ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3235/15
06 жовтня 2015 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Ходачкевич Н.І. , судді Шульгача М. П. , судді Білоус І.О.
при секретарі судового засідання Цимбал А.В.
за участю:
представника позивача: Войтовича Н.З.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Лановецької районної організації ВО "Свобода" до Лановецької міської виборчої комісії про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Лановецька районна організація ВО "Свобода" звернулася до суду з адміністративним позовом до Лановецької міської виборчої комісії, у якому просить визнати незаконним рішення Лановецької міської територіальної виборчої комісії Лановецького району Тернопільської області від 01 жовтня 2015 року Лановецькій районній організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" про відмову у реєстрації ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає: АДРЕСА_1, кандидатом у депутати до Лановецької міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" та зобов'язати Лановецьку міську територіальну виборчу комісію Лановецького району зареєструвати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає: АДРЕСА_1, кандидатом у депутати до Лановецької міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" .
Представник позивача Лановецької районної організації ВО "Свобода" у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовольнити в повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що рішенням Лановецької міської виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року Лановецькій районній організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" було відмовлено у реєстрації ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає: АДРЕСА_1, кандидатом у депутати до Лановецької міської ради. Згідно з згаданим рішенням, Лановецька міська виборча комісія встановила, що у відомостях щодо зареєстрованих у встановленому порядку місцевих районних, міських, організації політичних партій в межах Лановецького району, завірених Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області ОСОБА_3 є керівником Лановецької міської організації Народного Руху України. Представник позивача вважає, що дане рішення прийняте без зазначення вичерпних підстав відмови, передбачених ст. 46 ЗУ "Про місцеві вибори" . Крім того вказав, що ОСОБА_3 у зв"язку з припиненням членства, у відповідності до Статуту партії, з 2014 року не є членом Народного Руху України, не перебуває на обліку в жодній із територіальних партійних організацій на території Тернопільської області та не є керівником Лановецької міської організації Народного Руху України.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, причин неявки суду не повідомив, хоча належним чином повідомлений про час та місце судового засідання.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України № 595-УІІІ від 14 липня 2015 року" Про місцеві вибори" з наступними змінами ( надалі Закон України " Про місцеві вибори".
У відповідності до ст.38 Закону України " Про місцеві вибори" відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.
До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (ксерокопії тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
Даний перелік, на думку суду, є вичерпним і не підлягає широкому трактуванню.
Порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі визначається ст. 41 Закону України " Про місцеві вибори".
Територіальна виборча комісія на підставі ст. 46 Закону України " Про місцеві вибори" відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
У відповідності до ч. 2 ст. 46 Закону України " Про місцеві вибори" рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.
Судом встановлено, що Рішенням Лановецької міської виборчої комісії від 01.10.2015 року зареєстровано кандидатів в депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області згідно поданого виборчого списку крім осіб в яких виявлено порушення.
Вище вказаним Рішенням Лановецької міської виборчої комісії від 01.10.2015 року відмовлено у реєстрації кандидатом у депутати до Лановецької міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода",. ОСОБА_3, у зв'язку з порушенням вимог п.2 ст. 36 Закону україни " Про місцеві вибори", а саме що у відомостях щодо зареєстрованих у встановленому порядку місцевих районних, міських, організації політичних партій в межах Лановецького району, завірених Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області ОСОБА_3 є керівником Лановецької міської організації Народного Руху України.
При цьому суд підкреслює, що Рішення Лановецької міської виборчої комісії від 01.10.2015 року в частині відмови в реєстрації кандидатом у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Лановецької міської ради Лановецького району Тернопільської області ОСОБА_3, не містить вичерпних підстав відмови передбачених ст. 46 ЗУ"Про місцеві вибори", а лише посилання на п.2 ст. 36 Закону України " Про місцеві вибори".
Відповідно до ч.2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України ( надалі КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Посилання відповідача на частину другу статті 36 Закону України "Про місцеві вибори", яка передбачає, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, на думку суду, є неправомірним, оскільки такі обставини в розумінні Закону не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Крім того, перевірка таких відомостей про особу кандидата, відповідно до статті 25 Закону України "Про місцеві вибори" не належить до повноважень територіальних виборчих комісій. Як вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає: АДРЕСА_1, у зв"язку з припиненням членства, у відповідності до Статуту партії, з 2014 року не є членом Народного Руху України, не перебуває на обліку в жодній із територіальних партійних організацій на території Тернопільської області та не є керівником Лановецької міської організації Народного Руху України що підтверджується повідомленням голови Тернопільської обласної оргнанізації Народного руху України Вихрущ А.В. Дана обставина підтверджена у судовому засіданні показаннями свідка ОСОБА_3.
Отже, п.2 рішення Лановецької міської виборчої комісії від 01.10.2015р. в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_3 є протиправним та підлягає скасуванню.
Також суд, зауважує, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам, передбаченим до рішення виборчої комісії, які визначені в частині п'ятнадцятій статті 27 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: не містить мотивувальної частини з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати ОСОБА_3 кандидатом в депутати до Лановецької міської ради, суд дійшов висновку про часткове задоволення вказаної вимоги.
Прийняття рішень з питань реєстрації кандидатів у депутати відноситься до виключної компетенції територіальних виборчих комісій відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеві вибори», тобто лише відповідач має виключне право щодо прийняття рішення про таку реєстрацію та є його дискреційними повноваженнями.
При цьому, виконуючи вимоги пункту 2 частини другої статті 162, 177 КАС України, та для повного відновлення порушеного права позивача визначеного Конституцією України (стаття 38), суд приходить до висновку про наявність підстав для захисту порушених прав позивача шляхом зобов'язання Лановецьку міську територіальну виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" разом з іншими документами, передбаченими статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори», щодо реєстрації кандидатом у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_3.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 , 172,177 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2.Визнати протиправною та скасувати п.2 рішення Лановецької міської виборчої комісії від 01 жовтня 2015 року в частині відмови в реєстрації ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який проживає: АДРЕСА_1, кандидатом у депутати до Лановецької міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода".
3.Зобов'язати Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" щодо реєстрації кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Лановецької міської ради ОСОБА_3 від Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода".
4. В решті частині позовних вимог відмовити.
5.Стягнути з Державного бюджету України на користь Лановецької районної організації Всеукраїнського обєднання "Свобода" судовий збір у розмірі 609, 00 грн сплачений згідно з квитанцією № 1263/з80 від 02 жовтня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Ходачкевич Н.І.
судді: Білоус І.О.
Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Ходачкевич Н.І.