Провадження № 2/734/858/15 Справа № 734/2856/15-ц
У Х В А Л А
07 жовтня 2015 рокусмт. Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А., ознайомившись із позовною заявою Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області в інтересах Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних ресурсів,
в с т а н о в и в:
до Козелецького районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області в інтересах Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних ресурсів.
Ухвалою Козелецького районного суду Чернігівської області від 18 вересня 2015 року позовну заяву залишено без руху на надано позивачу строк для усунення недоліків.
05 жовтня 2015 року через канцелярію суду позивачем подано заяву про усунення недоліків.
Аналіз змісту заяви та доданих до неї документів дає підстави суду дійти висновку, що недоліки, на які вказав суд в ухвалі від 18 вересня 2015 року, позивачем в наданий судом пятиденний строк не усунуто, з огляду на що позовна заява повинна вважатися неподаною та повернута Управлінню охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області, виходячи з наступного.
Ч. 5 ст. 119 ЦПК України встановлено, що до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору. До позовної заяви не додано документ про сплату судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати за місяць, що встановлена законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Законом України Про Державний бюджет України на 2015 рік за станом на 1 січня 2015 року встановлено мінімальний розмір заробітної плати в сумі 1 218,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» /в редакції, яка діяла на час подання позову 27 серпня 2015 року/ за подання позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1% ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, тобто 243,60 грн.
За таких обставинпозивачу належало сплатити судовий збір в розмірі 243,60 грн.за реквізитами:
рахунок № 31214206700163, банк отримувача ГУДКС у Козелецькому районі, код отримувача 38020568, код класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач коштів УДКС у Козелецькому районі, або надати суду докази на підтвердження звільнення від його сплати.
Як вбачається з позовної заяви, позивач звернувся до суду з позовом про відшкодування шкоди в інтересах Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області з посиланням на ст. 5 Закону України "Про судовий збір" як на підставу для звільнення від сплати судового збору.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" /в редакції, яка діяла на час звернення до суду 27 серпня 2015 року/ від сплати судового збору звільняються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі - за позовами, що пов`язані з порушенням їхніх прав.
Вказане положення Закону передбачає звільнення від сплати судового збору державних органів при зверненні до суду із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб виключно у випадках, передбачених законодавством.
При зверненні до суду з позовом в інтересах Косачівської сільської ради Козелецького району Управлінням охорони використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області не наведено норм закону, які б передбачали повноваження Управління охорони використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області звертатись до суду з позовом в інтересах Косачівської сільської ради Козелецького району, крім того, не надано документ, який би підтверджував повноваження Управління як представника сільської ради.
В порядку усунення недоліків позивачем детально наведено норми законів України «Про тваринний світ», «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних обєктів», проте жоден з цих нормативно-правових актів не передбачає право позивача звертатися до суду в інтересах інших осіб. Положення ст. 37 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних обєктів», на які посилається позивач, лише свідчить про те, що від імені Українського народу права власника на водні біоресурси здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування і не свідчать про те, що позивач повноважний звертатися до суду в інтересах органів місцевого самоврядування.
Крім того, увагу позивача судом було звернено на ч. 1 ст. 45 ЦПК України, яка передбачає, що у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб, або державних чи суспільних інтересів та брати участь у цих справах. При цьому Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, органи державної влади, органи місцевого самоврядування повинні надати суду документи, які підтверджують наявність поважних причин, що унеможливлюють самостійне звернення цих осіб до суду для захисту своїх прав, свобод та інтересів.
Разом із тим, у позовній заяві взагалі не вказано про існуванняповажних причин, що унеможливлюють самостійне звернення Косачівською сільською радою Козелецького району Чернігівської області до суду за захистом прав, свобод та інтересів цієї сільської ради й до позову відповідні документи на підтвердження цих причин не додано. Ненадано таких документів і не вказано таких причин і в порядку усунення недоліків.
Оскільки недоліки, на які вказав суд в ухвалі від 18 вересня 2015 року, позивачем не усунуто, позовна заява повинна вважатися неподаною та повернута Управлінню охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області.
На підставі викладеного, керуючись ст. 119-121 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
позовну заяву Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області в інтересах Косачівської сільської ради Козелецького району Чернігівської області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних ресурсів визнати неподаною і повернути Управлінню охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Київській області.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з цією заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з дня отримання її копії до апеляційного суду Чернігівської області через Козелецький районний суд Чернігівської області.
Суддя Козелецького районного суду
Чернігівської області ОСОБА_2