ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3228/15
05 жовтня 2015 р. 18 година 55 хвилинм.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Данилевич Н.А. , судді Шульгача М. П. , судді Подлісної І.М.
при секретарі судового засідання Стасюк А.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Бригідира І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу
за позовом Тернопільської районної в Тернопільській області організації Політичної партії "Соціалісти"
до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області
про визнання протиправним рішення виборчої комісії та його скасування, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Тернопільська районна в Тернопільській області організація Політичної Партії «Соціалісти» (надалі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області (надалі по тексту - ТРВК, відповідач), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати підпункт 2 пункту 2 постанови Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області від 1 жовтня 2015 року № 1 в частині відмови Тернопільській районній організації Політичної Партії «Соціалісти» у реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради та зобов'язати Тернопільську районну виборчу комісію Тернопільської області зареєструвати список кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради Тернопільської районної організації Політичної Партії «Соціалісти».
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що постановою Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області № 01 від 01 жовтня 2015 року було відмовлено Тернопільській районній організації Політичної Партії «Соціалісти» в реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року.
У позовній заяві позивач зазначив, що причиною для відмови в реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради Тернопільській районній організації Політичної Партії «Соціалісти», стало те, що на думку членів виборчої комісії застава на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії внесена з порушенням законодавства, а саме платіж було здійснено у касі банку Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти» через ОСОБА_1, а не з рахунку місцевої організації партії у безготівковому порядку.
Представник позивача вважає, що постанова ТРВК від 1 жовтня 2015 року є протиправною, а позивач при внесенні грошової застави на спеціальний рахунок виборчої комісії діяв відповідно до вимог ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори" та п.3 Постанови ЦВК від 10 серпня 2015 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та пояснив, що 28 вересня 2015 року Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти» внесено грошову заставу в сумі 2540 грн., передбачену ст.44 Закону України «Про місцеві вибори», шляхом внесення грошових коштів в касу банку відділення АТ «Райфайзен Банк Аваль» через ОСОБА_1 і таким чином, жодних порушень вимог ст.38, ст.44 Закону України «Про місцеві вибори» районною організацією партії не допущено.
Додатково пояснив, що при внесенні грошової застави через касу банку платником було зазначено Тернопільську районну організацію політичної партії «Соціалісти», та в полі «призначення платежу» на вимогу нормативних документів було зазначено ознаку надходження коштів на рахунки відкриті в органах Державної казначейської служби, а саме ідентифікуючі ознаки платника - політичної партії «Соціалісти», тобто організації вищого рівня для позивача, а також в полі призначення платежу зазначено: «грошова застава районної організації політичної партії.»
Також зазначив, що відповідно до протоколу засідання Виконавчого комітету Політичної партії «Соціалісти» №19 від 23.09.2015 уповноважено «голів рад усіх обласних, районних, міських та районних у містах організацій політичної партії «Соціалісти», які будуть приймати участь у виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року, для внесення грошової застави (відповідно до встановлених ЦВК розмірів грошових застав) за виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах відповідними організаціями Партії».
З врахуванням вищевикладеного, представник позивача просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, в обґрунтування своєї позиції зазначив, що розглянувши документи, які були подані Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти» комісією було виявлено порушення п. 10 ч.1 ст.38 Закону України "Про місцеві вибори" про внесення грошової застави відповідно до ст.44 Закону України "Про місцеві вибори", де зазначається, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок. Разом з тим, як встановлено Тернопільською районною виборчою комісією в порушення вимог ч.1 ст. 44 Закону України "Про місцеві вибори" грошову заставу внесено через касу банку Тернопільською районною організацією Політичної Партії Соціалісти через ОСОБА_1, а не з рахунку місцевої організації партії у безготівковій формі, що прямо суперечить імперативним та однозначним вимогам зазначеної статті Закону України "Про місцеві вибори".
Представник відповідача зазначив, що за умови порушення вимог діючого законодавства щодо порядку внесення грошової застави та невідповідності таких фінансових документів, встановлено неповноту поданого пакету документів які були подані Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти», а тому 1 жовтня 2015 року було прийнято постанову №1 якою було відмовлено Тернопільській районній організації Політичної Партії «Соціалісти» у реєстрації виборчого списку.
З врахуванням викладеного, представник відповідача вважає, що постанова ТРВК від 1 жовтня 2015 року прийнята відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Крім пояснень представників сторін, судом було досліджено ряд письмових доказів, наданих представником позивача та відповідача.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступні обставини.
Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти» подано до Тернопільської районної виборчої комісії пакет документів необхідний для реєстрації кандидатів у депутати Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Тернопільської районної організації Політичної Партії «Соціалісти».
В судовому засіданні з'ясовано, що при розгляді документів на реєстрацію кандидатів у депутати Тернопільської районної ради від Тернопільської районної організації Політичної Партії «Соціалісти» було встановлено, що грошову заставу внесено через касу банку Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти» через ОСОБА_1, а не з рахунку місцевої організації партії у безготівковому порядку. Дані факти також були зафіксовані у витягу з протоколу засідання виборчої комісії № 5 від 1 жовтня 2015 року.
За результатом розгляду поданих документів 1 жовтня 2015 року ТРВК прийнято постанову, підпунктом 2 пункту 2 якої відмовлено в реєстрації списку кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради на місцевих виборах, що відбудуться 25 жовтня 2015 року, Тернопільській районній організації Політичної Партії «Соціалісти».
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з наступних міркувань:
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону № 595-VI систему виборчих комісій, що здійснюють підготовку та проведення місцевих виборів, становлять: 1) Центральна виборча комісія, яка є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів; 2) територіальні виборчі комісії: виборча комісія Автономної Республіки Крим; обласні виборчі комісії; районні виборчі комісії; міські виборчі комісії; районні у містах виборчі комісії (у містах з районним поділом); селищні, сільські виборчі комісії; 3) дільничні виборчі комісії.
Частиною 3 цієї статті Закону визначено, що виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України "Про місцеві вибори" від 14 липня 2015 року № 595-VIII (надалі по тексту - Закон №595-VIII), яка регламентує порядок реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Частина 1 статті 38 Закону №595-VIII встановлює, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, у тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання серед інших таких документів: документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону (п.10 ч.1 ст.38).
Стаття 44 Закону 595-VIII передбачає чіткий та однозначний перелік вимог щодо внесення грошової застави, а саме частиною першою вказаної статті регламентовано, що грошова застава вноситься місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів територіальній виборчій комісії для реєстрації кандидатів у безготівковому порядку на спеціальний рахунок відповідної територіальної виборчої комісії.
На виконання ст. 44 Закону №595-VIII Центральною виборчою комісією прийнято постанову №171 від 10 серпня 2015 року, якою затверджено Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах.
Пунктом 2 постанови ЦВК №171 від 10 серпня 2015 року визначено, що грошова застава вноситься місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду міського голови, або організацією відповідної політичної партії вищого рівня, а також особою, яка висувається кандидатом на посаду міського голови шляхом самовисування.
Таким чином, законом встановлено чіткий перелік суб'єктів, що мають право внести грошову заставу на рахунок територіальної виборчої комісії. В даному випадку, стосовно внесення грошової застави на рахунок Тернопільської районної виборчої комісії таким платником можуть бути Тернопільська районна організація Політичної Партії «Соціалісти» або організація цієї політичної партії вищого рівня.
Другою обов'язковою умовою визначеною ст.44 Закону України "Про місцеві вибори" є перерахування визначеної суми грошової застави такими юридичними особами виключно у "безготівковому порядку".
З врахуванням аналізу вищенаведеної норми Закону №595-VIII, суд приходить до висновку, що визначальною ознакою оплати такої грошової застави є перерахування коштів в безготівковому порядку місцевою організацією партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі або організацією відповідної політичної партії вищого рівня.
В інший спосіб оплату грошової застави ні Законом України "Про місцеві вибори", ні іншими підзаконними нормативним актами не передбачено.
Однак відповідно до п. 1.4 20 Інструкції Національного банку України від 21.01.2004 року №22 "Про затвердження Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті" (із змінами та доповненнями, надалі по тексту Інструкція №22) безготівкові розрахунки - перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.
Відповідно до абзацу другого п.1.20 Інструкції №22 банк має право здійснити переказ кожної суми за окремими розрахунковими документами з обов'язковим зазначенням у реквізиті "Призначення платежу" інформації, зазначеної платником у реквізитах "Платник" та "Призначення платежу" документа на переказ готівки. Тобто, Інструкцією чітко визначено, що в розрахункових документах обов'язок зазначення реквізитів "Платник" та "Призначення платежу" покладено на особу яка здійснює платіж, а на банківську установу покладено обов'язок ідентифікувати такі поля для отримувача коштів.
В судовому засіданні встановлено, що позивачем до Тернопільської районної виборчої комісії подано оригінал платіжного документа, а саме квитанція №NOVNH 39892 від 28 вересня 2015 року, де платником грошової застави в розмірі 2540 (дві тисячі п'ятсот сорок) зазначено «Тернопільська районна організація Політичної Партії «Соціалісти» через ОСОБА_1».
Крім того, в полі «призначення платежу» вказано: «*;101;39376837;грошова застава районної організації політичної партії; 28/09/2015;;»
Таким чином, суд приходить до висновку, що квитанція №NOVNH 39892 від 28 вересня 2015 року відповідає вимогам чинного законодавства, в тому числі Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №666 від 24.07.2015, яким зокрема визначено реквізити заповнення поля «Призначення платежу» в розрахункових документах.
Отже, Тернопільска районна виборча комісія мала змогу ідентифікувати платника грошової застави за кодом ЄДРПОУ платника « 39376837», який вказаний в полі «Призначення платежу» після обов'язкових символів «*;101;».
При цьому суд приймає до уваги твердження позивача, що Тернопілська районна організація Політичної партії «Соціалісти» не зареєстрована як юридична особа та не має відкритих рахунків в установах банків, та приходить до переконання що обмеження відповідачем у реалізації позивачем конституційного права на обрання до Тернопільської районної ради здійснено за формальними умовами, ґрунтовність яких не є безапеляційною, а отже «надмірний формалізм» у позиції ТРВК фактично знівелював право позивача бути обраним до Тернопільської районної ради Тернопільської області.
Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори» вичерпний перелік підстав для відмови відповідною виборчою комісією у реєстрації кандидатів у депутати встановлено частиною першою зазначеної статті.
Частиною другою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови.
Аналізуючи оскаржену постанову Тернопільської районної виборчої комісії Тернопільської області №1 від 01.10.2015 суд зазначає, що остання не містить підстав для відмови в реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу до Тернопільської районної ради Тернопільської області від Тернопільської районної організації Політичної партії «Соціалісти» передбачених ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори».
Також суд звертає увагу, що відповідно до витягу з протоколу Тернопільської районної виборчої комісії Тернопілської області №1 від 01.10.2015 слідує, що комісією під час перевірки документів поданих Тернопільською районною організацією Політичної партії «Соціалісти» для реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу до Тернопільської районної ради щодо внесення «грошової застави» встановлено, що «платіж було здійснено у касу банку Тернопільською районною організацією Політичної партії «Соціалісти» через ОСОБА_1, а не з рахахунку місцевої організації партії у безготівковій формі…».
Таким чином, відповідачем самостійно вказано на ту обставину, що грошова застава внесена саме Тернопільською районною організацією Політичної партії «Соціалісти», а отже у відповідності до вимог ст. 44 Закону України «Про місцеві вибори».
Таким чином, судом встановлено, що до Тернопільської районної виборчої комісії подано платіжний документ про внесення грошової застави Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти» через ОСОБА_1, - голови Тернопільської обласної організації політичної партії «Соціалісти».
Тому суд, не погоджується з висновком ТРВК про те, що позивачем, тобто Тернопільською районною організацією Політичної Партії «Соціалісти», не надано платіжного документу, котрий би підтверджував безготівкову оплату саме нею грошової застави в порядку визначеному ст.44 Закону України "Про місцеві вибори".
Крім того, як зазначалося вище Постановою ЦВК №171 затверджено Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах.
Разом з тим, ні Законом України «Про місцеві вибори», ні постановою ЦВК №171 не встановлено обмежень для внесення грошової застави суб'єктами внесення щодо використання будь-яких платіжних інструментів передбачених Інстукцією №22, так само як і не визначено вичерпного переліку платіжних інструментів для внесення грошової застави.
Суд критично оцінює твердження відповідача, що вказаний платіж здійснено не у безготівковій формі, оскільки, як зазначалося вище відповідно до Інструкції №22 безготівковими вважаються також розрахунки здійснені шляхом перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.
Згідно із положеннями ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частиною 2 статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що позивачем в судовому засіданні належними та допустимими доказами доведено відповідність поданих для реєстрації кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу до Тернопільської районної ради документів вимогам Закону України «Про місцеві вибори», в тому числі вимогам ст. 44 вказаного Закону, а відповідачем в свою чергу не доведено правомірності прийняття оскарженої постанови №1 від 01.10.2015, а отже позовні вимоги слід задовольнити.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167, 172 - 179 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати підпункт 2 пункту 2 постанови Тернопілсьької районної виборчої комісії Тернопільської області №1 від 01 жовтня 2015 року щодо відмови Тернопільській районній організації Політичної партії "Соціалісти" у реєстрації списку кандидатів у депутати до районної ради.
3. Зобовязати Тернопільську районну виборчу комісію Тернопільської області зареєструвати список кандидатів у депутати до Тернопільської районної ради Тернопільської області від Тернопільської районної організації Політичної партії "Соціалісти" згідно поданих документів.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у порядку і строки, передбачений ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили в порядку передбаченому ст.177 КАС України.
Головуючий суддя Данилевич Н.А.
Судді: Подлісна І.М.
Шульгач М.П.
копія вірна
Суддя Данилевич Н.А.