із застосуванням програмного комплексу "Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013" в автоматизованому режимі, що є використанням ПС-технологій.
Таким чином, вказане свідчить, що Управління Держземагентства не розраховує та не впливає на значення вказаного коефіцієнту.
Значення коефіцієнтів КмЗ (локальні фактори) було розраховано розробниками Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013р. та затверджено вищевказаним рішенням Харківської міської ради №1209/03 від 03.07.2013 року і внесено до програмного комплексу.
Отже, суд приходить до висновку, що рішенням Харківської міської ради №1209/13 від 03.07.2013 р., у передбачений діючим законодавством України спосіб, змінено нормативно грошову оцінку земель м. Харкова та затверджено нові ставки орендної плати.
Крім того, суд зазначає, що договір оренди землі №6920/04 від 30.04.2004 року щодо строкового платного користування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,2210 га, був укладений між Харківською міською радою та Приватним акціонерним товариством "На спортивній".
Тобто, права та обов'язки виникають між Харківською міською радою та Приватним акціонерним товариством "На спортивній".
Також суд зазначає, що згідно Витягу №200 від 24.09.2013 року, сформованого Управлінням Держземагенства у місті Харкові Харківської області, власником (користувачем) земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 0,2210 га, є ПРАТ "На спортивній".
Таким чином, права ФОП ОСОБА_3 в спірних правовідносинах не порушуються, оскільки вона не є власником зазначеної земельної ділянки.
За змістом ч. 8 ст. 3 КАС України позивачем в адміністративній справі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов.
За приписами ч. 1 ст. 104, ст. 6 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Виходячи із системного аналізу наведених норм КАС України, особа, яка звертається до адміністративного суду з позовом має довести наявність порушення оскаржуваним рішенням суб'єкту владних повноважень саме її прав та інтересів у сфері публічно-правових відносин, які потребують судового захисту.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Означене завдання за правилом ч. 3 ст. 2 КАС України реалізується адміністративними судами шляхом перевірки чи прийняті суб'єктами владних повноважень рішення та чи вчинені суб'єктами владних повноважень дії або бездіяльність: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи, що під час розгляду справи не встановлено порушення прав, свобод та інтересів позивача діями відповідачів, суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України у разі ухвалення судового рішення на користь сторони, яка є суб'єктом владних повноважень, сплачений судовий збір позивачу не повертається.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Управління Держземагенства у місті Харкові Харківської області, Харківської міської ради Харківської області, Департаменту земельних відносин Харківської міської ради про визнання дій протиправними - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Суддя Бідонько А.В.
Повний текст постанови виготовлено 02.10.2015 року.