Постанова № 52033772, 29.09.2015, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
816/2596/15
Номер документу
52033772
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/2596/15

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бойка С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Носенка М.В.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Панкової Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Панкової Юлії Вікторівни про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

08 липня 2015 року Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Панкової Юлії Вікторівни про визнання протиправними дій щодо відмови у проведені державної реєстрації зміни проживання фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 та зобов'язання провести державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що відповідач протиправно відмовив у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця. Виключний перелік підстав для відмови у проведені державної реєстрації фізичної особи - підприємця встановлено статтею 44 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця з інших підстав не допускається. В повідомленні про відмову у проведенні державної реєстрації відповідачем зазначена інша підстава ніж встановлені Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", а тому дії відповідача по відмові у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця є протиправними.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав. У наданих до суду письмових запереченнях просив в задоволенні позовних вимог відмовити посилаючись на те, що Наказом Міністерства юстиції України № 1849/5 передбачено тимчасове припинення доступу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців для проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження/місця проживання юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з інших територій України на окуповану територію та окремі території Луганської та Донецької областей. При цьому законодавчо не врегульований механізм проведення даних дій через Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Стверджував, що на території Автономної Республіки Крим тимчасово призупинено дію Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у зв'язку з чим державний реєстратор позбавлений можливості для проведення зміни місця проживання фізичної особи-підприємця на Автономну Республіку Крим та місто Севастополь в Єдиному державному реєстрі.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.

Судом встановлено, що 05 червня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача, надавши документи для державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а саме: зміна місця проживання фізичної особи-підприємця, вказавши нову адресу - АДРЕСА_1. Позивач подав для реєстратора реєстраційну картку форми № 11 та документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору (а.с. 9-10).

Повідомленням про відмову у проведені державної реєстрації від 08 червня 2015 року № 04-04-01/93, Державний реєстратор реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Павленко А.В., посилаючись на п. 8 Наказу Міністерства юстиції України від 05 листопада 2014 року № 1849/5 "Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції" відмовив у проведені Державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 та повідомив про можливість повторного звернення до державного реєстратора у загальному порядку після усунення причин, що були підставою для відмови.

Не погодившись з діями відповідача щодо винесення повідомлення про відмову у проведені державної реєстрації та вважаючи за необхідне зобов'язати Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції провести державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, позивач звернувся до суду.

Згідно частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи правову оцінку вимогам позивача про визнання дій щодо винесення повідомлення про відмову у проведені державної реєстрації - протиправними, суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 № 755 (далі - Закон № 755), відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Згідно статті 3 вказаного Закону дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб-підприємців.

Тобто, Закон № 755 є спеціальним нормативно-правовим актом, що прийнятий з метою регулювання правовідносин, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, у тому числі й підстав припинення державної реєстрації підприємницької діяльності та внесення змін до відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Згідно із положеннями частини першої статті 4 Закон № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частин 2-3 вказаної статті порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з положеннями частини першої статті 6 Закону № 755 державний реєстратор: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; передає органам державної статистики (далі - органи статистики), доходів і зборів, Пенсійного фонду України повідомлення та відомості з реєстраційних карток про вчинення реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, у тому числі щодо створення або ліквідації відокремлених підрозділів юридичних осіб; формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону); надає відомості з Єдиного державного реєстру в порядку та обсязі, встановлених цим Законом; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями; звертається до суду із заявою про зміну мети установи у встановленому законом порядку; здійснює оформлення, видачу та засвідчення юридичним особам дублікатів оригіналів їх установчих документів та змін до них; вносить до Єдиного державного реєстру відомості про державну реєстрацію особи на підставі рішення суду; здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі; повідомляє правоохоронні органи щодо порушення визначеного законом строку для подання відповідними посадовими особами юридичної особи державному реєстраторові рішень щодо припинення юридичної особи; проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону № 755 зміни до відомостей про фізичну особу - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі, а саме зміни щодо імені фізичної особи, місця її проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків або номера та серії паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомила про це відповідний орган доходів і зборів і має відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта, а також щодо видів економічної діяльності, набирають чинності з дня їх державної реєстрації.

Для проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, що передбачені частиною першою цієї статті, фізична особа - підприємець подає державному реєстратору особисто (надсилає поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця;

документ, що підтверджує сплату реєстраційного збору за державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу - підприємця;

копію довідки про зміну реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Судом встановлено та не заперечується відповідачем по справі, що 05 червня 2015 року позивачем до реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції подано пакет документів передбачений частиною другою статті 45 Закону № 755.

Підстави для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця визначенні статтею 44 Закону № 755.

Частинами першою та другою вказаної статті встановлено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця є: невідповідність відомостей, які вказані у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця, відомостям, які зазначені у документах, що подані для проведення державної реєстрації; наявність обмежень на зайняття підприємницькою діяльністю, які встановлені законом, щодо фізичної особи, яка має намір стати підприємцем; наявність в Єдиному державному реєстрі запису, що заявник є підприємцем.

Відмова у проведенні державної реєстрації фізичної особи - підприємця з інших підстав не допускається.

Вказаний перелік є вичерпний та не містить такої підстави, як тимчасове припинення державним підприємством "Інформаційно-ресурсний центр" доступу в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців державним реєстраторам юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців стосовно проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження /місця проживання юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з інших територій України на окуповану територію та окремі території Луганської та Донецької областей, на підставі наказу Міністерства юстиції України від 05 листопада 2014 року N 1849/5 "Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції".

Судом встановлено, що жодних змін до статті 44 Закону № 755, щодо розширення переліку підстав для відмови у проведенні держаної реєстрації не вносилось.

Прийнятий Міністерством юстиції України Наказ від 05 листопада 2014 року N 1849/5 "Про проведення реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, місцезнаходженням/місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції" не зупиняє та ніяким чином не обмежує дію Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", та не звільняє органи державної влади від виконання своїх обов'язків.

Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, відмова у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу-підприємця має ґрунтуватися на підставах визначених саме положеннями Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", а не наказу Міністерства юстиції України від 05 листопада 2014 року N 1849/5.

Виходячи з викладеного вище, суд приходить до висновку, що вимоги позивача в частині визнання дій Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Панкової Юлії Вікторівни щодо відмови у проведені державної реєстрації зміни проживання фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - протиправними - підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку вимогам фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо зобов'язання провести державну реєстрацію змін до відомостей про фізичну особу-підприємця, суд виходив з наступного.

Адміністративні суди, згідно зі статтями 3-4 Кодексу адміністративного судочинства України, здійснюють правосуддя в адміністративних справах - переданих на вирішення адміністративного суду публічно-правових спорах, у яких хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування чи їхня посадова чи службова особа. Враховуючи передбачену законами обов'язковість для виконання законних вимог суб'єкта владних повноважень, адміністративно-правовий спір, як правило, пов'язується з оспорюванням чи оскарженням рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень у сфері публічно-правових відносин з боку юридичних чи фізичних осіб.

Дотримуючись принципів законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження інших органів державної влади, зокрема у питанні реалізації державним реєстратором встановленої Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" компетенції проводити перевірку на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про фізичну особу - підприємця фізичної особи - підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі.

Дана вимога є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, тому не може бути задоволена.

Крім того, судове рішення повинно бути наслідком чинного правового регулювання та спрямовано на відновлення порушених прав, свобод та інтересів. Виходячи із змісту законодавства воно не може регулювати суспільні відносини на майбутнє. Таким чином, суд не може зобов'язати відповідача вчинити дії, які він зобов'язаний зробити в силу Закону.

У зв'язку з зазначеним вище приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову в цій частині.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Крім того, суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Панкової Юлії Вікторівни щодо відмови у проведені державної реєстрації зміни проживання фізичної особи - підприємця ОСОБА_1.

Зобов'язати Державного реєстратора Реєстраційної служби Кременчуцького міського управління юстиції Панкову Юлію Вікторівну повторно розглянути заяву фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про зміну місця проживання з урахуванням обставин викладених у рішенні суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору в розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 05 жовтня 2015 року.

Суддя С.С. Бойко