Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
15:00 год.
05 жовтня 2015 р. № 820/10438/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В. ,
суддів - Бадюкова Ю.В., Тітова О.М.
при секретарі судового засідання- Самігулліній К.В.
за участі:
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Ізюмської міської виборчої комісії Харківської області провизнання рішень протиправними та зобов"язання вчинити певні дії,- ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати рішення Ізюмської міської виборчої комісії № 28 від 01.10.2015р. про скасування рішення Ізюмської міської виборчої комісії № 10 від 29.09.2015р. про реєстрацію ОСОБА_1 як кандидата на посаду Ізюмського міського голови протиправним та скасувати його;
- визнати рішення Ізюмської міської виборчої комісії № 29 від 01.10.2015р. про виключення ОСОБА_1 з виборчого списку місцевої організації політичної партії "СОЦІАЛИСТИ" та скасувати його;
- зобов'язати Ізюмську міську виборчу комісію Харківської області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом в депутати Ізюмської міської ради і включити до виборчого списку у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Ізюмської міської ради на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, як перший номер від Ізюмської міської організації політичної партії "СОЦІАЛИСТИ".
В обґрунтування позову позивач вказав, що на підставі його заяви Ізюмська міська виборча комісія Харківської області 29.09.15р. прийняла рішення № 10 про реєстрацію позивача, за письмовою заявою останнього про згоду балотуватися, кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування по Ізюмському багатомандатному округу, та включення до виборчого списку кандидатів на посаду міського голови. Згідно довідки документи від місцевої організації політичної партії «СОЦІАЛИСТИ» відповідач отримав о 15год.50хв. 30.09.15р., жодних зауважень щодо цих документів не мав. Проте, з 09 год.00хв. наступного дня позивача неодноразово викликали до комісії та пропонували самому зняти свою кандидатуру з кандидатів на посаду Ізюмського міського голови і лише після того, як комісія зрозуміла, що позивач цього робити не буде, оскільки за його судженням, він має право бути одночасно кандидатом у депутати міської ради та кандидатом на посаду Ізюмського міського голови, комісія прийняла спірне колегіальне рішення, про яке позивач дізнався лише 02.10.15р. о 15 год.00хв., а саме: рішення № 28 від 01.10.15р. про скасування рішення Ізюмської виборчої комісії Харківської області про реєстрацію ОСОБА_1 як кандидата на посаду міського голови, та рішення № 29 від 01.10.15р. про виключення ОСОБА_1 зі списку місцевої організації політичної партії «СОЦІАЛІСТИ».
Зазначені рішення Ізюмської виборчої комісії позивач вважає такими, що порушують вимоги чинного законодавства та його конституційні права брати участь у виборчому процесі шляхом самовисування на посаду Ізюмського міського голови та висування його Ізюмською міською організацією політичної партії «СОЦІАЛИСТИ» у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів до Ізюмської міської ради Харківської області на місцевих виборах 25 жовтня 2015р.
У судовому засіданні позивач підтримав доводи, викладені у позові, наполягав на задоволенні позову.
Відповідач - Ізюмська міська виборча комісія, позов не визнав.
У судовому засіданні представники відповідача пояснили, що діяли виключно в межах закону, а прийняті комісією постанови цілком правомірні та обґрунтовані. Позивачу пропонувалось визначитись щодо своєї участі у виборчому процесі та відкликати свою заяву про самовисування в якості кандидата на посаду голови міської ради. В цьому випадку він мав законне право бути зареєстрованим від партії на кандидата у депутати міської ради. Однак, останній відмовився це робити, і комісія на виконання п. 8 ст. 41 Закону України «Про місцеві вибори» виключила його з усіх списків.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представників осіб, що прибули у судове засідання, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Преамбулою Закону України "Про місцеві вибори" № 676-УІІІ від 04.09.2015р. визначено, що цей Закон визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеві вибори" № 676-УІІІ від 04.09.2015р., організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
За приписами ч. 1 та ч. 3 ст. 4 означеного закону, місцеві вибори є рівними. Громадяни України беруть участь у відповідних місцевих виборах на рівних засадах. Усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону № 676-УІІІ від 04.09.2015р., виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що у порядку, передбаченому статтею 172 КАС України, звернутися до суду мають право особи, які мають намір реалізувати своє право на участь у виборчому процесі або набути статусу суб'єкта виборчого процесу, у разі відмови в цьому виборчими комісіями або органами державної влади чи органами місцевого самоврядування. Точне і неухильне додержання адміністративними судами норм Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом (далі також - виборчий спір, виборча справа), є неодмінною умовою їх правильного, справедливого та своєчасного вирішення (Постанова Пленуму ВАСУ № 15 від 01.11.2013р. «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом).
Також, відповідно до ст. 172 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Слід зазначити, що строк розгляду даної адміністративної справи обмежений вказаною вище нормою КАС України.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, відповідно до вимог абз. 3 ч. 2 ст. 35 Закону України «Про місцеві вибори» № 676-УІІІ від 04.09.2015р., якою передбачено, що право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партії або шляхом самовисування у порядку передбаченому цим Законом, звернувся із заявою до Ізюмської міської виборчої комісії про реєстрацію його як кандидата на посаду Ізюмського міського голови шляхом самовисування.
На підставі вказаної заяви, Ізюмська виборча комісія Харківської області 29.09.2015р. посилаючись на ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» № 676-УІІІ від 04.09.2015р. прийняла рішення № 10 про реєстрацію ОСОБА_1 за його заявою про згоду балотуватися, кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування по Ізюмському багатомандатному округу, та включила до виборчого списку кандидатів на посаду міського голови. (а.с. 15).
Однак, 01.10.2015р. на засіданні комісії були прийняті рішення № 28 про скасування рішення Ізюмської виборчої комісії Харківської області про реєстрацію ОСОБА_1 як кандидата на посаду міського голови (а.с. 16) та рішення № 29 про виключення ОСОБА_1 зі списку місцевої організації політичної партії «СОЦІАЛІСТИ». (а.с. 17).
Підставою для прийняття згаданих вище рішень, комісією вказано п. 8 ст. 41 Закону України № 676-УІІІ. (а.с. 16, 17).
Вирішуючи спір суд відзначає, що відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом. Право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом. Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 35 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Частина 5 ст. 35 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р. встановлює, що особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
З положень наведеної норми закону чітко випливає, що особа може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости або шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Як встановлено ч. 1 п. 8 ст. 41 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні м Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р. ісцеві організації партій та цю особу.
За правилами, визначеними п. 5 ч. 1 ст. 47 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Таким чином, в ході розгляду справи позивач жодних доказів порушення виборчою комісією вказаних вище норм закону не подав.
Оскільки за матеріалами справи судом не встановлено невідповідності форми правової поведінки відповідача у спірних правовідносинах вимогам ч.3 ст.2 КАС України, то поданий позов належить залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізюмської міської виборчої комісії про визнання рішень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до ч.5 ст.177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили згідно з ч.3 ст.177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Панченко О.В.
Судді Бадюков Ю.В.
Тітов О.М.